Pomagają innym nawet podczas pandemii

  • 15.04.2021, 08:36 (aktualizacja 15.04.2021, 08:40)
  • DBEZ
Pomagają innym nawet podczas pandemii
Młodzi wolontariusze ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy zdobyli III miejsce w VI Konkursie Szkolnych Kół Caritas 4xWy, organizowanym przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Docenione zostały również nauczycielki, zaangażowane w wolontariat.

Mimo pandemii działalność SKC z Wierzbicy nie została zawieszona. Wolontariusze wciąż chętnie niosą bezinteresowną  pomoc bliźniemu. Organizują kiermasze, koncerty charytatywne, zbierają nakrętki, misyjne opatrunki dla ubogich żyjących w krajach Afryki i Azji, wykonują kartki świąteczne.

- Dzięki pracy w wolontariacie uczniowie mogą wykazać się wrażliwością na drugiego człowieka, na jego potrzeby, krzywdę i cierpienie. Uczą się odpowiedzialności, systematyczności  i współpracy w zespole. Rozwijają także swoje zdolności i umiejętności plastyczne. Czynienie dobra staje się dla uczniów sposobem na właściwe wykorzystanie wolnego czasu i  spędzenia go w sposób twórczy w gronie najbliższych - mówi dyrektor SP w Wierzbicy Marzanna Jakuta.

Efektem zaangażowania młodzieży w działalność charytatywną są niepowtarzalne rękodzieła świąteczne: choinki, aniołki, dzwoneczki,  stroiki wielkanocne, baranki, palemki, które można było nabyć na kiermaszach w kościele i w szkole. Dochód został przekazany Hospicjum Małego Księcia w Lublinie, a także Domowi Zawierzenia w Firleju. Młodzi wolontariusze wykonali również, wspólnie z opiekunami i rodzicami, 1168 kartek świątecznych. Część z nich przekazali  na potrzeby Caritasu Archidiecezji Lubelskiej, a pozostałe wręczyli  seniorom, ludziom samotnym i sąsiadom. 

Wolontariusze zorganizowali również zbiórkę środków opatrunkowych, które  przekazali Hospicjum Domowemu w Krasnymstawie. Obecnie zbierają misyjne opatrunki dla ubogich w krajach Afryki i Azji oraz prowadzą zbiórkę znaczków na cele misyjne. Zebrali także 62 kg nakrętek plastikowych, by pomóc w leczeniu i rehabilitacji dzieci oraz przekazali fundusze na rzecz potrzebujących dzieci z Syrii i Libanu. Nie zapominają także o tych z najbliższego środowiska, którym kupili obiady.

W pierwszym półroczu w pracę SKC najbardziej zaangażowały się:  Julia Balcerek,  Maja BalcerekJoanna KrzemińskaKinga StałęgaOliwia CzarneckaMartyna KaletaAleksandra Nakonieczna,  Natalia Stepczuk,  Anna ŁozaKatarzyna KrzemińskaJustyna KaletaAmelia StaniakWiktoria GorczycaMaciej BalcerekWeronika PasickaDominik Simakowski.  Pracę koła wspierają rodzice i dziadkowie uczniów: Zofia BożekAgnieszka KrzemińskaAgnieszka Balcerek, Jolanta Stepczuk, Edyta ŁozaMałgorzata CzarneckaDorota Staniak, Justyna MalikEdyta Kotlińska, Anna Gwóźdź, Dominika SimakowskaPiotr Wołosiuk i Dorota Szumla.

Opiekunkami Szkolnego Koła Caritas są Halina Rybaczuk, nauczycielka religii, która zdobyła tytuł Wolontariusz Roku 2020, oraz wyróżniona w konkursie 4x Wy Małgorzata Winiarska, nauczycielka matematyki.

DBEZ

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Wolontariuszka
Wolontariuszka 15.04.2021, 14:02
Brawo SKC Wierzbica!!!Trzymajcie tak dalej!!!

Pozostałe