Za wypadek utrata uprawnień?

  • 11.03.2021, 08:46
  • MP
Za wypadek utrata uprawnień?
Blisko 40 proc. Polaków jest zdania, że kierowcy powodujący wypadki drogowe, w których są ranni i ofiary śmiertelne. Tak wynika z badania przeprowadzonego dla Helper CPP przez UCE Research i SYNO Poland.

Aż 39 proc. Polaków uważa, że sprawca wypadku drogowego powinien być obligatoryjnie karany czasowym lub całkowitym zatrzymaniem uprawnień. W grupie zwolenników tego drastycznego rozwiązania przeważają osoby w wieku 23-35 lat, a większość z nich to kobiety oraz mieszkańcy małych miast.

Za jakimi karami są ankietowani? 19 proc. pytanych jest zdania, że sprawcy powinni tracić prawo jazdy na 6-12 miesięcy, 14 proc. opowiada się za półroczną karencją, 9 proc. za karę od 1-4 lat, zaś 8 proc., aby uprawnienia przepadały dożywotnio. Przeciwko ich cofaniu lub zawieszeniu jest 38 proc., zaś pozostali nie mają w tej kwestii zdania.

Aktualnie za spowodowanie wypadku grozi mandat oraz punkty karne, w zależności od stopnia obrażeń poszkodowanych. Jeśli wynoszą powyżej siedmiu dni lub są ofiary śmiertelne, sprawa zostaje skierowana do sądu, który decyduje nawet o karze więzienia dla sprawcy. Jeżeli obrażenia nie są poważne, a kierowca nie przyczynił się do znacznego niebezpieczeństwa na drodze, policja najczęściej nakłada mandat do 500 zł i 6 pkt karnych.

MP

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe