Radny chce asfaltu do działek budowlanych

  • 17.02.2021, 07:29 (aktualizacja 19.02.2021, 08:03)
  • DBEZ
Radny chce asfaltu do działek budowlanych
Antoni Zieliński, radny i sołtys z Gotówki, złożył wniosek o budowę dróg w swojej miejscowości. Jego zdaniem jak najszybciej powinny być wykonane do wszystkich zamieszkanych posesji i działek budowlanych, bo... to się gminie opłaci. Nalega też o wpisanie "Majówki w Gotówce" do kalendarza gminnych imprez.

"Będzie się to opłacało naszej gminie, a mieszkańcy będą wdzięczni"- pisze radny Zieliński w swojej interpelacji. Wniosek o budowę dróg złożył po rozmowach z mieszkańcami Gotówki. Uzasadnił go tym, że na komisjach rady gminy często mówi się, że gmina Ruda-Huta wyludnia się, a społeczeństwo się starzeje. I szuka się rozwiązania tej sytuacji. Dodatkowo Ruda-Huta jest jedną z biedniejszych gmin, bo większość budżetu stanowią podatki od mieszkańców.

- Wskazałem rozwiązanie tego problemu. Jeśli ludzie będą się budowali na naszym terenie, gmina się będzie rozwijała i będą wpływały do budżetu podatki - mówi Zieliński.

Bo na wsi jest sielsko, anielsko...

- Jako sołtys i radny zwróciłem uwagę na to, że młodzi ludzie szukają działek pod budowę, a nasza miejscowość ma bardzo dużo walorów - argumentuje Zieliński.

Według radnego atutem Gotówki jest to, że nie jest zlokalizowana przy jednej ulicy, więc mieszkańcy mogą korzystać z ciszy i spokoju, i komfortowo wypoczywać. Przy tym ta wieś jest oddalona od Chełma zaledwie o ok. 8 kilometrów. Leży w parku przyrodniczym. Okolice są piękne, jest tu zdrowe powietrze.

- Wieś posiada działki uzbrojone w wodę i prąd, a wkrótce będzie światłowód. Tylko brakuje nam utwardzonych i wyasfaltowanych dróg, by można było dojechać do tych działek - przekonuje radny. - Gdy się jedzie z Chełma przez Okszów, widać tam, jak ludzie wykorzystują każdy skrawek ziemi, doliny i krzaki pod budowę. Tam jednak są utwardzone drogi, których brakuje tu w Gotówce - dodaje.

Zieliński podkreśla, że gdy mieszkał we wsi Srebrzyszcze, był radnym w gminie Chełm. - Mogę potwierdzić, że ta wieś została szybko zabudowana, gdy gmina położyła asfalt.

Niektórzy radni już są trochę źli, że ciągle mówi tylko o swojej miejscowości i nalega, by tam inwestować. Zwracają mu na to uwagę na sesjach.

- Ja nie sugeruję, by nie robić dróg gminnych w innych miejscowościach. Także inni radni mogą przedstawić swoją wizję na rozwój gminy - zapewnia Zieliński, podkreślając jednocześnie, że trzeba jedynie przemyśleć kolejność inwestycji. Na pierwszym miejscu, co wydaje się naturalne, stawia miejscowość, w której teraz mieszka.

- Narzekamy, że nowo powstała oczyszczalnia nie pracuje pełną mocą z powodu braku ścieków. Myślę, że w przyszłości, jeżeli wieś Gotówka rozwinęłaby się wielokrotnie i tym samym powstałoby więcej producentów ścieków, to  opłacałoby się pociągnąć sieć kanalizacyjną do oczyszczalni. A to też dodatkowe zyski dla budżetu gminy. Proszę wyciągnąć wnioski i przeanalizować moją propozycję, bo może nas jakaś gmina wyprzedzić - naciska Zieliński na władze gminy.

W styczniu tego roku doczekał się odpowiedzi, można powiedzieć, że dosyć lakonicznej: "...na przestrzeni ostatnich lat we wsi Gotówka sukcesywnie dokonywane są inwestycje mające na celu rozwój miejscowości tj. m.in.: budowa wodociągu, kompleksowa przebudowa nawierzchni dróg gruntowych oraz coroczna realizacja funduszu sołeckiego" - napisał wójt Kazimierz Smal.

Jak zapewnił wójt, podpisano umowę na przebudowę kolejnych odcinków dróg gruntowych w celu ułożenia nawierzchni asfaltowej. W związku z powyższym sukcesywny rozwój miejscowości realizowany jest na każdej płaszczyźnie. Gdy pojawią się możliwości skorzystania z dofinansowania, na pewno gmina skompletuje dokumentację aplikacyjną...

Majówka na zachętę dla młodych

Zieliński złożył też wniosek, by "Majówka w Gotówce" wróciła na stałe do gminnego kalendarza imprez. Jak twierdzi, wykreślono ją, bo pokrywała się z dniami pszczelarza. To już jednak przeszłość, bo tamta impreza podobno przeszła do innej gminy.

Zdaniem radnego "Majówka w Gotówce" podnosiła walory wsi, zapoznawała młodzież i gości z jej historią, okolicami i integrowała mieszkańców. A przecież jeżeli coś się we wsi dzieje, to chętnie tam ludzie się osiedlają...

Plac, gdzie miałaby się odbywać majówka, jest wyrównany i ogrodzony. Na pięknym wzgórku postawiono altanę, która może być sceną dla artystów.

- Zrobiono to wszystko społecznie, bo budżet sołecki jest nieduży. Mieszkańcy i koło gospodyń wiejskich wykorzystują ten obiekt w 40 procentach jego możliwości. Chcielibyśmy, żeby przy pomocy gminy, wykorzystywano go w 100 procentach - zapewnia radny.

W odpowiedzi wójt poinformował radnego, że w związku z epidemią Covid-19 nie jest możliwe ze względów sanitarnych oraz ochrony zdrowia mieszkańców organizowanie jakichkolwiek imprez. Podziękował przy tym za wszelkie zaangażowanie mieszkańców sołectwa Gotówka.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe