Sąd nad odpadami od letników

  • 05.02.2021, 08:51
  • TWA
Sąd nad odpadami od letników
Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie zakwestionowała uchwałę w sprawie deklaracji na odbiór odpadów komunalnych od letników. Z decyzją nie zgadzają się władze samorządowe i swoją rację zamierzają udowodnić w sądzie.

Chodzi o uchwałę przyjętą przez radnych w grudniu ubiegłego roku. Zakłada ona, że deklarację na odbiór śmieci musi złożyć każdy właściciel działki letniskowej w Okunince, ale również każdy właściciel domku, jeżeli jedna działka ma kilku współwłaścicieli, a każdy z nich ma własny domek.

Inspektorzy RIO, po przeanalizowaniu zapisów uchwały, doszli do wniosku, że taka metoda nie jest zgodna z prawem. Według nich, nawet jeżeli działka letniskowa ma kilku współwłaścicieli i stoi na niej kilka domków, to odpady z tej nieruchomości powinny być odbierane na podstawie jednej deklaracji i wszyscy właściciele domków powinni się zrzucać na opłatę śmieciową.

- Posiadamy na swoim terenie działki, które mają kilku współwłaścicieli i wiemy, że jedna deklaracja śmieciowa w takiej sytuacji byłaby rozwiązaniem złym i niekorzystnym dla nas – tłumaczy sekretarz gminy Marta Wawryszuk.

Na podstawie jednej deklaracji, a co za tym również idzie jednej opłaty śmieciowej, kilka, albo nawet kilkanaście rodzin oddawałoby wyprodukowane odpady. To podniosłoby koszty śmieciowe dla wszystkich pozostałych mieszkańców gminy.

- Nie zgadzamy się z decyzję RIO. Przedstawiliśmy swoje argumenty przemawiające za tym, że każdy współwłaściciel nieruchomości powinien złożyć odrębną deklarację na odbiór odpadów – wyjaśnia.

Inspektorzy RIO stwierdzili jednak, że dla nich nie jest to wystarczające wyjaśnienie.

- Decyzję Regionalnej Izby Obrachunkowej zaskarżymy do sądu administracyjnego. Inspektorzy tej instytucji stwierdzili, że przy tej różnicy zdań to zapewne najlepsze rozwiązanie. W Poznaniu sąd już rozpatrywał taką sprawę i wydał orzeczenie korzystne dla samorządu. Mamy nadzieję, że będzie ono korzystne również w naszym przypadku – dodaje Wawryszuk.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe