Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Na ratunek prototypowi

Kacper Chmielewski to miłośnik historii ratownictwa w Chełmie, ale również amator motoryzacji. Obie pasje łączy m.in. w projekcie odnowienia rzadkiej reanimacyjnej Nysy 325. Aktualnie samochód znajduje się w nowo powstającym Muzeum Ratownictwa i Medycyny w Mogilnie. Żeby jednak tchnąć w niego nowe życie, niezbędne są trudno dostępne części.
Na ratunek prototypowi

Stare samochody i ich odnawianie to jedno z wielu hobby Kacpra Chmielewskiego. Obecnie jego uwagę najbardziej pochłania legendarna Nysa 325, prototyp, który do złudzenia przypomina późniejsze samochody dostawcze marki Lublin. Pojazd przez pewien czas służył jako karetka. Kacper natknął się na niego przypadkiem w 2019 r., na bocznej uliczce w mieście.

- Nysa była w dosyć opłakanym stanie, ale w miarę kompletna - mówi Kacper. - W zeszłym roku, wraz z kilkoma znajomymi, postanowiliśmy ją odkupić i odnowić. Niestety, jego cena przewyższa nasze możliwości i samochód trafi do Muzeum Ratownictwa i Medycyny w Mogilnie. Nie zmienia to faktu, że wciąż możemy go odnawiać i przywrócić mu pierwotny wygląd. Potrzebujemy przede wszystkim szyn noszy, zielonych strojów medycznych z lat 90-tych, a także modulatorów Elfir Zura PS-100R i Bioren. Bardzo ważne są dla nas również zdjęcia i wszelkiego rodzaju informacje o fabrycznym stanie Nysy 325.

Z Kacprem można kontaktować się za pośrednictwem dwóch profili na Facebooku: Chmielugarage i Historia Ratownictwa w Chełmie, a także mailowo [email protected].

Nysa 325 była prototypem atrakcyjnym wizualnie, ale w czasach jej użytkowania medycy narzekali na materiał, z jakiego została wykonana, a także na szybkie korodowanie karoserii. Jeden z niewielu takich prototypów od 1994 r. znajdował się na wyposażeniu krasnostawskiej stacji ratownictwa medycznego. W 2000 r. trafił w prywatne ręce, a w 2007 r. do prywatnej firmy. Później słuch po nim zaginął...


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Gdzie mamy rozkład jazdy ????Data dodania komentarza: 08.05.2024, 17:41Źródło komentarza: Gm. Chełm. Autobusy wyjechały na trasy. Działa już Gminna Komunikacja SamochodowaAutor komentarza: JanTreść komentarza: A mi jak zrobiłem kat.A odebrali bezterminowe kat.B i zamiast "kreski" mam tą samą datę co przy kat.A. W tym kraju oszukują ludzi na każdym kroku!Data dodania komentarza: 08.05.2024, 16:52Źródło komentarza: Chełm. Niewiedza czy naciąganie kursanta? Zamieszanie z kategorią AAutor komentarza: marolnyTreść komentarza: Idź do szkoły i poczytaj o prawie.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 16:04Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: abcdTreść komentarza: Dość dobrze. Natomiast współpraca z lobby archeologiczno-konserwatorskim w tym kraju to trochę jak bycie rolnikiem i wychwalanie Von Der Leyen. Ale ockną się wtedy, gdy prawo zostanie zaostrzone do tego stopnia, że wykrywacze pójdą w odstawkę. Archeolog sam nie zje i innemu nie da, w końcu tu jest Polin, nie będzie żaden hobbysta dłubał na własnym polu bez łaski urzędu. A nawet jak znajdzie ćwierć boratynki, to ma zameldować łaskawcom, inaczej zostanie złodziejem zabytków. I taki właśnie ustrój popierają ci, którzy wręcz chwalą się, jak to wiernie noszą dokumenty z prośbą o łaskę wbicia szpadla w kawałek ziemi.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:44Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: mądry inaczejTreść komentarza: Źle spałęś?Data dodania komentarza: 08.05.2024, 05:51Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!
Reklama
Reklama
Reklama