Przed domami wyrósł maszt

  • 11.12.2020, 08:44
  • GD
Przed domami wyrósł maszt
Kilka tygodni temu przy dworcu kolejowym postawiono bardzo wysoki maszt. Władze PKP PLK tłumaczą, że obiekt radiokomunikacyjny ma poprawić zarządzanie ruchem kolejowym i będzie bezpieczny dla mieszkańców.

W związku z licznymi pytaniami w tej sprawie, urząd miasta skierował oficjalne zapytanie do PKP. Mieszkańcy oraz urzędnicy chcieli wiedzieć, w jakim celu został wybudowany oraz kiedy zostanie oddany do użytkowania. Odpowiedzi udzielił zespół projektu unijnego nr 6/2 w Centrum Realizacji Inwestycji, który funkcjonuje przy PKP Polskiego Linie Kolejowe S.A.

- Realizacja projektu pozwoli na zmianę systemu radiokomunikacji kolejowej z analogowego 150 MHz na cyfrowy GSM-R. W jego ramach w całym kraju zostanie wybudowanych ok. 1,2 tys. wież. Umożliwi to szybszą wymianę informacji pomiędzy pracownikami odpowiedzialnymi za ruch pociągów. Dzięki temu zarządzanie ruchem kolejowym będzie bardziej precyzyjne oraz zapewni sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże - wyjaśnia zastępca dyrektora projektu Paweł Lewandowski.

Spółka kolejowa uzyskała pozwolenie na jego budowę 5 lat temu. I jak twierdzi, inwestycja nie zalicza się do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

- Obiekty  projektowane i budowane na rzecz PKP Polskich Linii Kolejowych realizowane są z zachowaniem wymaganych norm bezpieczeństwa. Natomiast parametry instalowanych na nich anten sektorowych, których sygnał jest kierowany wzdłuż linii kolejowej, a nie jak w przypadku GSM na całą okolicę, pozwolą zachować dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych w środowisku - dodaje Lewandowski.

Anteny zostaną zainstalowane na poziomie wyższym niż dopuszczalna wysokość zabudowy określona dla obszarów przylegających do terenu kolejowego. Z kolei nadajnik pojedynczego kanału w systemie GSM (sieć 2G) będzie nadawał z mocą mniejszą od nadajników współczesnej telefonii komórkowej (sieć 3G i 4G).

Z informacji zastępcy dyrektora projektu wynika, że obiekt radiokomunikacyjny nie będzie negatywnie oddziaływał na zdrowie i życie mieszkańców przebywających w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Władze PKP PLK zapewniają, że nie przewidują możliwości komercyjnego wykorzystania wybudowanego systemu i nie zamierzają udostępniać masztów dla potrzeb innych przedsiębiorstw telekomunikacyjnych.

Zakończenie prac budowlanych i montażowych oraz uruchomienie nadajnika planowane jest na trzeci kwartał przyszłego roku.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe