Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Dawna wieś na starych fotografiach

Jak wyglądała kiedyś wieś, żniwa, kościoły, uroczystości religijne, szkolne i patriotyczne, a także rodzinne spotkania, wesela i pogrzeby? Możemy to zobaczyć na wystawie starych fotografii w Galerii Malarstwa w Izbie Regionalnej w Hannie.
Dawna wieś na starych fotografiach

Autor: Fot. GOKiS Hanna

Wystawę zatytułowaną „Czas zamknięty w kadrze” zorganizowano w ramach projektu „Klimaty Hanny – pejzaż pędzlem i dźwiękiem malowany”. Przez kilka tygodni pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Hannie zbierali stare fotografie od mieszkańców gminy. Zostały one zarchiwizowane, odtworzone na dużym formacie i rozwieszone na ścianach galerii.

- Prezentowane na wystawie niecodzienne fotografie pochodzą z najgłębszych zakamarków kolekcji rodzinnych. Obrazują dawną, nadbużańską wieś. Pokazują ciężką i trudną pracę w gospodarstwie, zwyczaje, obrzędy i uroczystości, które były integralną częścią życia ówczesnych ludzi. Niestety, tę dawną wieś możemy zobaczyć i poczuć jej specyficzny klimat już tylko dzięki takim starym fotografiom - tłumaczy Mariola Kuć, dyrektor GOKiS w Hannie.

Zaprezentowana wystawa jest jednym z elementów realizowanego przez GOKiS projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020. Wcześniej na ścianie dawnego posterunku policji w centrum Hanny powstał trójwymiarowy mural przedstawiający prząśniczkę na tle zachodzącego słońca, rzeki Bug oraz wsi. Namalowała go Maria Szulc, autorka najsłynniejszego muralu w Polsce, na poznańskiej Śródce. Z kolei na ścianie starej drewnianej chaty, naprzeciw amfiteatru artystka namalowała czarno-białą scenę żniw.

Odbył się również plener malarski, w którym wzięło udział kilkanaścioro uczestników. Wybranymi przez siebie technikami uwieczniali na płótnie krajobrazy, pejzaże, obiekty kulturalne i sakralne.

Planowany był również koncert folkowy kapeli Drewutnia. Odbył się, ale bez udziału publiczności. Nagranie zostało zamieszczone w internecie, aby mieszkańcy mogli go obejrzeć.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcdTreść komentarza: Dość dobrze. Natomiast współpraca z lobby archeologiczno-konserwatorskim w tym kraju to trochę jak bycie rolnikiem i wychwalanie Von Der Leyen. Ale ockną się wtedy, gdy prawo zostanie zaostrzone do tego stopnia, że wykrywacze pójdą w odstawkę. Archeolog sam nie zje i innemu nie da, w końcu tu jest Polin, nie będzie żaden hobbysta dłubał na własnym polu bez łaski urzędu. A nawet jak znajdzie ćwierć boratynki, to ma zameldować łaskawcom, inaczej zostanie złodziejem zabytków. I taki właśnie ustrój popierają ci, którzy wręcz chwalą się, jak to wiernie noszą dokumenty z prośbą o łaskę wbicia szpadla w kawałek ziemi.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:44Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: mądry inaczejTreść komentarza: Źle spałęś?Data dodania komentarza: 08.05.2024, 05:51Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: abcdTreść komentarza: Złagodzenie prawa dla poszukiwaczy idzie w odstawkę, przez takich lizusów jak Pan Werus na pewno niewiele się zmieni. Dalej noście kwity i zabytki w zębach, żeby urzędasy czuli, że mają władzę i jej nie stracą.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 22:36Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: Wiesiek .Treść komentarza: Miasto Chełm powinno stosować w porze nocnej opryski na meszkę i komary !Data dodania komentarza: 07.05.2024, 14:17Źródło komentarza: Chełm. Komary i meszki opanowały miasto. Spacer może skończyć się szpitalemAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gość myślał że wynajem zaczął się za darmoData dodania komentarza: 07.05.2024, 12:18Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...
Reklama
Reklama
Reklama