Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 15:04
Reklama Reklama firmy Pomix

Przed domami wyrósł maszt

Kilka tygodni temu przy dworcu kolejowym postawiono bardzo wysoki maszt. Władze PKP PLK tłumaczą, że obiekt radiokomunikacyjny ma poprawić zarządzanie ruchem kolejowym i będzie bezpieczny dla mieszkańców.
Przed domami wyrósł maszt

W związku z licznymi pytaniami w tej sprawie, urząd miasta skierował oficjalne zapytanie do PKP. Mieszkańcy oraz urzędnicy chcieli wiedzieć, w jakim celu został wybudowany oraz kiedy zostanie oddany do użytkowania. Odpowiedzi udzielił zespół projektu unijnego nr 6/2 w Centrum Realizacji Inwestycji, który funkcjonuje przy PKP Polskiego Linie Kolejowe S.A.

- Realizacja projektu pozwoli na zmianę systemu radiokomunikacji kolejowej z analogowego 150 MHz na cyfrowy GSM-R. W jego ramach w całym kraju zostanie wybudowanych ok. 1,2 tys. wież. Umożliwi to szybszą wymianę informacji pomiędzy pracownikami odpowiedzialnymi za ruch pociągów. Dzięki temu zarządzanie ruchem kolejowym będzie bardziej precyzyjne oraz zapewni sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże - wyjaśnia zastępca dyrektora projektu Paweł Lewandowski.

Spółka kolejowa uzyskała pozwolenie na jego budowę 5 lat temu. I jak twierdzi, inwestycja nie zalicza się do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

- Obiekty  projektowane i budowane na rzecz PKP Polskich Linii Kolejowych realizowane są z zachowaniem wymaganych norm bezpieczeństwa. Natomiast parametry instalowanych na nich anten sektorowych, których sygnał jest kierowany wzdłuż linii kolejowej, a nie jak w przypadku GSM na całą okolicę, pozwolą zachować dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych w środowisku - dodaje Lewandowski.

Anteny zostaną zainstalowane na poziomie wyższym niż dopuszczalna wysokość zabudowy określona dla obszarów przylegających do terenu kolejowego. Z kolei nadajnik pojedynczego kanału w systemie GSM (sieć 2G) będzie nadawał z mocą mniejszą od nadajników współczesnej telefonii komórkowej (sieć 3G i 4G).

Z informacji zastępcy dyrektora projektu wynika, że obiekt radiokomunikacyjny nie będzie negatywnie oddziaływał na zdrowie i życie mieszkańców przebywających w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Władze PKP PLK zapewniają, że nie przewidują możliwości komercyjnego wykorzystania wybudowanego systemu i nie zamierzają udostępniać masztów dla potrzeb innych przedsiębiorstw telekomunikacyjnych.

Zakończenie prac budowlanych i montażowych oraz uruchomienie nadajnika planowane jest na trzeci kwartał przyszłego roku.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Miasto Chełm - pomyślcie o parkomatach w centrum i np. przy rynku na Popiełuszki bo to jest masakra. Od urzędu nie idzie nigdzie zaparkować w promieniu przynajmniej 1 kilometra.Data dodania komentarza: 05.10.2022, 13:17Źródło komentarza: Chełm. Uwaga! Straż miejska zakłada blokady!Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Szkoda ze żabki nie stosują się do tego zakazu i nikt ich nie kontroluje czy napewno właściciel sprzedaje w śwtętaData dodania komentarza: 05.10.2022, 07:56Źródło komentarza: Biedronka znów coś kombinuje w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę?Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitalu
Reklama
Reklama