Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Cora-Tex w upadłości

To jest już przesądzone. Z końcem miesiąca cała załoga krasnostawskiego zakładu z dnia na dzień straci pracę. Prezes i blisko 200 osób otrzymało wypowiedzenia po tym, jak sąd ogłosił upadłość firmy założonej blisko pół wieku temu. Pracownicy skarżą się, że zostali pozostawieni bez żadnej pomocy.
Cora-Tex w upadłości

Zaalarmowała nas Czytelniczka, której matka przez lata pracowała w Zakładzie Przemysłu Odzieżowego Cora-Tex  w Krasnymstawie. Wszyscy pracownicy (ok. 180 osób) włącznie z prezesem Marianem Wójcikiem dostali wypowiedzenia w tzw. skróconym trybie.

- Zakład jest już w upadłości. Wszystko jest tajne i nikt nie wie, co z nimi będzie. Niby ma powstać jakaś nowa firma, ale żadnych konkretów nie przedstawiono. Moja mama ma ponad 50 lat i bardzo przeżywa, co dalej z nią będzie. Zresztą w jej wieku jest większość pracowników - czytamy w mailu od pani Katarzyny.

Dodaje, że syndyk nie informuje pracowników o niczym. Kierownictwo i pracownicy kadr nie udzielają informacji, co przysługuje załodze przy zwolnieniu grupowym. Wszyscy snują domysły, doczytują lub na własną rękę radzą się znajomych prawników.

- Pensje za marzec są niewypłacone w całości. Od czasu do czasu pojawiają się jakieś śmieszne sumy po 500 zł lub 1000 zł na miesiąc, ale też nie zawsze. Jak za to przeżyć? - zżyma się nasza informatorka.

Tego samego dnia próbowaliśmy skontaktować się z prezesem spółki Marianem Wójcikiem, który był przez kilka godzin w pracy. Z naszych ustaleń wynika, że spotkał się z dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Krasnymstawie, a potem wyjechał. Dlatego wysłaliśmy zapytanie mailowe z prośbą o komentarz. Prosiliśmy również o telefoniczną lub bezpośrednią rozmowę. Do zamknięcia bieżącego wydania nie otrzymaliśmy jednak żadnej odpowiedzi.

Podobne pytania wysłaliśmy do lubelskiej kancelarii doradcy restrukturyzacyjnego Jakuba Ostrowskiego, który jest syndykiem masy upadłości Zakładu Przemysłu Odzieżowego Cora-Tex w Krasnymstawie. Od niego dowiadujemy się, że wniosek o ogłoszenie upadłości został złożony 11 maja br. przez zarząd spółki. Z kolei Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku wydał 18 czerwca postanowienie o ogłoszeniu upadłości zakładu.

- Z dniem 30 czerwca 2020 roku wszyscy pracownicy otrzymali wypowiedzenia umów o pracę z zachowaniem skróconego okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca, który upłynie w dniu 31 lipca 2020 roku. Przyczyną wypowiedzeń oraz ich skróconego okresu jest ogłoszenie upadłości. Pracownikom zostaną naliczone odprawy pieniężne zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tj. Dz.U z 2018 r. poz.1969 ze zm.) - informuje mecenas Jakub Ostrowski.

Z odpowiedzi syndyka wynika, że po 31 lipca załoga pozostanie bez pracy. Zapytaliśmy również, jaka firma ma powstać na bazie spółki Cora-Tex lub z jakim podmiotem zostanie ewentualnie skonsolidowana.

- W związku z początkowym etapem postępowania upadłościowego postawione pytanie jest przedwczesne. Aktualnie trwa inwentaryzacja majątku wchodzącego w skład masy upadłości. Po zakończeniu przedmiotowych czynności będzie można przystąpić do jego oszacowania, a w konsekwencji ustalenia wartości składników majątku upadłego i ustalenia planu likwidacyjnego masy upadłości - informuje Ostrowski.

W poszukiwaniu informacji o upadłości spółki dotarliśmy do wystąpienia pokontrolnego Najwyższej Izby Kontroli. W ubiegłym roku NIK prześwietlała wyniki ekonomiczne i działania podejmowane w celu ich optymalizacji oraz realizację strategii i planów Zakładu Przemysłu Odzieżowego Cora-Tex. W dokumencie zdiagnozowane zostały przyczyny trudnej sytuacji finansowej firmy. Planowana była konsolidacja spółki, która ostatecznie nie doszła do skutku.

Z wystąpienia pokontrolnego wynika, że w związku z pogarszającą się sytuacją spółki rada nadzorcza sygnalizowała Ministerstwu Obrony Narodowej konieczność podjęcia niezbędnych decyzji właścicielskich. Były plany na współpracę spółki lub włączenie jej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Ostatecznie MON przekazał nadzór nad firmą Agencji Rozwoju Przemysłu, co nastąpiło z dniem 17 lipca ub. roku.

Wysłaliśmy do rzecznika ARP zapytanie o przyszłość Cora-Tex i całej załogi. Mimo telefonicznego zapewnienia o przesłaniu nam odpowiedzi w piątkowe popołudnie (17 lipca), do czasu zamknięcia bieżącego wydania nie otrzymaliśmy odpowiedzi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama