Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Nowy dom dla pogorzelców

- Wszystko dzięki ludziom! - mówi pani Ewa Pawluk z Bakus-Wandy. Niedawno wraz z rodziną wprowadziła się do odbudowanego domu. Poprzedni budynek, stojący w tym samym miejscu, spalił się 15 stycznia tego roku.
Nowy dom dla pogorzelców

Była godzina 1.15, kiedy 9-letnią Marcelinkę obudziły pękające w oknach szyby. Przestraszona dziewczynka zawołała mamę. Okazało się, że w domu wybuchł pożar. Na szczęście wszyscy domownicy zdążyli uciec przed płomieniami. Wybiegli na zewnątrz w tym, co mieli na sobie. Resztę strawił ogień. Dom spłonął doszczętnie.

O tej tragedii pisaliśmy całkiem niedawno - w styczniu tego roku. Po pogorzelisku nie ma już ani śladu. Budynek został rozebrany. Pozostały po nim tylko fundamenty. W tym miejscu stoi już nowy dom. To dowód, że są jeszcze dobrzy ludzie, współczujący sąsiedzi i wspaniali społecznicy.

Pomagał, kto tylko mógł

- Wprowadziliśmy się do domu 15 maja, dokładnie cztery miesiące po pożarze - mówi pani Ewa Pawluk, która jest sołtyską we wsi Bakus-Wanda.

Było to możliwe tylko dzięki szybkiej reakcji mieszkańców i władz gminy. Już następnego tygodnia po pożarze zorganizowano koncert charytatywny dla pogorzelców. Odbył się na hali w szkole w Wierzbicy. Były też liczne licytacje obrazów, bonów podarunkowych i innych przedmiotów.

Ponadto sołtysi zbierali datki do puszek i na szczytny cel odbudowy domu oddali swoje styczniowe diety. Pomagali strażacy z gmin Wierzbica i Cyców. Pogorzelców wsparli księża i parafie z obu gmin.

- To było prawdziwe pospolite ruszenie, jakiego nigdy nie było w naszej gminie. Mieszkańcy pokazali, że potrafią dzielić się dobrem i pomagać bezinteresownie. Ogromnego wsparcia udzieliły stowarzyszenia Caritas i Tak niewiele z Chełma - podkreśla wójt gminy Wierzbica Bożena Deniszczuk.

Wszystkich ofiarodawców nie sposób wymienić. Niektórzy pomagali fizycznie przy rozbiórce spalonego budynku. Panie z kół gospodyń gotowały robotnikom obiady. Zbiórka została również zorganizowana podczas opłatka powiatowego, który odbył się w hali MOSIR w Chełmie. Wsparcia finansowego nie odmówili sołtysi i samorządowcy goszczący na Balu Sołtysa 2019, organizowanym przez Super Tydzień Chełmski i Starostwo Powiatowe w Chełmie.

Rodzina na swoim

W nowym domu zamieszkała 5-osobowa rodzina: rodzice, dwoje dzieci i 75-letnia babcia. 

- Tego pożaru nie da się zapomnieć - mówi pani Ewa. - Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim, którzy nam pomogli - dodaje. 

To dzięki wspólnym działaniom wielu ludzi dom tak szybko udało się odbudować.- Dom nie jest do końca wykończony. Mieszkamy na piętrze, a na parterze trwają jeszcze prace. Nie mamy drzwi. Wejście do łazienki zasłaniamy kocem. Korzystamy z kuchni letniej, która jest na zewnątrz budynku - opowiada pani Ewa. - Nie było łatwo w czasie epidemii prowadzić prace. Był moment, gdy baliśmy się, że zamkną sklepy budowlane.Najważniejsze jest jednak to, że rodzina ma już gdzie mieszkać. Jeśli to będzie możliwe, latem dom zostanie poświęcony. Gości zapewne nie zabraknie.

W ubiegłym tygodniu rodzinę Pawluków odwiedziła wójt gminy Wierzbica Bożena Deniszczuk. Przekazała prezent - obraz malowniczych brzóz, które niosą pozytywną energię, oraz - jak staropolski zwyczaj nakazuje - chleb, sól i cukier, aby niczego im nie brakowało w nowym domu.

- Do końca życia ten pożar będę miała przed oczami, ale dobrze, że wszyscy ocaleliśmy - mówi pani Kasia, babcia Marcelinki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcdTreść komentarza: Dość dobrze. Natomiast współpraca z lobby archeologiczno-konserwatorskim w tym kraju to trochę jak bycie rolnikiem i wychwalanie Von Der Leyen. Ale ockną się wtedy, gdy prawo zostanie zaostrzone do tego stopnia, że wykrywacze pójdą w odstawkę. Archeolog sam nie zje i innemu nie da, w końcu tu jest Polin, nie będzie żaden hobbysta dłubał na własnym polu bez łaski urzędu. A nawet jak znajdzie ćwierć boratynki, to ma zameldować łaskawcom, inaczej zostanie złodziejem zabytków. I taki właśnie ustrój popierają ci, którzy wręcz chwalą się, jak to wiernie noszą dokumenty z prośbą o łaskę wbicia szpadla w kawałek ziemi.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:44Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: mądry inaczejTreść komentarza: Źle spałęś?Data dodania komentarza: 08.05.2024, 05:51Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: abcdTreść komentarza: Złagodzenie prawa dla poszukiwaczy idzie w odstawkę, przez takich lizusów jak Pan Werus na pewno niewiele się zmieni. Dalej noście kwity i zabytki w zębach, żeby urzędasy czuli, że mają władzę i jej nie stracą.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 22:36Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: Wiesiek .Treść komentarza: Miasto Chełm powinno stosować w porze nocnej opryski na meszkę i komary !Data dodania komentarza: 07.05.2024, 14:17Źródło komentarza: Chełm. Komary i meszki opanowały miasto. Spacer może skończyć się szpitalemAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gość myślał że wynajem zaczął się za darmoData dodania komentarza: 07.05.2024, 12:18Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...
Reklama
Reklama
Reklama