Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Ikona Matki Bożej wróci odnowiona

Do pracowni konserwatorskiej trafił obraz Matki Bożej Chełmskiej z ołtarza głównego bazyliki pw. Narodzenia NMP. Ikona zyska nowy blask. Termin renowacji nie jest przypadkowy. W tym roku przypada bowiem 255. rocznica koronacji cudownej ikony.
Ikona Matki Bożej wróci odnowiona

Przed konserwatorem sporo pracy. Początkowo planowano jedynie odnowienie sukien i koron ozdabiających wizerunek Matki Bożej. Niestety, okazało się, że prace muszą mieć szerszy zakres.

- Jak sięgnęliśmy do ikony, okazało się, że potrzeba jej natychmiastowej konserwacji, ponieważ ostatnia była przeprowadzona w 1957 roku, a więc ponad 60 lat temu. Deska, na której namalowano wizerunek Matki Bożej, jest mocno zniszczona - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie.

Obraz, który właśnie jest odnawiany, to kopia słynącej łaskami ikony MB Chełmskiej z XI/XII w. Namalowany został przez Władysława Ukleję wiosną 1939 r. na zlecenie ks. Juliana Jakubiaka, proboszcza parafii. Z chwilą wybuchu wojny 1939 r. kopia ta została wyjęta z ołtarza i ukrywana w domach prywatnych przez kilka rodzin: Żukowskich, Radomińskich, ks. Berezeckiego, a najdłużej przez Florentynę Zabłocką z domu Stejnbisów przy ulicy Nadrzecznej 8. Kiedy całość "Górki Chełmskiej" przeszła znów w katolickie ręce, ks. Marceli Mrozek postanowił wyjąć obraz z ukrycia. Został on umieszczony w wielkim ołtarzu. Koronowany był w 1946 r. przez biskupa Stefana Wyszyńskiego, późniejszego prymasa Polski oraz powtórnie (po kradzieży sukienki i koron) w 1957 r. przez biskupa lubelskiego Piotra Kałwę. Widoczna obecnie suknia została wyhaftowana w 1957 r. przez s. Monikę i s. Auxilię ze Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Felicjanek w Wawrze w Warszawie. Korony wykonała Pracownia Artystyczno-Cyzelersko-Brązownicza Henryka Sztorca w Krakowie.

Cudowny wizerunek MB Chełmskiej związany jest z Chełmem od co najmniej XIII w. Od czasów unii brzeskiej pozostawał pod troskliwą opieką unitów (bazylianów). Wstawiennictwu MB Chełmskiej przypisywane jest zwycięstwo Jana Kazimierza nad wojskami Bohdana Chmielnickiego w 1651 r. pod Beresteczkiem.

Oryginał ikony znajduje się aktualnie w Muzeum Ikony Wołyńskiej w Łucku na Ukrainie, gdzie jest eksponowany po częściowych pracach konserwatorskich.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcdTreść komentarza: Dość dobrze. Natomiast współpraca z lobby archeologiczno-konserwatorskim w tym kraju to trochę jak bycie rolnikiem i wychwalanie Von Der Leyen. Ale ockną się wtedy, gdy prawo zostanie zaostrzone do tego stopnia, że wykrywacze pójdą w odstawkę. Archeolog sam nie zje i innemu nie da, w końcu tu jest Polin, nie będzie żaden hobbysta dłubał na własnym polu bez łaski urzędu. A nawet jak znajdzie ćwierć boratynki, to ma zameldować łaskawcom, inaczej zostanie złodziejem zabytków. I taki właśnie ustrój popierają ci, którzy wręcz chwalą się, jak to wiernie noszą dokumenty z prośbą o łaskę wbicia szpadla w kawałek ziemi.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:44Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: mądry inaczejTreść komentarza: Źle spałęś?Data dodania komentarza: 08.05.2024, 05:51Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: abcdTreść komentarza: Złagodzenie prawa dla poszukiwaczy idzie w odstawkę, przez takich lizusów jak Pan Werus na pewno niewiele się zmieni. Dalej noście kwity i zabytki w zębach, żeby urzędasy czuli, że mają władzę i jej nie stracą.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 22:36Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: Wiesiek .Treść komentarza: Miasto Chełm powinno stosować w porze nocnej opryski na meszkę i komary !Data dodania komentarza: 07.05.2024, 14:17Źródło komentarza: Chełm. Komary i meszki opanowały miasto. Spacer może skończyć się szpitalemAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gość myślał że wynajem zaczął się za darmoData dodania komentarza: 07.05.2024, 12:18Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...
Reklama
Reklama
Reklama