Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Chełm: Budżet obywatelski mniej popularny

59 projektów wpłynęło do budżetu obywatelskiego miasta Chełm na 2020 rok. To zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach. W 2017 roku mieszkańcy zgłosili 134 propozycji, w 2018 - było ich 140. Wnioski do realizacji będziemy wybierać od 4 do 8 listopada.
Chełm: Budżet obywatelski mniej popularny

Liderem pod względem pomysłów na zagospodarowanie otaczającej przestrzeni są mieszkańcy osiedla Cementownia. Złożyli do ratusza 13 projektów. Ponad połowę wniosków przygotował przewodniczący osiedla Dariusz Wojciechowski. Chce m.in. urządzić w Ogródku Jordanowskim interaktywny plac zabaw dla psów. Zwierzaki byłyby tam wyprowadzane i zyskałyby miejsce do zabawy. Zasady określałby regulamin. W kolejnym wniosku wspomniano o wymianie ogrodzenia ogródka. Wojciechowski ma również pomysł na ustawienie na terenie osiedla specjalnych koszy na psie odchody oraz podajników z workami, w które powinny być one zbierane.

 - Jeden z moich wniosków dotyczy ustawienia przy MPGK punktu zbiórki drobnych elektrośmieci, takich jak baterie czy żarówki. Na naszym osiedlu mieszka wiele osób wiekowych, które niekoniecznie jeżdżą do dużych sklepów, wyposażonych w tego typu pojemniki - wyjaśnia Wojciechowski.

Kolejne propozycje szefa rady osiedla to montaż ławek na osiedlu i koszy na śmieci. Wojciechowskiemu marzy się też wymiana chodnika po nieparzystej stronie ulicy Rolniczej na odcinku od Wołyńskiej do Chomentowskiego.

Aktywnością wykazali się także chełmianie z osiedla Rejowiecka, którzy zgłosili do urzędu osiem wniosków. W związku z nowym podziałem środków, chełmianie z tej części miasta postanowili złożyć m.in. cztery wnioski dotyczące chodnika na ul. Wygon.

- Podzieliliśmy chodnik jakby na kilka części. Większa część kwalifikuje się do puli dużych projektów, reszta do puli mniejszych. Jeżeli wszystkie przejdą w głosowaniu, uda się sprawę załatwić kompleksowo - tłumaczy jeden z wnioskodawców.

Jeden z mieszkańców osiedla Rejowiecka wnioskuje o budowę asfaltowej drogi na ul. Narcyzowej o długości 55 m. Chodzi o łącznik ul. Kochanowskiego i Farbiszewskiej. Drugi z pomysłów to integracyjny rajd rowerowy dla 50 osób nad Jezioro Białe, 2-dniowy z noclegiem i wyżywieniem oraz koszulką rowerową z logo Chełma i osiedla Malowane.

Mieszkańcy mają obawy co do powodzenia tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, głównie z tego względu, że harmonogram nie uwzględnia czasu na promocję projektów.

- Ogłoszenie, które projekty przeszły ocenę formalną i są zakwalifikowane do głosowania, miasto opublikuje 4 listopada, a 5 listopada zaczyna się głosowanie. Nie ma czasu na kampanię, ulotki itp. - żalą się mieszkańcy.

Po pięć wniosków wpłynęło od mieszkańców osiedli: Działki, Dyrekcja Górna i Zachód, po cztery propozycje zgłosili mieszkańcy z osiedli Śródmieście i Kościuszki. Trzy wnioski złożone zostały przez mieszkańców osiedla Słoneczne, a po dwa z osiedla XXX-lecia i Dyrekcji Dolnej. Z kolei na wykorzystanie ogólnomiejskiej puli zgłoszono osiem pomysłów.

- Do 31 października projekty zostaną zweryfikowane pod kątem formalnym, zaś na początku listopada ogłoszona zostanie lista propozycji poddanych pod głosowanie - informuje Dominik Gil z biura prasowego urzędu.

Głosowanie, w którym mieszkańcy Chełma wybiorą najciekawsze lub najbardziej oczekiwane projekty do realizacji, potrwa do 8 listopada.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JoAnnaTreść komentarza: A co twój rebe Kaczyński i rebe Banaszak zrobili dla Chełma poza chęcia postawienia tu kolejnej spalarni śmieci tym razem NIEMIECKICH odpadów medycznych? Jakbyś nie zauważył to tam gdzie najwięcej takich jak ty tam też i największa bieda w tym kraju. W Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu nie płaczą, że bieda ale tam głosują na PO.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 23:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płoty
Reklama
Reklama
Reklama