Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama

Słodka rozpusta w tłusty czwartek | Super Tydzień

Tłuste, słodkie i smażone. W codziennej diecie byłyby niewskazane, ale raz do roku można, a nawet trzeba sobie na nie pozwolić bez wyrzutów sumienia. Zanim zjesz ich za dużo w tłusty czwartek, poczytaj co nieco o pączkach.
Słodka rozpusta w tłusty czwartek | Super Tydzień

Obecnie znamy je przede wszystkim w słodkiej wersji, dodatkowo polukrowanej czy posypanej kandyzowanymi owocami. W dawnej tradycji pączki miały być jak najbardziej tłuste, aby dać "zapas" tłuszczu na okres Wielkiego Postu, więc nie tylko smażono je na smalcu, ale też kraszono dodatkowo skwarkami czy właśnie tłuszczem.

Przeciętny pączek ma ok. 300-400 kcal. Dużo? To zależy. To ponad dwa razy więcej niż, np. puszka coli, a dwa razy mniej niż "tradycyjny polski obiad", czyli schabowy z ziemniakami. Tuż przed zbliżającym się postem można sobie jednak na taką słodką i tłustą przyjemność pozwolić. Zwłaszcza że pączka można potem "spalić" podczas aktywności fizycznej. Wystarczy np. pół godziny jazdy na łyżwach czy nordic walkingu, godzina aerobiku lub trzy godziny... zmywania naczyń.

O słodki sekret przygotowania takich najlepszych pączków zapytaliśmy Wojciecha Hetmana. W tym roku świętuje on jubileusz pracy cukierniczej, 60 lat w zawodzie, więc za jego pączkami stoją lata doświadczenia.

- Bardzo ważne jest, aby ściśle trzymać się procesu produkcji: dokładnie wyważyć składniki i dodawać je w odpowiednim momencie. Nie może tu być żadnych odstępstw - mówi pan Wojciech. - W mojej cukierni opieramy się na tradycyjnych recepturach i najlepszych składnikach. Do ciasta nigdy nie używamy konserwantów, polepszaczy czy gotowych mieszanek. Może i jest to dużo bardziej pracochłonne i wymaga dużej uwagi, ale też jakość takich pączków jest nieporównywalna. - dodaje.

Halina Rzepecka, kierowniczka zespołu śpiewaczego "Pawłowianki", jest znana z kolei ze swoich domowych pączków. Jej "pączusie z wisienką" dwa lata temu otrzymały nagrodę na powiatowych dożynkach. Jak jej się udaje smażyć takie pyszne pączki?

- Żeby ciasto drożdżowe na pączki dobrze wyrosło, w domu musi być ciepło i napalone w piecu od rana – mówi pani Halina. Zdradza też sekretny składnik swoich pączków. - Do ciasta drożdżowego dodaję trochę ugotowanych i rozgniecionych ziemniaków, dzięki temu ciasto szybciej się wyrabia, a pączki dłużej zachowują świeżość - wyjaśnia.

 Pączki prosto z "Kuchni Lubelskiej" odbiegają nadzieniem od tych dżemowych, najlepiej nam znanych, ale mamy nadzieję, że również dobrze smakują. Warto spróbować.

Nowa siatka połączeń CLA okiem mieszkańców. Są pierwsze opinie. Jakie? [CZYTAJ]

Pączki z nadzieniem makowym*

składniki: 500 g mąki pszennej, 50 g drożdży, 5 żółtek, 2 łyżki cukru, 1/2 łyżki masła, łyżka alkoholu, 2 szkl. mleka, szczypta soli

dodatki: 1 szkl. maku, 2 szkl. mleka, 30 g rodzynek, 1/2 laski wanilii, 1 łyżka miodu, 1 łyżka stopionego masła

W misce mieszamy drożdże, pół szkl. mleka i łyżkę cukru. W mące robimy "dołek", wlewamy rozczyn i przysypujemy lekko mąką. Całość przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 10 min.

Żółtka, sól oraz pozostały cukier ucieramy na puszystą masę i dodajemy do mąki wraz z rozpuszczonym przestudzonym masłem. Ciasto wyrabiamy, aż będzie "odchodziło" od ręki. Przykryte ściereczką odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu.

Mak i mleko gotujemy przez ok. 10 min, stale mieszając, a następnie odcedzamy i przekręcamy przez maszynkę z sitkiem do maku. Na koniec mieszamy z wanilią, miodem, masłem i rodzynkami.

Ciasto wkładamy na posypany mąką blat i wałkujemy na grubość 1 cm, następnie szklanką lub foremką wycinamy krążki. Na każdy z nich nakładamy po łyżeczce farszu i przykrywamy drugim krążkiem, sklejając dokładnie brzegi. Pączki odkładamy do wyrośnięcia przykryte ściereczką, a po wyrośnięciu smażymy z obydwu stron na dobrze rozgrzanym oleju.

Jeśli ktoś uważa jednak, że pączki są zbyt kaloryczne, to w tłusty czwartek może zadowolić się faworkiem, który ma tych kalorii prawie trzy razy mniej.

 * Przepis pochodzi z książki "Kuchnia Lubelska", wydanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w ramach kampanii "Lubelskie smakuj życie".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: N-lTreść komentarza: To że Dyrektorzy decydują o zatrudnieniu lub zwolnieniu nauczyciela to fikcja. Decyzja zawsze jest po stronie władz miasta o czym Pani Dorota C doskonale wie.Data dodania komentarza: 05.05.2024, 08:19Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ja mam aż dwa tytuły wykonawcze i komornik mówi że nie ma szans odzyskać pieniędzy.Umowę miałem podpisaną u notariusza ,o zgrozo najem okazjonalny.Prawo w polsce jest chore ,dlatego.lepiej sprzedać.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:23Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: Sobibór widziałTreść komentarza: I rozwiązać kwestie prawne w tej gminie, czyli być może gminę, ale z pewnością siedzibę.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:17Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: NauczycielTreść komentarza: Uprawnienia kompensacyjne!? Śmieszne, osoba, która idzie na wcześniejszą emeryturę traci wszystko. Dostaje grosze na emeryturze. Traci prawo odejścia z karty nauczyciela , jeśli pracowała w placówce integracyjnej też utraci dodatek za trudne warunki. Nie oszukujemy się, to jest skok na naszą kasę. Osoby, które w podobny sposób potraktowane, przeżyły szok i leczą załamanie nerwowe. Dziękujemy, że tak nam dziękujcie za pracę. Czy " góra" potrafi postawić się w naszej sytuacji? Jak widać nic ich to nie obchodziData dodania komentarza: 04.05.2024, 21:11Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: SzaradaTreść komentarza: Ping Pong czym to uzasadniasz? Uczestnicy i laureaci są z różnych stron Polski. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i wiele chyba ponad 20 edycji.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 18:20Źródło komentarza: Krasnystaw. Nagrodzeni za najlepsze tomiki poetyckie
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama