Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Gm. Wierzbica: Kuratorium za odwołaniem dyrektorki

Mieczysława Sołtys została odwołana ze stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej w Wierzbicy. Wójt gminy wydała zarządzenie w tej sprawie po otrzymaniu pozytywnej opinii kuratorium.
Gm. Wierzbica: Kuratorium za odwołaniem dyrektorki

Czarne chmury nad dyrekcją Szkoły Podstawowej w Wierzbicy zaczęły się zbierać po ujawnieniu informacji dotyczącej zwrotu części subwencji oświatowej. Wyszło to na jaw po zmianie władzy w gminie. Nowa wójt Bożena Deniszczuk, zapoznając się z budżetem placówek podległych urzędowi gminy, dowiedziała się, że szkoła musiała w ubiegłym roku zwrócić do budżetu państwa niebagatelną kwotę 151 tys. 103 zł. Były to pieniądze na prowadzenie klas sportowych w 2014 roku. Po kontroli ministerstwo nakazało zwrot dotacji, bo szkoła zorganizowała te zajęcia niezgodnie z umową i rozporządzeniem ministra.

Afera za aferą

Kolejnym argumentem przemawiającym za odwołaniem Mieczysławy Sołtys ze stanowiska dyrektora była jej bezczynność wobec dwóch nauczycieli, którzy odpowiadali przed komisją dyscyplinarną. Pierwsza sprawa dotyczy trenera, który został ukarany karą nagany z ostrzeżeniem za podanie uczennicy niezidentyfikowanej substancji. Toczy się też przeciwko niemu postępowanie przed Sądem Rejonowym w Chełmie.

Jest też afera nauczycielki oddziału przedszkolnego, wobec której zostało przeprowadzone postępowanie wyjaśniające i sprawa została skierowana do komisji dyscyplinarnej. Zarzucano jej niewłaściwe postępowanie wobec dzieci.

- Taka sytuacja nie może dłużej trwać. Dlatego wystąpiłam do kuratorium i  Związku Nauczycielstwa Polskiego o opinię w sprawie odwołania dyrektorki bez zachowania okresu wypowiedzenia - mówi Deniszczuk.

Wójt pismo do kuratorium przesłała 14 grudnia ubiegłego roku. Napisała w nim również, że  w placówce są nieprawidłowości dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa uczniom. Nie ma nadzoru nad osobami wchodzącymi do budynku szkolnego, a uczniowie mogą go samowolnie opuścić.

Kuratorium widziało nieprawidłowości

W odpowiedzi kuratorium przyznało wójt rację. Nieprawidłowość dotycząca naliczenia subwencji oświatowej miała miejsce. Arkusz organizacyjny szkoły powinien być sporządzony zgodnie z zapisami rozporządzenia ministra edukacji.

Potwierdziły się również zarzuty dotyczące niepodjęcia działań przez dyrektorkę w związku z prowadzonymi postępowaniami dyscyplinarnymi w komisji dyscyplinarnej dla nauczycieli. Jak się okazuje, to kuratorium obligowało ją wcześniej do wyjaśnienia zgłoszonych przez rodziców problemów, żądając konkretnych odpowiedzi na piśmie. Mimo to zwlekała z podjęciem stosownych kroków, w jednym z przypadków aż przez dwa miesiące. Miała też obowiązek zawiesić w wykonywaniu czynności nauczycieli, wobec których toczyło się postępowanie dyscyplinarne, ale tego nie zrobiła.

To szczególnie uzasadniony przypadek

Kuratorium oświaty w ubiegłym roku szkolnym było na kontrolach doraźnych w SP w Wierzbicy aż siedmiokrotnie. Po sześciu takich wizytach wydało zalecenia wynikające z obowiązku sprawowania nadzoru pedagogicznego. Zalecenia dotyczyły między innymi zapewnienia bezpieczeństwa uczniom. To przeważyło w sprawie opinii o odwołaniu dyrektorki.

"Przytoczone argumenty stanowią o szczególnie uzasadnionym przypadku, w związku z zaniedbaniami w zakresie zapewnienia uczniom bezpiecznych warunków nauki oraz sprawowania nadzoru pedagogicznego - napisała kurator oświaty Teresa Misiuk.

- Pani dyrektor przebywając już na urlopie, dostarczyła zwolnienie lekarskie. Jej zastępczyni złożyła wypowiedzenie do nieobecnej dyrektor, jedynie mnie o tym informując. Postanowiłam nie czekać. Mogłam zgodnie z przepisami odwołać dyrektorkę poprzez wydanie zarządzenia i tak zrobiłam - mówi Deniszczuk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
! 24.01.2019 16:42
ale daty zmiany dyrekcji nikt oczywiście niezna

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama