Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama
Szansa czy ograniczenia?

Sobiborski Park Narodowy: ruszają wyjazdy studyjne i otwarte spotkania z mieszkańcami

Koncepcja utworzenia Sobiborskiego Parku Narodowego to obecnie jeden z najgorętszych tematów w regionie. Wychodząc naprzeciw pytaniom radnych i mieszkańców na temat szczegółów i ewentualnych konsekwencji tego przedsięwzięcia, inicjatorzy projektu z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zapowiadają szeroko zakrojone konsultacje społeczne oraz wyjazdy studyjne. Będzie to doskonała okazja, aby wszelkie narastające wokół tematu wątpliwości wyjaśnić bezpośrednio u źródła.
grafika o konsultacjach dotyczących sobiborskiego parku narodowego
Najważniejszym etapem dialogu będą otwarte spotkania z samymi mieszkańcami. W kwietniu i na początku maja zorganizowane zostaną cztery takie wydarzenia – po jednym w każdej z gmin, na terenie których miałby powstać Sobiborski Park Narodowy.

Źródło: https://otop.org.pl/

Planowany park narodowy miałby objąć swoim zasięgiem obszar około 18,5 tysiąca hektarów Lasów Sobiborskich, rozciągających się na terenach gmin: Wyryki, Hańsk, Włodawa oraz Wola Uhruska. Teren ten stanowi jeden z największych, zwartych kompleksów torfowisk, siedlisk wodno-błotnych i lasów bagiennych w tej części kraju. 

Pomysłodawcy argumentują, że powołanie parku pozwoliłoby na spójną ochronę całego cennego układu przyrodniczego, zamiast skupiać się na rozproszonych i punktowych formach ochrony. Zdając sobie jednak sprawę z niepokojów społecznych dotyczących nowych rygorów prawnych, organizatorzy opracowują obecnie szczegółowe zestawienie najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi, które wkrótce trafi do radnych i zostanie opublikowane w internecie.

Jednym z kluczowych argumentów podnoszonych w dyskusji są kwestie finansowe. Na podstawie ministerialnego kalkulatora przygotowano wstępne wyliczenia, obrazujące, jak zmiana statusu tych terenów wpłynęłaby na budżety samorządów. Analiza, obejmująca wyłącznie grunty należące do Skarbu Państwa, zakłada ostrożny wariant, w którym ewentualna subwencja z budżetu państwa byłaby niższa o połowę względem podstawowych szacunków.

Z zaprezentowanych wyliczeń wynika, że w pierwszym roku funkcjonowania parku gmina Włodawa mogłaby zyskać od około 2,1 do blisko 4,5 miliona złotych. Do kasy gminy Hańsk wpłynęłoby od niespełna 1,05 do ponad 2,2 miliona złotych, a gmina Wola Uhruska mogłaby liczyć na dodatkowe środki rzędu od 1,2 do 2,6 miliona złotych. Wpływy w gminie Wyryki szacowane są na poziomie od 9 do 21 tysięcy złotych. Znaczny zastrzyk gotówki, wynoszący od około 1,1 do 2,2 miliona złotych, zasiliłby również budżet powiatu włodawskiego.

Aby dyskusja o przyszłości regionu opierała się na faktach i sprawdzonych wzorcach, inicjatorzy zaplanowali bezpłatne wyjazdy studyjne dla radnych i przedstawicieli lokalnych władz. Na przełomie marca i kwietnia odbędą się wizyty w Biebrzańskim Parku Narodowym oraz w Roztoczańskim Parku Narodowym. Samorządowcy będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak taka instytucja funkcjonuje w praktyce i jak współpracuje z lokalnym biznesem czy organizacjami społecznymi.

Najważniejszym etapem dialogu będą jednak otwarte spotkania z samymi mieszkańcami. W kwietniu i na początku maja zorganizowane zostaną cztery takie wydarzenia – po jednym w każdej z gmin, na terenie których miałby powstać park. Będzie to przestrzeń do otwartej rozmowy, zebrania opinii, ale przede wszystkim zadania najtrudniejszych pytań o codzienność w sąsiedztwie parku.

– Zbieramy pytania, które pojawiają się w rozmowach z samorządami i mieszkańcami, i przekładamy je na konkretne opracowania. Zależy nam na tym, żeby każdy element naszych działań był oparty na faktycznym stanie wiedzy. Naszym celem jest stworzenie takiej propozycji parku narodowego, który uwzględni potrzeby i oczekiwania mieszkańców – informuje Anna Treit, koordynatorka projektu w OTOP-ie.

Czytaj także:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

RobG56 04.05.2026 01:44
Na czym polega koordynata OTOPU i jakie uprawnienia ma OTOP w tej kwestii? Czy posiada jakieś upoważnienie z Ministerstwa Klimatu? Czy mógłbym je poznać?

Andrzej 23.03.2026 14:25
To jedyna szansa na rozwój dla tych wyludniających się terenów, turystyka przez wielkie T. Do tego subwencja, możliwości ubiegania się o nowe dofinansowania. Im szybciej lokalni to zrozumieją tym lepiej dla nich.

stary 23.03.2026 09:26
Opór będzie potęzny, bo utworzenie tego SBN w sposób istotny naruszy swoistą "biocenozę" ukształtowaną przez indywidualne relacje poszzcególnych leśniczych i gajowych z lokalnymi odbiorcami drewna a także z "przemysłowymi" zbieraczami runa leśnego (i łańcuchy dostaw tego drewna i runa pozyskiwanego w różny sposób) , co w sytuacji braku przemysłu pozbawi bardzo wielu ludzi dochodu.

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: andy Treść komentarza: może zapytacie o zdanie jakiegoś Polaka Data dodania komentarza: 25.06.2026, 08:30 Źródło komentarza: Zełenski bez Orderu Orła Białego. Ostra reakcja Kijowa. Sieć tętni od emocji Autor komentarza: m Treść komentarza: Skoro uświetniają uroczystości to organizatorzy tych uroczystości powinni stanąć na wysokości zadania i suto sypnąć groszem. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 08:18 Źródło komentarza: Chełmski chór Rapsodia zaproszony na prestiżowy festiwal do Hiszpanii. Potrzebne wsparcie Autor komentarza: Anonim Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga na zdjeciach powyzej) ma mozliwosc jechania ponad 60 mph, wiec prosze o nie szerzenie dezinformacji Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:43 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Mieszkaniec ale madrzejszy Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga zalaczona na zdjeciu powyzje) jezdza ponad 60mph Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:36 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Ewa Treść komentarza: Czy gmina Żmudź przystąpi tak jak gmina Leśniowice do SIM (Spłeczna Inicjatywa Miezzkaniowa)? Przecież w Żmudzi są bloki. Wszyscy wiedzą ze w Żmudzi brakuje mieszkań dlatego młodzi ludzie wyjeżdają a na 100 % byli by chetni na mieszkania. Warto pomyśleć o tym. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 15:33 Źródło komentarza: Inwestycyjny rekord i demograficzne wyzwania. Tak radni w Żmudzi podsumowali miniony rok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama