Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Coraz więcej Polaków chce mieć własną broń

I zdobywa na nią pozwolenie. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż jesteśmy „najbardziej rozbrojonym narodem Europy”. Chociaż powoli się to zmienia...

Dane Komendy Głównej Policji potwierdzają, że liczba wydanych pozwoleń szybko rośnie. A boom na broń zaczął się po napaści Rosji na Ukrainę.

Przed jej wybuchem, w 2020 roju – jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” – wydano 10,2 tys. pozwoleń na broń. Po jej wybuchu ich liczba wzrosła do 34,4 tys., by w 2023 r. dojść  do 43,4 tys.

Najbardziej rozbrojony naród Europy

Obecnie Polacy dysponują 1 milionem sztuk broni. Pomimo tego pod tym względem wśród krajów Unii Europejskiej jesteśmy maruderami – zamykamy listę.

Według danych Portalu Strzeleckiego, w Polsce na 100 mieszkańców przypada 2,5 sztuk broni palnej. W Finlandii, która jest pod tym względem liderem UE, 32,4.

Na kolejnych miejscach znalazły się: Austria – 30 szt., Cypr – 29,1 szt., Malta – 28,3 szt.

Niemcy z wynikiem 19,6 sztuk broni palnej na osobę zajmują 8 miejsce.

Jesteśmy najbardziej rozbrojonym narodem Europy. A dzieje się to pomimo tego, że chęć posiadania broni jest coraz większa, a strzelectwo się rozwija – ocenia cytowany przez DGP Krzysztof Kuczyński, adwokat i ekspert ds. prawa o broni palnej, właściciel Gdańskiej Szkoły Strzelectwa. 

Wciąż jesteśmy w ogonie Europy

Przypomnijmy jeszcze, że ułatwienia w dostępie do broni palnej państwo zaczęło wprowadzać w 2023 r. Została wtedy przyjęta ustawa o zmianie „zbędnych barier administracyjnych i prawnych”. W zamyśle miało to wzmocnić potencjał obronny Polski. 

Efektem był szybki wzrost pozwoleń na broń do celów ochrony osobistej.

W ubiegłym roku uproszczono dodatkowo procedurę odwoławczą od orzeczenia lekarskiego potrzebnego do uzyskania pozwolenia. Mimo to pod względem ilości broni na mieszkańca Polska wciąż jest na w ogonie Europy.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Taka ich praca.Treść komentarza: OlaData dodania komentarza: 7.05.2026, 23:56Źródło komentarza: Wielki pożar lasu w powiecie biłgorajskim gaszą też strażacy z Chełma, Krasnegostawu i Włodawy [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AnastazjaTreść komentarza: Dobrze ze są ale taka ich praca. Tyle w temacie.Data dodania komentarza: 7.05.2026, 22:55Źródło komentarza: Krasnostawscy strażacy walczyli z ogniem w Puszczy Solskiej [ZDJĘCIA]Autor komentarza: KapuczinoTreść komentarza: Dyrektor Andrzej Jarzębowski to był ktoś, on dla ZOZU zrobił coś.Data dodania komentarza: 7.05.2026, 15:01Źródło komentarza: SPZOZ w Krasnymstawie z grantem na rozwój Centrum Zdrowia PsychicznegoAutor komentarza: staryTreść komentarza: Co do zasobów wody, to czy to czasem nie w tym nadleśnictwie parę miesięcy temu LP nie występowały o odstrzał 35 bobrów, bo te rozpanoszyły się i poprzez budowę tam znacząco podnosiły poziom wód gruntowych ? (taka była mniej wiecej argumentacja naszych "leśników")Data dodania komentarza: 7.05.2026, 11:02Źródło komentarza: Już 500 hektarów Puszczy Solskiej w płomieniach. Dyrektor Lasów Państwowych: „Jestem przerażony” [ZDJĘCIA]Autor komentarza: staryTreść komentarza: Bez przesady Panie Dyrektorze. Ten pożar, to dla LP istny dar z Niebios. Po ugaszeniu, nasi dzielni "lesnicy" będą bez przeszkód mogli wyciać dziesiatki tysięcy pełnowartościowych starych drzew, których w innych okolicznosciach nie mieli by szans nawet dotknąc w warunkach obostrzeń związanych z RPNData dodania komentarza: 7.05.2026, 09:07Źródło komentarza: Już 500 hektarów Puszczy Solskiej w płomieniach. Dyrektor Lasów Państwowych: „Jestem przerażony” [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama