Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Mechanika przyjmę od zaraz. Warsztatom samochodowym brakuje rąk do pracy

Większość warsztatów samochodowych ma problem z kadrą. Brakuje im mechaników. Tymczasem szkoły branżowe nie są oblegane.
Mechanika przyjmę od zaraz. Warsztatom samochodowym brakuje rąk do pracy

Autor: Canva

Aż 75 procent spośród śród 24 tys. działających w Polsce warsztatów samochodowych poszukuje pracowników. Na rynku brakuje mechaników i – jak mówi prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM Tomasz Bęben – problem jest poważny.

– Mimo rosnącego zapotrzebowania na usługi warsztaty samochodowe borykają się z dramatycznym niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Ta sytuacja ma daleko idące konsekwencje, odczuwalne zarówno przez właścicieli warsztatów, jak i przez kierowców, którzy często muszą się ustawiać w kolejkach w oczekiwaniu na naprawę samochodu – ocenia w Polskim Radiu 24.

Dzisiejsi mechanicy to często wysoko wykwalifikowani specjaliści

Samochodów w Polsce przybywa i każdy z nich – wcześniej czy później – musi zajechać do warsztatu. To nie są też czasy „maluchów” czy polonezów, kiedy wiele rzeczy umieli naprawić sami właściciele. Dzisiaj samochody są naszpikowane elektroniką, a to to wymaga odpowiedniego wyszkolenia mechanika. 

Tymczasem ten zawód cały czas kojarzy się z „brudną i ciężką robotą”. 

– Wielu potencjalnych adeptów odstrasza nie najlepszy wizerunek tej profesji. Stereotypowe skojarzenia to brudne ręce i ciężka praca fizyczna w kanale czy pod podnośnikiem. Tyle że obecnie praca w warsztacie wygląda inaczej – podkreśla Tomasz Bęben. 

I wyjaśnia:

 – Dzisiejsi mechanicy to często wysoko wykwalifikowani specjaliści z dyplomem inżyniera, którzy w coraz większym stopniu wykorzystują zaawansowane systemy komputerowe i elektroniczne. Współczesne samochody to skomplikowane maszyny, których obsługa wymaga nie tylko wiedzy mechanicznej, ale również umiejętności z zakresu mechatroniki, elektroniki, a nawet informatyki.

Mało chętnych do szkół. Ale zarobki też nie imponują

Tymczasem szkoły branżowe nie przeżywają oblężenia. Ryszard Morawski, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Lublinie, powiedział w RMF FM, że chętni do nauki się zgłaszają, ale nie zawsze przychodzą z myślą, żeby pracować potem w warsztacie.

– Wszyscy ci, którzy chcą pracować w tym zawodzie, jak najbardziej mogą, tylko chyba trudno motywować uczniów do pozyskiwania jak największych umiejętności i wiedzy – podkreśla.

Zgodnie z badaniami serwisu wynagrodzenia.pl mediana zarobków mechaników samochodowych wynosi 5940 zł brutto.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeszcze na lubelskiej pomiędzy jednostką, a parkiem wodnym. Zebry nie ma tam od ponad roku!Data dodania komentarza: 19.01.2026, 22:04Źródło komentarza: Chełm. Miasto zapowiada przegląd oznakowania przejśćAutor komentarza: obrzydliweTreść komentarza: Nie doczekacie się Państwo żadnej rzetelnej odpowiedzi , bo to dzieje się na zasadzie - talibowie wszystkich stanów łączcie się.Data dodania komentarza: 19.01.2026, 20:46Źródło komentarza: Zmiany w MOSiR w Chełmie. Wokół kadrowej roszady więcej pytań niż odpowiedziAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Bawcie się, bawcie. Jak niewiele maluczkim potrzeba.Data dodania komentarza: 19.01.2026, 15:59Źródło komentarza: Chełm znów świeci przykładem. Miasto liderem województwa w akcji „Świeć się z Energą”Autor komentarza: evoTreść komentarza: Aleś ty mądry miejscowy! Myśl tak dalej, to przegracie najbliższe wybory!Data dodania komentarza: 19.01.2026, 15:03Źródło komentarza: Czy bociany w Krasnymstawie mają mniej pracy? Demografia 2025Autor komentarza: adamTreść komentarza: A co tam przeglądać .oświetlić w nocy lepiej lampami ulicznymi przejscia bo piesi są niewidoczni na przejsciach i wydłużyć swiecenie ulicznych lamp o jakieś 15 minut bo po wyłczeniu porannym swiateł również piesi są niewidoczniData dodania komentarza: 19.01.2026, 14:58Źródło komentarza: Chełm. Miasto zapowiada przegląd oznakowania przejść
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama