Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Reklama MAREX

Za nami wybory, przed nami… wybory. Do samorządów i Eurparlamentu

Jeszcze nie skonsumowaliśmy wyników wyborów parlamentarnych, a już zbliżają się kolejne wybory. Wiosną wybierzemy samorządowców i europarlamentarzystów.
Za nami wybory, przed nami… wybory. Do samorządów i Eurparlamentu
Państwowa Komisja Wyborcza

Autor: gov.pl

Ostatni raz wybieraliśmy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i radnych wojewódzkich, powiatowych i gminnych jesienią 2018 roku. Chociaż według przepisów kadencja samorządów trwa 4 lata, to jednak kolejne wybory zostały przesunięte ustawami o ponad półtora roku. 

Ostatecznie kolejne wybory do samorządu odbędą się wiosną 2024. Kiedy dokładnie?

Zgodnie z Kodeksem wyborczym – termin ogłosi premier po konsultacjach z Państwową Komisją Wyborczą.

Terminarz wyborów samorządowych

Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad.

To ograniczenie nakłada na premiera obowiązek ogłoszenia terminu wyborów samorządowych w styczniu lub lutym. Muszą się one odbyć w dniu wolnym od pracy, między 31 marca a 23 kwietnia 2024 r. 

Oznacza to, że do urn możemy pójść: 

31 marca, 

1 kwietnia, 

7 kwietnia, 

14 kwietnia,

21 kwietnia. 

Najmniej prawdopodobne są 31 marca, 1 kwietnia, bo w tych dniach będziemy świętowali Wielkanoc.

Najprawdopodobniej więc wybory samorządowe odbędą się 7, 14 lub 21 kwietnia 2024 r.

Wybory europarlamentarzystów

2024 to również rok wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego. Ostatnie odbyły się wiosną 2019 r. Kadencja europarlamentarzystów – przypomnijmy – trwa 5 lat. A zatem nowych będziemy wybierali w przyszłym roku. 

Termin wyborów określili już w maju tego roku ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej. Zgodnie z ich decyzją mają się one odbyć między 6 a 9 czerwca 2024 r. 

W Polsce do lokali wyborczych pójdziemy w niedzielę 9 czerwca.

Czytaj także:

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: bolce zaczynaj szaleć - na rejowieckiej to se zrobił tor wyścigowyData dodania komentarza: 17.05.2024, 08:39Źródło komentarza: Wymusił pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Pasażerka wylądowała w szpitaluAutor komentarza: MieszkańcyTreść komentarza: Proszę zainteresować się z sytuacją, jaka panuje w miejscowości Sielec - czyli z budowlanym bublem. Obecnie trwają prace nad przebudową drogi, która przez wiele lat była zaniedbana przez starostwo. I pomimo, że będzie położona nowa nawierzchnia, będzię wykonane porzerzenie, które niby będzie imitować chodnik lub ścieżkę rowerową (co przy ogromnym ruchu w tej miejscowości niewpłynie w 100% na porawę bezpieczeństwa), nie obejdzie się oczywiście bez bubli. Otóż w planach nie przewidziano wykonania rowów oraz przepustów. Część działek zabudowanych oraz pól jest o wiele wyżej niż droga, co jak już widzieliśmy w przeszłości powodowało zalanie i zamulenie błotem drogi, jak również niektórych gospodarstw. Jest niewyobrażalne, że w obecnych czasach projektując drogę za "grube miliony" nie uwzględnia się takich rzeczy. A na facebooku gminy p. wójt chwali się, jak to z jej inicjatywy zorganizowano spotkanie z przedstawicielami starostwa w celu porozumienia. Szkoda że na etapie projektowania (za co odpowiada gmina), nie zorganizowano zebrania, nie porozmawiano z mieszkańcami, aby weliminować takie niespodzianki. Teraz trwa przerzucanie odpowiedzialności za tę sytuację. Starostwo zasłania się brakiem miejsca w pasie drogowym, a wystarczyło uporządkować przed budową kwestię wielu ogrodzeń, które są postawione w pasie drogowym. W miejscowości Kasiłan jakoś nie było problemu z wstawianiem przepustów pod wjazdami. Kolejnym bublem jest niewykonanie poszerzenia drogi od skrzyżowania w Sielcu do kolejnego skrzyżowania w Kumowie. Jak mają się poruszać piesi?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:23Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Tak, myśli. To jedyny rodzaj elektrowni, który najeźdźca będzie musiał oszczędzić. Elektrownie konwencjonalne są nagminnie ostrzeliwane i niszczone.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 07:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nas
Reklama
Reklama
Reklama