Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama reklama Iwona Szłapak

Gm. Chełm. Kiedy bociek zawita na słup, ty platformę mu zrób!

Na słupie energetycznym w pobliżu posesji pana Zbigniewa w Strupinie Dużym pojawiły się bociany, ptaki, które nierozerwalnie kojarzą się z wiosną i odchodzącą zimą. - Zajęły się „montażem” swojego gniazda, ale obserwuję, że spadające patyki powodują zagrożenie, czasami dochodzi do iskrzenia na liniach. Chciałbym zgłosić ten problem służbom, ale nie wiem, jak to zrobić. Proszę o pomoc – odczytaliśmy w skierowanej do nas wiadomości.
Gm. Chełm. Kiedy bociek zawita na słup, ty platformę mu zrób!
zdjęcie ilustracyjne

Autor: Pixabay

Sprawdziliśmy zatem, jak zadbać o to, by bytowanie ptaków było bezpieczne, a proces budowy gniazda przebiegał bez przeszkód.

Ornitolodzy twierdzą, że gniazdo w życiu bociana pełni szczególnie istotną rolę. Jest to miejsce spotkania się partnerów na początku okresu lęgowego, kojarzenia się par, lęgu i wychowu młodych, a także czynnik łączący parę ptaków na cały sezon. Bociany kopulują tylko na gnieździe, co w przypadku innych gatunków ptaków jest raczej rzadkością. Te same gniazda mogą być użytkowane przez wiele lat i wiele bocianich pokoleń. Bywa, że jedno gniazdo potrafi przetrwać nawet 100 lat (przypadek taki odnotowano w Kościerzycach). W budowę zaangażowane są zazwyczaj samce, które pieczołowicie znoszą materiał i nieustannie ulepszają jego konstrukcję. Utarło się, że do budowy wykorzystywane są zazwyczaj wysokie słupy, w tym te energetyczne, co potrafi przysparzać pewnych problemów. 

- Na słupie nieopodal mojego domu bociany podejmują próbę zbudowania gniazda. Znoszą gałęzie, które spadają. Niektóre z nich są dosyć duże, mogą komuś zrobić krzywdę. Poza tym dochodzi do iskrzenia na liniach. Obawiam się, aby nie doszło do jakiegoś pożaru. Chciałbym zgłosić ten problem, ale kontakt z zarządcą jest utrudniony – wyjaśnia nam gospodarz ze Strupina.

Karol Łukasik, rzecznik prasowy PGE Dystrybucja S.A., mówi, że energetycy starają się reagować na podobne sygnały. Wystarczy zgłosić konkretny przypadek rzecznikowi lub porozmawiać z pracownikami oddziału, który odpowiada za obsługę konkretnego rejonu.

-Takie zgłoszenia otrzymujemy dosyć często, zwłaszcza, że bociany budują, oprócz głównych gniazd, tzw. gniazda letnie. Do tych gniazd przenoszone są np. młode, które nie mieszczą się w gnieździe głównym. Najczęściej do takiego, letniego gniazda, bociany już nie wracają. W takich wypadkach usuwamy gniazdo, montujemy platformę i umieszczamy z powrotem materiał, który został tam zgromadzony. Zawsze oczywiście oceniamy, na ile montaż takiej platformy jest możliwy. Czy nie występują jakiekolwiek przeciwwskazania. Jest to możliwe, ponieważ proces odbudowy trwa dosyć szybko – wyjaśnia Łukasik.

Problem taki można zgłosić pod numerem telefonu: 885 339 984, 81 710 58 35 lub mailowo: [email protected]. Można również zadzwonić do oddziału odpowiedzialnego za dany rejon. W przypadku Chełma będzie to rejon zamojski: 84 539 21 00.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama