Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Zbiórka poświęcona pamięci Mateusza

Szczytną inicjatywę w I rocznicę śmierci Mateusza Worobija podjął jego przyjaciel Jakub Kursa. Wraz z radnym Pawłem Białasem organizują zbiórkę krwi oraz rejestrację dawców komórek macierzystych. Będzie to nie tylko wyjątkowa forma upamiętnienia ucznia II LO w Chełmie, ale również kontynuacja rozpoczętej przez niego idei.

Akcja przygotowywana przez Jakuba Kursę oraz Pawła Białasa będzie podzielona na trzy etapy. 30 listopada w II LO odbędą się panele poświęcone szeroko pojętej tematyce medycznej i ratowaniu życia, które poprzedzi minuta ciszy. Następnie uczestnicy będą mogli wysłuchać wykładów "Szybka terapia onkologiczna" dr Teresy Odój oraz "Idea Honorowego Krwiodawcy" Marka Juraska. Ponadto, pokazy pierwszej pomocy przygotowała Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie, a o część artystyczną wydarzenia zadba Mariusz Matera oraz uczniowie II LO.

4 grudnia na terenie II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie stanie krwiobus, w którym każdy będzie mógł oddać krew dla potrzebujących. Jednocześnie organizatorzy chcą zwrócić uwagę na malejącą frekwencję w polskich centrach krwiodawstwa.

- Problem jest spory, a liczba wypadków nie maleje - mówi Paweł Białas. - Chcemy zaapelować do młodzieży, żeby spróbowała podzielić się krwią z osobami, które wymagają takiego wsparcia. Aby uzyskać od kogoś pomoc, samemu nie można pozostawać obojętnym.

Tego samego dnia odbędzie się również wideokonferencja z Mateuszem Burdzińskim, gdańszczaninem zmagającym się z rakiem kości, przebywającym obecnie w warszawskim Instytucie Matki i Dziecka. Natomiast 8 grudnia w II LO w Chełmie będzie można zarejestrować się w bazie dawców komórek macierzystych. 

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują redakcje Super Tygodnia Chełmskiego i Radia Bon Ton.

Mateusz Worobij zmarł 13 grudnia 2016. Był uczniem I klasy II LO w Chełmie. Walczył z rzadką i ciężką chorobą - aplazją szpiku kostnego. Cała społeczność szkolna oraz wielu chełmian zaangażowało się w pomoc i organizowane na jego rzecz akcje i zbiórki. Niestety, podczas drugiego przeszczepu, organizm Mateusza był tak wyniszczony, że chłopak przegrał tę walkę.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: franek Treść komentarza: Cejrowski zawsze był zwichrowany. Nic się pod tym względem nie zmieniło, a wręcz pogorszyło. Jak się słucha, lub czyta wypowiedzi takich jak on zwłaszcza w "prawdomównej republice" to brzytwa się sama otwiera. Data dodania komentarza: 30.05.2026, 09:31 Źródło komentarza: Polski emeryt płaci, Ukrainiec ma za darmo. Demagog pyta NFZ, jak to jest Autor komentarza: m Treść komentarza: Niech czekają. Ich wybór. Popyt jest. Producenci mąki i wyrobów mącznych w razie czego sprowadzą zboże zza granicy. Data dodania komentarza: 29.05.2026, 13:58 Źródło komentarza: Zboże drożeje, ale rolnicy czekają na jeszcze lepsze czasy Autor komentarza: miejscowy Treść komentarza: Następna sztandarowa inwestycja. Skończy jak młyn Michalenki, plac po PKS i muzeum na Hrubieszowskiej. Dużo szumu, wbijanie łopat, oficjalne foty z działaczami i zwijanie maneli. Data dodania komentarza: 29.05.2026, 13:54 Źródło komentarza: Chełm. Kumowa Dolina czy dachy szkół? Radni spierali się o miliony w budżecie Autor komentarza: Zenon 30 Treść komentarza: jakie stawy; wypompowywanie wody z kopalni marglu w Rejowcu Fabrycznym przez dziesięciolecia doprowadziło do obniżenia poziomu wód gruntowych i powierzchniowych w całej okolicy wokół Rejowca ,po zamknięciu kopalni jest szansa że chodz` w części poziomy wód w okolicy wrócą do normy zasilając w wodę dziesiątki kilometrów kwadratowych wokół Rejowca,Jak to się ma do kilku stawów prywatnych. Data dodania komentarza: 29.05.2026, 07:45 Źródło komentarza: Co się stanie ze stawami w Kaniem? | Super Tydzień Autor komentarza: m Treść komentarza: Ładne wdzianko. Pewnie projektu Giorgio Armani albo Gianni Versace. Kolorek wręcz idealny dla prawdziwego mężczyzny. Data dodania komentarza: 28.05.2026, 17:38 Źródło komentarza: Chełm: Spór o ulicę Pszenną. Radny ostro krytykuje miasto, mieszkańcy czekają od lat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama