Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Światłoczuła Siennica Różana. Dobry film, ciekawa debata [ZDJĘCIA]

Polska Światłoczuła to cykl spotkań, zainicjowany i przeprowadzany przez reżyserkę Dorotę Kędzierzawską i operatora Arthura Reinharta, który ma na celu wyświetlanie wartościowych produkcji filmowych i przeprowadzenie debaty na temat kinematografii. Celem projektu jest włączenie w dyskurs o filmie i sztuce mieszkańców małych miejscowości pozbawionych kin, które mają utrudniony dostęp do tego rodzaju kultury. Spotkanie z tej serii odbyło się właśnie w Siennicy Różanej.
Światłoczuła Siennica Różana. Dobry film, ciekawa debata [ZDJĘCIA]
Światłoczuła Siennica Różana
Reżyser filmu "Żużel" - Dorota Kędzierzawska - czwarta od lewej w pierwszym rzędzie

Źródło: Centrum Kultury w Siennicy Różanej

W ramach pierwszej siennickiej projekcji zebrani obejrzeli najnowszy film autorstwa Doroty Kędzierzawskiej – „Żużel”. Opowiada on o speedwayu, specyficznej dyscyplinie sportów motorowych, która kształtuje charakter i wzbudza wielkie emocje. To właśnie „czarny sport” staje się tłem do opowiedzenia historii młodych ludzi ogarniętych pasją, mierzących się z trudnym losem i zawiedzionymi nadziejami, ale też czerpiących energię z pierwszych przyjaźni i miłości.

– Frekwencja była spora, mieszkańcy z chęcią przyszli obejrzeć wyświetlany film. Jest to tym bardziej godne odnotowania, ponieważ „Żużel” jest dość trudnym dziełem poruszającym tematykę społeczną, bo taka jest już cecha twórczości Doroty Kędzierzawskiej. Następnie mieliśmy spotkanie z dwiema aktorkami, które również odegrały role w tym filmie. Muszę stwierdzić, że wszystkim się podobało, zarówno organizatorom projektu, jak i też nam, mieszkańcom. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana – mówi dyrektor Centrum Kultury w Siennicy Różanej Agnieszka Poźniak.

Po seansie odbyło się spotkanie z twórczyniami: reżyserką Dorotą Kędzierzawską oraz aktorkami Jagodą Porębską i Żanetą Łabudzką, a także żarliwa dyskusja na tematy filmowe. Widzowie wypytywali o szczegóły realizacji produkcji czy tajniki montażu filmu. Szczególnym polem ich zainteresowania cieszyła się obsada, w której znalazło się tylko kilku zawodowych aktorów. Resztę stanowili ludzie na co dzień związani ze środowiskiem speedwaya. Przykładem takiej postaci jest choćby ta grana przez byłego żużlowca Tadeusza Kostrę, którego ścieżka kariery przypomina wyboistą drogę głównego bohatera. Tak ciepły odbiór wydarzenia stworzył podwaliny pod dalszą, długoterminową współpracę.

– Pomysłodawcy i organizatorzy byli bardzo zadowoleni z frekwencji, zaangażowania widowni i ogólnie z całego spotkania. Na pewno w przyszłym roku zawiążemy tę współpracę na stałe i Polska Światłoczuła będzie częściej wizytować w Centrum Kultury w Siennicy Różanej – kwituje dyrektor Poźniak.

 

Czytaj również:


Światłoczuła Siennica Różana

Światłoczuła Siennica Różana

Dyskusja o kinematografii z reżyserką Dorotą Kędzierzawską oraz aktorkami Jagodą Porębską i Żanetą Łabudzką.
Źródło: Centrum Kultury w Siennicy Różanej / Projekt Polska Światłoczuła

Światłoczuła Siennica Różana

Światłoczuła Siennica Różana

Źródło: Centrum Kultury w Siennicy Różanej / Projekt Polska Światłoczuła

Światłoczuła Siennica Różana

Światłoczuła Siennica Różana

Źródło: Centrum Kultury w Siennicy Różanej / Projekt Polska Światłoczuła

Światłoczuła Siennica Różana

Światłoczuła Siennica Różana

Rozmowa z aktorką Jagodą Porebską.
Źródło: Centrum Kultury w Siennicy Różanej / Projekt Polska Światłoczuła

Światłoczuła Siennica Różana

Światłoczuła Siennica Różana

Rozmowa z aktorką Jagodą Porebską.
Źródło: Centrum Kultury w Siennicy Różanej / Projekt Polska Światłoczuła


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamaprzystań
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JoelTreść komentarza: Rozdawanie 500+ nie zwiększyło dobrobytu u ludzi, tylko go zmniejszyło. Rząd nie daje, tylko zabiera.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 14:14Źródło komentarza: Pieniądze nie zwiększą liczby urodzeń. Trzeba  się otworzyć na inne rozwiązaniaAutor komentarza: TomcioTreść komentarza: Może warto przesuwać przetargi na wiosnę i latem robić remonty niż w grudniu. I tak macie szczęście, że pogoda jest na plusie i bez śnieguData dodania komentarza: 4.12.2025, 09:16Źródło komentarza: Chełm. Asfalt położą w grudniu? „Jeżeli temperatura będzie około zera, można”Autor komentarza: RobertTreść komentarza: Czy teraz Miasto zaciągnie kredyt na wkład własny? Bo ze słów prezydenta (o ile dobrze pamiętam) wynikało, że 100 mln wyda na bieżące potrzeby.Data dodania komentarza: 3.12.2025, 15:34Źródło komentarza: Ugoda w sprawie infrastruktury pod terminal intermodalny w Chełmie. Miasto przygotowuje kolejny przetargAutor komentarza: BezradnyTreść komentarza: To jakiś drogi ten tłuczeń bo cała podwyżka wyniesie ok.4150zł miesięcznie. To dwa samochody tłucznia miesięcznie.Data dodania komentarza: 3.12.2025, 11:11Źródło komentarza: Gm. Białopole. Otworzyli oferty śmieciowych ofert. Samorządowcy przeżyli szok.Autor komentarza: SuperTreść komentarza: Niech remontują. Najpierw trzeba trochę postać w korkach żeby było lepiejData dodania komentarza: 3.12.2025, 07:01Źródło komentarza: Chełm. Asfalt położą w grudniu? „Jeżeli temperatura będzie około zera, można”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama