Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 00:30
Reklama Reklama formy Pomix

Gm. Sawin. Zabytkowy przytułek zostanie otwarty po remoncie

Regionalne Towarzystwo Gminy Sawin zaprasza na wyjątkowe wydarzenie. W niedzielę, 2 października, będzie miało miejsce symboliczne otwarcie zabytkowego przytułku-szpitaliku w Sawinie. To obiekt unikatowy na mapie zabytków ziemi chełmskiej. Dzięki staraniom społeczników i regionalistów udało się uratować kilkusetletni obiekt przed całkowitą degradacją.
Gm. Sawin. Zabytkowy przytułek zostanie otwarty po remoncie
Autor: Pixabay / Regionalne Towarzystwo Gminy Sawin

Późnobarokowy murowany szpitalik-przytułek w Sawinie, wchodzący w skład zespołu sakralnego, został zbudowany ok. 1757 roku i posiada obecnie status zabytku. Użytkowany był do początku lat 70. XX w. Stał praktycznie nieużytkowany i zapomniany aż do 2016 roku, kiedy Regionalne Towarzystwo Gminy Sawin podjęło inicjatywę ratowania obiektu  i podjęło starania, by pozyskać środki na jego remont. 

W działania na rzecz ratowania zabytku włączyła się również parafia  pw. Przemienienia Pańskiego w Sawinie. Prace związane z renowacją obiektu rozpoczęły się w 2018 roku, kiedy staraniem kapłanów z sawińskiej parafii udało się pozyskać środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do budżetu inwestycji włączono również darowizny ze Wspólnoty Gruntowej oraz innych źródeł. Niezbędne prace konserwacyjne trwały praktycznie do dzisiaj. 

- Udało się przywrócić dawną świetność budynku, wszystkie pomieszczenia przygotowano z myślą o działalności społecznej i kulturalnej. W szpitaliku ma swoją siedzibę Regionalne Towarzystwo Gminy Sawin. Swoje biuro ma tam również Zarząd Wspólnoty Gruntowej Wsi Sawin - informuje Agnieszka Dąbrowska, prezes organizacji. - W byłej kostnicy znajduje się natomiast toaleta przystosowana na potrzeby osób niepełnosprawnych. Cenne dopełnienie bryły budynku stanowi unikatowy komin z czterema arkadami, zatem o kształcie zupełnie niespotykanym w naszym regionie, a może i w skali kraju. Wyremontowany obiekt będzie przede wszystkim miejscem spotkań kulturalnych. Powstanie tam Punkt Informacji Regionalno-Turystycznej. Chcemy również znaleźć w nim miejsce na wyeksponowanie wydawnictw i publikacji stowarzyszenia oraz materiały promujących gminę Sawin.

W 2020 roku sawińskie towarzystwo wydało publikację, w której opisuje historyczne losy zabytkowego przytułku. Książka stanowi swoisty przewodnik po losach budynku - od czasów, kiedy powstał, do momentu, kiedy przeprowadzony został jego generalny remont. Za redakcję publikacji odpowiadał regionalista i historyk, członek zarządu RTGS Mirosław Marek Dederko

- Warto zarezerwować sobie czas i pojawić się na otwarciu. Będzie można zapoznać się z efektami prac przeprowadzonych do tej pory w budynku, a także posłuchać o jego historii - zachęca Dąbrowska. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama