Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 00:07
Reklama Reklama formy Pomix

Pogrzeb Elżbiety II. Jak będzie wyglądała ostatnia droga brytyjskiej królowej?

Królowa Elżbieta II zostanie pochowana w poniedziałek. Jej trumnę poniesie 10 osób. Spocznie obok swojego męża Filipa Mountbattena. Uroczystości pogrzebowe będą transmitowały polskie telewizje.
Pogrzeb Elżbiety II. Jak będzie wyglądała ostatnia droga brytyjskiej królowej?
Autor: Royal.uk

Królowa Elżbieta II zmarła 9 września. Brytyjska monarchini żyła 96-lat, a na tronie zasiadała od 1952 roku. Oficjalnie nie podano przyczyny zgonu, a rodzina królewska ograniczyła się w tej materii do lakonicznego komunikatu, że monarchii „odeszła spokojnie”. Mimo to brytyjskie media spekulują na ten temat, a wielu zapytanych o zdanie lekarzy wskazuje na wiek królowej i dolegliwości towarzyszące osobom starszym.

Królowa Elżbieta II zostanie pochowana dziś – w poniedziałek 19 września.

– Szczegółowy plan („Operacja London Bridge”) związany ze śmiercią królowej i przebiegiem uroczystości żałobnych opracowano już w latach 60 XX wieku i regularnie aktualizowano oraz przeprowadzano próby. Zgodnie z planem pierwszy o śmierci królowej dowiaduje się jej sekretarz. Następnie premier (otrzyma wiadomość „London Bridge is down”, pol. Most londyński nie działa), szefowie państw Wspólnoty, korpus dyplomatyczny, rządy – wyjaśnia dr Jakub Olchowskiz Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego UMCS.


 

Co do samego pogrzebu, to mistrzem ceremonii będzie Duke of Norfolk. To tradycja sięgająca 1672 roku. Trumnę z ciałem Elżbiety II poniesie 10 osób. Trumna zostanie wniesiona do Abbey, a następnie kadeci Royal Navy pociągną lawetę artyleryjską z trumną – karawan powiezie ją od Hyde Park Corner do Windsor Castle.

Cała ceremonia jest bardzo dokładnie opisane.

– Instrukcja dotycząca tej operacji liczy kilkaset stron, a aktualizowana regularnie lista gości liczy ok. 10 tys. nazwisk. Protokół dokładnie określa, co ma być zrobione na każdym szczeblu i w każdej miejscowości (np. księgi kondolencyjne mają być z pojedynczych kartek, żeby można było usunąć niewłaściwe wpisy) – dodaje dr Olchowski.

Pogrzeb Elżbiety II

Według harmonogramu państwowy pogrzeb królowej odbędzie się w Opactwie Westminsterskim. Rozpocznie się w poniedziałek 19 września o godz. 12 czasu polskiego.

Czuwanie przy trumnie zakończy się o godzinie 6.30. O godz. 10.44 trumna zostanie przewieziona w procesji na lawecie do Opactwa Westminsterskiego. Za trumną będą iść: Król, Członkowie Rodziny Królewskiej i członkowie Domu Króla.

Nabożeństwo zakończy się dwiema minutami ciszy. Trumna następnie zostanie umieszczona w powozie, po czym kondukt wyruszy w kierunku Wellington Arch. Trumna zostanie później przeniesiona do karawanu i przewieziona do zamku w Windsorze.

O godz. 16 w kaplicy św. Jerzego rozpocznie się kolejne nabożeństwo. O godz. 19.30, tylko w obecności członków rodziny królewskiej, trumna zostanie złożona w grobie, obok rodziców Elżbiety II oraz jej męża księcia Filipa, który zmarł w ubiegłym roku.

Pogrzeb Elżbiety II. Lista nieobecnych

W państwowych uroczystościach pogrzebowych wezmą udział szefowie państw i przedstawiciele rządów zamorskich, w tym zagraniczne rodziny królewskie, gubernatorzy generalni i premierzy królestw. Inni przedstawiciele Królestwa i Wspólnoty Narodów, Zakonów Rycerskich, w tym odznaczonych Krzyżem Wiktorii i Krzyża Jerzego, rządu, parlamentu, zdecentralizowanych parlamentów i zgromadzeń, Kościoła i Patronatów Jej Królewskiej Mości utworzą kongregację wraz z innymi przedstawicielami publicznymi.

Polskę będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda. Swój udział potwierdzili także m.in. prezydent USA, przewodnicząca Komisji Europejskiej, przewodniczący Rady Europejskiej, prezydent Niemiec, prezydent Irlandii, premier Nowej Zelandii.

Długa jest także lista nieobecnych. Na pogrzeb królowej Elżbiety II Wielka Brytania nie zaprosiła przedstawicieli Afganistanu, Syrii, Wenezueli, Białorusi, Birmy i Rosji. Zaproszenie do wysłania przedstawiciela na pogrzeb monarchini otrzymała natomiast Korea Północna.

Gdzie będziemy mogli zobaczyć transmisję z pogrzebu?

Pogrzeb brytyjskiej monarchini będą transmitowały polskie telewizje.

- TVN24 rozpocznie „Pożegnanie królowej” już o godz. 10.

- Telewizja Polska będzie transmitowała ceremonię pogrzebową w pierwszym programie od godz. 11:30. Transmisje będą prowadzone również w TVP Info oraz TVP World.

- News24 rozpocznie wydanie nadzwyczajne już od godz. 9:30.

- Polsat News również planuje transmisję z pogrzebu Elżbiety II.

 


 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama