Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 17:53
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Prawie 28 mln zł na termomodernizację mieszkań...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie o udostępnienie środków w ramach programu "Ciepła mieszkanie". To oznacza, że właściciele mieszkań będą mogli się starać o dotację na wymianę nieefektywnego źródła ciepła.
Prawie 28 mln zł na termomodernizację mieszkań...

Podpisanie umowy nastąpiło w piątek, 19 sierpnia w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Do województwa lubelskiego trafią środki w kwocie 27,8 mln zł na realizację programu „Ciepłe mieszkanie”. Kolejnym etapem projektu będzie nabór wniosków o dofinansowanie przeprowadzony przez poszczególne gminy wśród ich mieszkańców. 

Przypomnijmy, program realizowany w formie dotacji skierowany jest do gmin, które w ramach programu mogą uzyskać dotację ze środków udostępnionych WFOŚiGW przez NFOŚiGW a następie udzielić dotacji beneficjentom końcowym. Beneficjentem końcowym jest osoba fizyczna posiadająca tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.

Program skierowany jest do osób, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych bez centralnego systemu ogrzewania i korzystają z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe. Ma wspierać zastosowanie: kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła powietrze/woda lub pompy ciepła powietrze/powietrze albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. 

Dodatkowo możliwe będzie wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kosztem kwalifikowanym w programie będzie także przygotowanie dokumentacji projektowej przedsięwzięcia. Przeciętna wysokość dotacji przypadająca na jeden lokal mieszkalny będzie uzależniona od dochodów beneficjenta i może wynosić od 15 tys. zł do nawet 37,5 tys. zł. 

Dystrybutorem środków w programie będą poszczególne gminy, które najlepiej znają lokalne potrzeby. To one mogą wnioskować do właściwych miejscowo wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej o środki potrzebne do realizacji programu na swoim terenie. Staraliśmy się zostawić im jak największy margines swobody, określając jedynie maksymalne dofinansowanie z podziałem na maksymalny udział dotacji w kosztach kwalifikowanych, w zależności od dochodów wnioskodawcy. Może to być 30, 60 lub nawet 90 proc. kosztów kwalifikowanych zadań finansowanych w ramach programu – zaznacza Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

O tym, że wejście programu "Ciepłe mieszkanie" pozwoli zmodernizować wiele mieszkań i podnieść ich wartość na rynku nieruchomości, mówi agentka Północ Nieruchomości w Chełmie Patrycja Szmagalska. – Wielu naszych klientów zostało pominiętych w programie "Czyste powietrze", dlatego czekali na ten program. Pozwoli im na zmodernizowanie budynków, które często są "nadszarpnięte zębem czasu" i wymagają pilnego remontu. Wymiana tzw. kopciucha na nowoczesne źródło ciepła zwiększy komfort życia, ale co ważne – podniesie wartość nieruchomości. To jest szczególnie ważne w przypadku, gdy w grę wchodzi sprzedaż mieszkania lub jego wynajem – podkreśla agentka. Dodaje, że dofinansowanie pozwoli zminimalizować koszty inwestycji, co przełoży się na oszczędność środków. 

 

Gminy we własnym zakresie będą określać terminy składania wniosków przez beneficjentów końcowych, zamieszczając stosowne ogłoszenia na swoich stronach internetowych. Gmina zawrze umowy o dofinansowanie z beneficjentami końcowymi, którzy będą realizować przedsięwzięcia. Umowy będą zawierane po podpisaniu umowy o dofinansowanie pomiędzy gminą a WFOŚiGW.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: mikiTreść komentarza: wita ma chronić od wiatru śniegu itp a tu jakiś daszek - głupek bez wyobraźni to zaprojektował. Druga sprawa to źle ustawione śmietniczki co zasłaniają drogę - np wyjazd z Kochanowskiego na Włodawską albo Popiełuszki na ReformackąData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:42Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: MiejscowyTreść komentarza: Drogi w tej gminie nie wyglądają lepiejData dodania komentarza: 02.10.2022, 06:35Źródło komentarza: Gm. Białopole. Nie dostała na węgiel i marznie. Urzędnicy ją zbyli...
Reklama
Reklama