Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Za życia mają opiekę, po śmierci nikt już o nich nie pamięta [ZDJĘCIA]

Topole i krzaki wyższe niż niejeden człowiek, krzyże bez tabliczek wśród chwastów i ziemne kopce. Tak wygląda cmentarz w Różance, gdzie pochowani są mieszkańcy miejscowego Domu Pomocy Społecznej.
Za życia mają opiekę, po śmierci nikt już o nich nie pamięta [ZDJĘCIA]

Dostaliśmy informację od Czytelnika, że część cmentarza w Różance, gdzie pochowani są pensjonariusze DPS-u, woła o pomstę do nieba. 

- Niektóre topole to już są wyższe niż ja. Żeby dotrzeć do jakiegoś nagrobka, trzeba się przedzierać między drzewami. Na wielu krzyżach nawet nie widać, kto tu jest pochowany. Starsza część cmentarza to obraz nędzy i rozpaczy. W nowszej ludzie są chowani gorzej, jak na wojnie - tylko drewniany krzyż i usypana ziemia - pisze nasz Czytelnik.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja. Rzeczywiście, groby, które pojawiły się jako ostatnie, to tylko drewniane krzyże i kopczyki usypanej ziemi. Tutaj jednak zieleń nie przeszkadza i wystarczy skosić trawę. Jednak im bliżej starej części cmentarza, tym więcej krzaków i chwastów. Młode sadzonki topoli praktycznie w całości pokryły nagrobki. Z krzyży poodpadały tablice albo ktoś je pozrywał. I bardziej prawdopodobna jest chyba ta druga wersja, ponieważ gdyby odpadły, to na ziemi udałoby się odnaleźć choć jedną. Tymczasem wiele grobów jest już po prostu NN.

Czytaj także: Powiat włodawski. Powiatowe dożynki z zespołem ROKICZANKA

Na końcu cmentarza widać, że pierwotnie groby podopiecznych DPS wyglądały zupełnie inaczej. Każdy pokrywała betonowa płyta z wygrawerowanymi danymi zmarłego pensjonariusza. Wiele z tych płyt już popękało. Nagrobki fundowane przez rodziny też pozostawiają wiele do życzenia. Próżno tu szukać śladów "ludzkiej ręki" czy chociażby symbolicznego znicza.

Widać, że o część cmentarza, gdzie leżą pensjonariusze, nikt nie dba. Rola parafii i DPS-u ogranicza się jedynie do koszenia trawy dwa razy do roku.

- Pod koniec sierpnia w naszej parafii będzie odpust, więc niebawem ten teren zostanie posprzątany. Za stan nagrobków odpowiada DPS. Wspólnie z Domem Pomocy Społecznej dwa razy w roku przeprowadzane jest na tym terenie sprzątanie - informuje ksiądz Adam Daniluk z parafii św. Augustyna w Różance.

- Dom Pomocy Społecznej nie posiada własnej działki na cmentarzu parafialnym. Zmarli pensjonariusze, którzy nie mają rodziny bądź rodzina się nimi nie interesuje, są po prostu chowani na lokalnym cmentarzu. DPS w swoich zadaniach nie ma opieki nad grobami swoich mieszkańców. Opiekujemy się naszymi podopiecznymi jedynie do śmierci. Oni są pochowani nie tylko w Różance, ale też we Włodawie czy Chełmie, a nawet poza województwem. Dwa razy do roku przed świętem zmarłych i odpustem, w porozumieniu z księdzem, kosimy ten teren. Dbamy o to na takim poziomie, który nie generuje kosztów lub te koszty są minimalne. Gdybyśmy łożyli na utrzymanie tych grobów, to de facto zapłaciliby za to nasi mieszkańcy i ich rodziny. Od strony prawnej nie mamy ani obowiązku, ani środków finansowych, żeby dbać o nagrobki. Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy mieszkańcy jeszcze za życia kupili sobie nagrobek i po kilkudziesięciu latach nadaje się on do naprawy, ale tym powinna zajmować się rodzina, a nie DPS. Posiadamy w swoich dokumentach ewidencję pochówków, ponieważ zdarza się, że po wielu latach jakaś rodzina szuka swoich krewnych. Staramy się utrzymać chociaż te tabliczki, o ile to jest tylko możliwe - informuje dyrektor DPS Andrzej Lis.

Czytaj także: Gm. Stary Brus. Pobili 15-latka za względy u koleżanek

- Te nagrobki nie powinny tak wyglądać. Ktoś w końcu bierze pieniądze za pogrzeb tych ludzi, a pochówek w tej chwili to dziura w ziemi i koszt trumny z ubraniem. Na pewno nie kosztuje to 4 tysiące. Zwykła płyta betonowa nie kosztuje zbyt wiele, a od razu to inaczej wygląda. To smutne, że nawet na wszystkich świętych nie zawsze palą się tam znicze. Ktoś powinien się tym zająć. Nieważne czy władze samorządowe, czy DPS, czy jakieś stowarzyszenie. Ale taki wygląd tej części cmentarza to wstyd i porażka... - komentuje pani Barbara, mieszkanka Różanki spotkana na cmentarzu.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
056 02.06.2023 17:49
W innych wojewudztwach DPs nawet nie chowa zwłok tylko palą ciała i podtykaja pod inne nagrobki zeby było tanio a tak nie piwinno byc....

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: N-lTreść komentarza: To że Dyrektorzy decydują o zatrudnieniu lub zwolnieniu nauczyciela to fikcja. Decyzja zawsze jest po stronie władz miasta o czym Pani Dorota C doskonale wie.Data dodania komentarza: 05.05.2024, 08:19Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ja mam aż dwa tytuły wykonawcze i komornik mówi że nie ma szans odzyskać pieniędzy.Umowę miałem podpisaną u notariusza ,o zgrozo najem okazjonalny.Prawo w polsce jest chore ,dlatego.lepiej sprzedać.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:23Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: Sobibór widziałTreść komentarza: I rozwiązać kwestie prawne w tej gminie, czyli być może gminę, ale z pewnością siedzibę.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:17Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: NauczycielTreść komentarza: Uprawnienia kompensacyjne!? Śmieszne, osoba, która idzie na wcześniejszą emeryturę traci wszystko. Dostaje grosze na emeryturze. Traci prawo odejścia z karty nauczyciela , jeśli pracowała w placówce integracyjnej też utraci dodatek za trudne warunki. Nie oszukujemy się, to jest skok na naszą kasę. Osoby, które w podobny sposób potraktowane, przeżyły szok i leczą załamanie nerwowe. Dziękujemy, że tak nam dziękujcie za pracę. Czy " góra" potrafi postawić się w naszej sytuacji? Jak widać nic ich to nie obchodziData dodania komentarza: 04.05.2024, 21:11Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: SzaradaTreść komentarza: Ping Pong czym to uzasadniasz? Uczestnicy i laureaci są z różnych stron Polski. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i wiele chyba ponad 20 edycji.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 18:20Źródło komentarza: Krasnystaw. Nagrodzeni za najlepsze tomiki poetyckie
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama