Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 6 października 2022 12:51
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Jak kiedyś zbierano zboże, czyli Żniwowanie na Maczułach

Wójt gminy Leśniowice i Samorządowy Ośrodek Kultury zapraszają 17 lipca na „Żniwowanie”. Impreza plenerowa odbędzie się nad malowniczym zalewem Maczuły w Horodysku. Będzie okazja, by przypomnieć sobie, jak wyglądały kiedyś żniwa i towarzyszące im obrzędy. Początek o godz. 16.
Jak kiedyś zbierano zboże, czyli Żniwowanie na Maczułach
Autor: SOK Leśniowice

„Żniwowanie” to fabularyzowane widowisko, w ramach którego członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Horodysku wraz z członkami kilku innych KGW i zespołów ludowych odtworzą dawne obyczaje, jakie towarzyszyły zbiorom zboża. Wcielając się w rolę żniwiarzy, w schludnych strojach, używając dawnych narzędzi, zaprezentują obrzęd żęcia kłosów i układania snopków. Przy pracy i odpoczynku będą śpiewać tradycyjne pieśniżniwne. 

- Swoich sił w koszeniu kosą i wiązaniu powróseł będą mogli spróbować także widzowie. Dla nich przewidziano konkurs na najładniejszy snopek. Koła gospodyń wiejskich z gminy Leśniowice przygotują stoiska z tradycyjnymi potrawami, nie zabraknie również wyrobów rękodzielniczych. Zaplanowano także konkurs na najsmaczniejszą potrawę żniwiarzy - mówi Wanda Jaroszczuk, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach.

Zwieńczeniem wydarzenia będą występy zespołów ludowych i folklorystycznych. Na scenie poza Kumowiankami, Rakołupiankami, Na Dolince i Leśniczankami wspieranymi przez członków koła emerytów, wystąpi znany zespół folkowy Styrta. Wieczorem zaplanowano atrakcję dla młodych mieszkańców i gości imprezy – dyskotekę pod chmurką z DJ Emilio.

Wydarzenie jest kolejnym etapem zadania realizowanego w gminie Leśniowice pn. „Kultura i tradycja dostępna dla wszystkich”, dofinansowanego ze środków projektu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura Dostępna 2022. Patronat honorowy sprawują: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Chełmski Piotr Deniszczuk. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie”. Patronat medialny sprawują m.in. Super Tydzień Chełmski i Radio Bon Ton. 

 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama