Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 11 sierpnia 2022 05:34
Reklama

Czy w mieszkaniu będzie gorąco?

Dobra atmosfera w mieszkaniu to taka, która daje energię i ochotę do działania o każdej porze roku. Aby swobodnie funkcjonować, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, by wybrać dom o pozytywnym mikroklimacie. Na co zwrócić uwagę, by rozpoznać takie lokum?
Czy w mieszkaniu będzie gorąco?

Za moment znów mają wrócić upały.  Dobrym rozwiązaniem na takie dni jest zamontowanie w domu klimatyzacji, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Na co zwrócić uwagę przy wyborze lub budowie nieruchomości, by upalne letnie dni nie były nam straszne?

Ekspozycja okien na zachód

Pierwsze promienie słońca, zgodnie z zegarem biologicznym, powinny wpadać do sypialni. W upalne dni pokoje z ekspozycją zachodnią mocno się nagrzewają, co nie wpływa dobrze na komfort przy zasypianiu. Może to być wyraźnie uciążliwe dla samopoczucia, a otwarcie okien spowoduje jedynie, że gorące powietrze z zewnątrz wpadnie do środka.

Sytuację może poprawić możliwość uchylenia okien "na przestrzał" jeżeli mieszkanie posiada okna, wychodzące na obie strony. Taki kontrolowany przeciąg może poprawić możliwości przewietrzenia zebranego w godzinach popołudniowych, nagrzanego powietrza. Tam przyjemnie jest rano, kiedy przez noc powietrze zdąży się wychłodzić, jednak z powodu gorąca trudno jest zasnąć i wypocząć. Rozwiązaniem mogą być zasłony z tkaniny wytrzymałej i odpornej na działanie słońca albo np. drewniane żaluzje.

Mieszkanie na najwyższym piętrze

Przy dużej ilości ciepła, przenikającego przez dach, nawet osłona termiczna może być niewystarczająca. Izolacja przeciwwilgociowa może także potęgować nagrzewanie mieszkań położonych na ostatniej kondygnacji leciwych budynków. W odwrotnej sytuacji są lokale na parterze, gdzie często słaba izolacja fundamentów powoduje, że są wychłodzone. Dysproporcje temperatur między poszczególnymi lokalami mogą sięgać nawet kilku stopni Celsjusza.

Aktualnie, w nowoczesnym budownictwie czarną papę zastępuje się białą, która wykazuje właściwości izolacji refleksyjnej, czyli odbija promienie słoneczne do atmosfery. Dzięki temu ten problem już właściwie nie występuje. Rozwiązaniem zatem jest zapewnić białe, odblaskowe pokrycia dachowe co zapewni niższą, a przez to komfortową temperaturę pokojową.

Zwróć uwagę na okna

Możliwość pełnego przewietrzenia pokoi i zrobienia przeciągu dają tylko lokale z ekspozycją okien na dwa przeciwległe kierunki. Takim przewiewem można szybko zastąpić rozgrzane powietrze z wnętrza mieszkania świeżym, odrobinę chłodniejszym strumieniem. Pomieszczenia bez takiej możliwości tracą również część naturalnego światła dziennego.

Modny, coraz częściej stosowany walor mieszkań to utożsamiane z nowoczesnością panoramiczne okna. Ogromne przeszklenia pozwalają podziwiać urzekające krajobrazy i zacierają granicę pomieszczeń optycznie powiększając przestrzeń. Jednocześnie z blaskiem słońca do środka mieszkania wpada ciepło.

Jeśli nie zapewnimy odpowiednich osłon na okna czy klimatyzacji, może się okazać, że wnętrze domu będzie przypominało ekosystem tropikalny. Warto pamiętać również, że promienie słoneczne powodują wybarwianie mebli, płowienie tkanin i inne niepożądane skutki wobec innych materiałów lub roślin. Człowiek jednak poradził sobie z tym technologicznie i zastosowanie specjalnych folii termoizolacyjnych czy przeciwsłonecznych na szyby rozwiązuje ten problem, równocześnie zapewniając transparentność szkła.

Otwarta kuchnia

Tutaj nie tylko wielkość pomieszczenia ma decydujące znaczenie, ale także ekspozycja okien. Najlepiej, aby wychodziły na północ – wtedy będzie w niej najchłodniej nawet przy gotowaniu, które podwyższa temperaturę pomieszczenia nawet o kilka stopni Celsjusza. W małym metrażu to może być naprawdę uciążliwe.

Wysoko w aktualnych trendach znajduje się łączenie pokoju dziennego z kuchnią, co powoduje optyczne powiększenie małego metrażu. W takiej sytuacji trzeba liczyć się z tym, że przy słabej wentylacji i mało wydajnym sprzęcie AGD, roznoszące się zapachy mogą uprzykrzyć popołudniowy lub wieczorny odpoczynek.

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: EWATreść komentarza: Bardzo dziwna sprawa z tym brakiem projektu rewitalizacji...Data dodania komentarza: 10.08.2022, 20:25Źródło komentarza: Chełm. Studnia z pl. Łuczkowskiego rozebrana. Sprawdziliśmy, jak ma wyglądać po remoncie [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Mieszkanka AndersaTreść komentarza: Zapraszam na os Zachód na ulicę Andersa,koła w samochodzie można pourywać.Data dodania komentarza: 10.08.2022, 20:06Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: mikiTreść komentarza: na Kochanowskiego z Włodawskiej ciężko skręcić bez zaliczenia dziury a jest ich tam kilkanaścieData dodania komentarza: 10.08.2022, 19:43Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: Romek.Treść komentarza: ULICA TADEUSZA REYTANA I MOŚCICKIEGO W CHEŁMIE JEST MOCNO ZNISZCZONA SĄ DZIURY I KOLEINY !Data dodania komentarza: 10.08.2022, 18:57Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: ehTreść komentarza: A te dzieci na placu budowy też zatrudnione? Widać jak miasto oszczędza... a tak na poważnie, tam były matki i robotnicy, nikt nie zauważył że chłopak wbiegł?Data dodania komentarza: 10.08.2022, 17:21Źródło komentarza: Chełm. Studnia z pl. Łuczkowskiego rozebrana. Sprawdziliśmy, jak ma wyglądać po remoncie [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama