Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 01:55
Reklama

Możesz już zbudować dom do 70 mkw. bez pozwolenia

Dom do 70 mkw. na zgłoszenie – to możliwe od 3 stycznia 2022 roku. Czy nowe przepisy spowodują boom na naszym rynku nieruchomości? – Zainteresowanie tematem jest duże, ale inwestorzy nadal czekają na darmowe projekty domów i analizują przepisy – mówi agentka Północ Nieruchomości w Chełmie Karina Szponar.
Możesz już zbudować dom do 70 mkw. bez pozwolenia

Do tej pory bez pozwolenia na budowę można było budować jedynie domy do 35 mkw. W maju 2021 r. ogłoszono program „Polski Ład”, który zakłada m.in. uproszczenie inwestycji budowlanych. Chodzi o budowę domów do 70 mkw. bez pozwolenia na budowę, kierownika budowy i dziennika budowy. Potrzebny będzie natomiast projekt.

Na własne potrzeby

Nowe przepisy pozwalają na postawienie budynku o powierzchni całkowitej do 70 mkw. – Niektórzy mylą pojęcia „powierzchnia zabudowy” i „powierzchnia użytkowa”. W tym wypadku chodzi o powierzchnię zabudowy do 70 mkw., czyli powierzchnia użytkowa jest inna – wyjaśnia Karina Szponar. Poza tym przepisy mówią wyraźnie, że „obszar oddziaływania (budynków mieszkalnych przyp. red.) mieści się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, przy czym liczba tych budynków na działce nie może być większa niż jeden na każde 500 mkw. powierzchni działki”. To oznacza, że są ograniczenia w zagęszczeniu takiej zabudowy. Przepisy wskazują też, że budynek może być parterowy lub dwukondygnacyjny, co pozwala na zwiększenie jego powierzchni użytkowej. Co ważne, musi być przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. – Ustawodawca chce wspierać budowanie małych domów jednorodzinnych do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Dlatego inwestor będzie musiał złożyć oświadczenie, że buduje dom na własne potrzeby pod rygorem odpowiedzialności karnej – mówi agentka Północ Nieruchomości.

Czy będzie boom na małe domki?

Możliwość wzniesienia takiego domu na zgłoszenie dotyczy terenów, dla których są opracowane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Tam, gdzie nie ma MPZP, konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Organ administracji architektoniczno-budowlanej nie będzie mógł zgłosić sprzeciwu do zgłoszonej przez inwestora budowy. To jednak nie oznacza, że można budować niezgodnie z przepisami, bowiem organy nadzoru budowlanego mogą kontrolować inwestycję. Zanim inwestor ruszy z budową, musi doręczyć zgłoszenie wraz z projektem budowlanym organowi administracji architektoniczno-budowlanej i zawiadomić go o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

Mimo iż taka inwestycja nie wymaga kierownika budowy wielu inwestorów ma obawy, czy będzie bezpieczna. – Spotykam inwestorów, którzy do budowy domów podchodzą ambitnie. Tym bardziej, jeśli mają swoje działki, kupione, darowane lub odziedziczone. Niektórzy przeglądają poradniki budowlane na YouTubie. Inni mają „szwagrów-fachowców”. Większość jednak zdaje sobie sprawę, że prędzej czy później napotka na problemy techniczne i może potrzebować pomocy profesjonalisty – opowiada Karina Szponar. Agentka dodaje też, że inwestor, rezygnując z kierownika budowy, staje się za nią odpowiedzialny. Dotyczy to również sytuacji, kiedy na placu budowy dojdzie do wypadku. Na pytanie, czy nowe przepisy sprawią, że na rynku nieruchomości będzie boom na małe domki, agentka Karina Szponar odpowiada: Nie wydaje się, aby nagle inwestorzy zaczęli masowo budować takie domy. Poza tym wielu z nich czeka na gotowe projekty obiecane przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, które mają się pojawić w II kwartale 2022 r.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama