Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 01:23
Reklama

Architekt tworzy scenerię

O tym, kto uczestniczy w procesie projektowania, jak powstaje projekt budynku i jakie elementy należy uwzględnić podczas projektowania z architektem Andrzejem Filipiukiem rozmawia agent Północ Nieruchomości w Chełmie Patrycja Szmagalska.
Architekt tworzy scenerię

Zajmuje się pan projektowaniem budynków i nadzorowaniem procesów projektowych. Proszę powiedzieć, ile czasu powstaje dobry projekt?

Przedsięwzięcie rozpoczyna się od rozmowy inwestora z projektantem. Dużo zależy od tego, jakie jest nastawienie inwestora. Przychodzą do mnie osoby, który mają już konkretne pomysły. Wtedy ich sposób myślenia przelewam na papier.  Przychodzą też klienci, którzy oczekują od architekta przeprowadzenia „za rękę” przez całą ścieżkę projektowo-prawną. Oczekują ode mnie doradztwa, bo mają „czystą kartę”. Najważniejszą sprawą jest to, żeby skonkretyzować swoje potrzeby. Przykładowo, mamy różne rodzaje budynków: gospodarczy, inwentarski, wielorodzinny, jednorodzinny, przemysłowy, usługowy itd. W zależności od typu obiektu, my jako architekci musimy podejść do tematu w odpowiedni sposób. Widoczną w Polsce tendencją jest kupowanie gotowych projektów. Wtedy architekt umieszcza taki dom na działce, ewentualnie wprowadza drobne zmiany i temat się zamyka. Zupełnie inaczej projektuje się budynek od początku. Wtedy poznanie oczekiwań inwestorów jest najważniejsze, ich sposobu życia, myślenia. W takiej sytuacji proponuję kilka koncepcji i po podjęciu przez inwestora decyzji przystępujemy do realizacji wybranego projektu. Mając konkretną wiedzę na temat potrzeb inwestora, możemy szybciej zaprojektować budynek jego marzeń. Wiemy, jakie ma być jego przeznaczenie, jaka powierzchnia itp.

 Co jeszcze jest ważne z punktu widzenia architekta?

Drugą istotną sprawą są formalności prawne. Ważnym dokumentem jest wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy. Ten dokument mówi nam, co możemy na danej działce zbudować: jaki obiekt, o jakich gabarytach, jakiej wysokości i powierzchni . Dokumenty te naznaczają architektom pewne ramy. Kolejnym ważnym dla architekta dokumentem jest mapa geodezyjna do celów projektowych. Na niej architekt musi ulokować obiekt i go zagospodarować. Nie możemy jednostkowo podchodzić do projektowania obiektu, jakby w pobliżu nie było nic innego. Wręcz przeciwnie – musimy dostosować projektowany obiekt do otaczającej go architektury, zabudowy, np. skalą, wyglądem, rodzajem dachu, linią zabudowy. Chodzi o to, żeby naszą działkę porównać do otaczającego ją obszaru. Można powiedzieć, że architekt tworzy pewną scenerię, tak jak w filmie lub teatrze, na której rozgrywają się różne przygody. Jeszcze raz powtórzę, projektowany budynek musimy rozpatrywać w szerszej perspektywie. Musimy dostosować obiekt do zabudowy na danej ulicy czy dzielnicy, zarówno linią zabudowy, jak i materiałem czy kolorystyką.

 Co to znaczy, że architekt nadzoruje proces projektowy?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zrozumieć, że kompletny projekt domu składa się z projektu architektonicznego, projektu zagospodarowania działki, projektu architektury, konstrukcji, instalacji sanitarnych i elektrycznego. A zatem architekt nadzoruje cały proces projektowy i koordynuje wszystkie branże. Istotną rolą architekta nie jest projektowanie w sieci, ale projektowanie dla konkretnego miejsca. Powinien on pojechać, zobaczyć daną nieruchomość i jej otoczenie. Dopiero wtedy może zacząć myśleć nad koncepcją. Tak, żeby była możliwość wpisania się w daną przestrzeń, aby całość była spójna. Nie powinno się projektować budynków dla ludzi z punktu widzenia biurka.

 Na koniec rozmowy warto wspomnieć o trendach w projektowaniu budynków w naszym regionie...

Rzeczą naturalną jest, że na przestrzeni lat budynki ulegają zmianie. Jeszcze kilka lat temu projektowałem mieszkania, w których pomieszczenia były porozdzielane: kuchnia, łazienka, pokoje, korytarz. Teraz projektuje się mieszkania jednoprzestrzenne. Kiedyś projektowałem lokale o powierzchni od 30 do 60 mkw. Teraz ludzie inwestują w mniejsze mieszkania pod wynajem.

Dziękuję za rozmowę.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama