Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jak podnieść wartość działki?

Sprzedając działkę, możesz podnieść jej wartość. Ma to szczególne znaczenie, jeśli decydujesz się sprzedać ziemię deweloperowi. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak zwiększyć atrakcyjność działki.
Jak podnieść wartość działki?

Zanim zdecydujesz się wystawić działkę na sprzedaż, sprawdź jej stan prawny. Musisz ustalić, czy jesteś pełnoprawnym i jedynym właścicielem działki. Może się okazać, że postępowanie np. spadkowe, zasiedzenia, działu spadku, które ma na celu wpisanie cię do księgi wieczystej jako właściciela, może zniechęcić potencjalnego nabywcę.

Sprawdź dokumenty

Kolejna sprawa, to wpisy w księdze wieczystej. Chodzi o ewentualną hipotekę, służebność, służebność drogową. Te elementy znacząco wpływają na wartość działki, dlatego zadbaj o usunięcie niektórych wpisów (niekiedy potrzebna będzie na to zgoda osób lub instytucji, których dotyczą). Wszystkie sprawy prawne muszą być uregulowane. 

Jeśli chcesz sprzedać działkę deweloperowi, ustal jej przeznaczenie. Sprawdź to w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. To ważne, czy jesteś posiadaczem działki budowlanej, rolnej, leśnej, terenu rekreacji itd. Informacje zawarte w planie pozwolą ci na ustalenie dalszych kroków, np. wszczęcie procedury zmiany planu miejscowego, co daje szansę na zwiększenie wartości działki, ale w dłuższej perspektywie – radzi agentka Północ Nieruchomości w Chełmie Karina Szponar .

Sprawdź, czy jest dojazd

Kolejną ważną kwestią jest dostęp do drogi publicznej, bez którego de facto nie otrzymasz pozwolenia na budowę. Chodzi o to, czy twoja nieruchomość ma prawny dostęp do drogi publicznej oraz czy nieruchomość ma wystarczający dostęp do drogi publicznej. Jeżeli nie masz prawnego dostępu do drogi publicznej, spróbuj zawrzeć umowę o służebność z sąsiadem. Możesz też złożyć wniosek o ustanowienie służebności (w przypadku nieruchomości publicznych) lub wniosku do sądu o przymusowe ustanowienie takiej służebności. Zwróć przy okazji uwagę, czy dostęp do drogi publicznej jest wystarczający? To znaczy czy wymaga uzyskania pozwolenia na lokalizację zjazdu z drogi publicznej i wybudowania tego zjazdu. Sprawdź też, czy droga dojazdowa jest wystarczająco szeroko. Zależy to między innymi od wielkości planowanego budynku, liczby mieszkań itd. Wpływa to na przewidywana liczbę pojazdów, które będą poruszać się po tej drodze oraz przepisy dotyczące umożliwienie swobodnego dostępu na nieruchomość różnym służbom np. straży pożarnej.

Zrób zdjęcie działki z góry

Na cenę działki wpływa jej wielkość i kształt. Ta w kształcie zbliżonym do kwadratu ma największą wartość wśród działek o tej samej powierzchni, ale w innym kształcie. – Czasem możesz zmienić kształt działki, dokupując sąsiedni kawałek ziemi. A nawet jeśli nie ma takiej opcji, to możesz zwiększyć jej atrakcyjność poprzez postawienie ogrodzenia, wykoszenie trawy w sezonie lub wyrównanie terenu. Przy okazji warto wspomnieć, że przygotowując ofertę sprzedaży, najlepiej jest dodać zdjęcie działki z drona – mówi agentka. Doprowadź też do nieruchomości media: wodę, prąd, kanalizację, gaz itp. To z pewnością zwiększy jej wartość.

Jeżeli masz dużą działkę, pomyśl o jej podziale na mniejsze działki. To pomoże ci sprzedać grunt osobom, które szukają gruntów o optymalnych dla siebie powierzchniach. Musisz uzyskać warunki zabudowy i dopiero wtedy możesz taką działkę dzielić. Ważne jest to, żeby sąsiedzi wyrazili zgodę na wejście na swój teren i podłączenie mediów. Realny okres podziału działki to ok. pół roku.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!
Reklama
Reklama