Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Sprawdź, gdzie żyje się taniej

Eksperci podliczyli wydatki na podstawowe utrzymanie się w polskich miastach. Okazuje się, że to nie w wielkich aglomeracjach trzeba wydać najwięcej pieniędzy na opłaty komunalne. Mieszkańcy powiatowych miast płacą często więcej.
Sprawdź, gdzie żyje się taniej

Specjaliści porównali szereg danych i podzielili ja na kilka kategorii. W taki sposób sporządzili listę najdroższych, polskich miast. Zebrano informacje o cenach wody i ścieków, opłatach za wywóz śmieci, kosztach komunikacji publicznej czy nawet stawkach za parkowanie. Z przedstawionego raportu wynika, że to nie w metropoliach utrzymanie się kosztuje najwięcej, bo często codzienne opłaty są tam niższe, niż w mniejszych, powiatowych miejscowościach.
 

Najdroższa woda i ścieki

Jak wynika z badania firmy doradczej Curulis, czteroosobowa rodzina najwięcej wydaje na wodę i ścieki, bo aż 43,21 proc. wszystkich opłat. Odbiór odpadów pochłania 26,87 proc., a komunikacja publiczna 26,62 proc. Autorzy raportu zaznaczają, że z roku na rok rosną ceny śmieci i tylko w 2020 r. w stosunku do poprzedniego, wzrost wyniósł 41,7 procent. Drożeje także woda, ale w tym przypadku mowa jest o trzyprocentowej zmianie.

Sumując te wszystkie dane, eksperci doszli do wniosku, że najwyższe wydatki na usługi komunalne dotyczą mieszkańców Choszczna w województwie zachodniopomorskim. Za tą miejscowością na liście znajduje się Zabrze w województwie śląskim i z tego samego regionu Mysłowice. Najtańszymi miastami okazały się np. Zambrów (woj. podlaskie), Kozienice i Rawa Mazowiecka (województwo mazowieckie).

 

Autorzy raportu podzieli miasta na różne kategorie, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców. W części poświęconej ośrodkom od 50 tys. do 100 tys. obywateli najtańsze jest życie w Ostrołęce (1891 zł). W innej kategorii (do 200 tys. mieszkańców) najmniej kosztuje utrzymanie się w Koszalinie (2884 zł). W ośrodkach powyżej 200 tys. mieszkańców „wygrywa” Radom (2765 zł).

 

Ranking ogólny i roczne wydatki komunalne

Najtańsze miasta

  • Zambrów – 1 601,72 zł,

  • Kozienice – 1 734,49 zł,

  • Rawa Mazowiecka – 1 877,53 zł,

  • Ostrołęka – 1 891,22 zł,

Najdroższe miasta

  • Wałcz – 4 592,52 zł,

  • Sulęcin – 4 598,52 zł,

  • Wałbrzych – 4 650,14 zł,

  • Rybnik – 4 650,78 zł


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!
Reklama
Reklama