Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Jak sprzedać nieruchomość ze spadku?

Odziedziczyłeś nieruchomość i chcesz ją sprzedać? Nie wiesz, od czego zacząć? Agent Północ Nieruchomości podpowiada, o czym trzeba pamiętać i kiedy nie odprowadzimy podatku od transakcji.
Jak sprzedać nieruchomość ze spadku?

Prawo do nieruchomości po zmarłym dokonuje się przez stwierdzenie nabycia spadku przez sąd lub poprzez akt notarialny. Jeżeli sporządzono testament, u notariusza powinien zostać dokonany tzw. protokół otwarcia i ogłoszenia testamentu, a następnie w formie aktu notarialnego tzw. protokół dziedziczenia. Dopiero po spełnieniu formalności będziesz mógł sprzedać nieruchomość.

 

Zanim sprzedasz nieruchomość, stań się jej pełnoprawnym posiadaczem

Zdarza się, że nieruchomość dziedziczy kilka osób. Wtedy można dokonać podziału spadku. Jeżeli podział nie został dokonany, spadkobiercy mogą zawrzeć umowę lub wyznaczyć pełnomocnika, który będzie miał uprawnienia do przeprowadzenia transakcji sprzedaży nieruchomości. Aby sprzedać nieruchomość, do notariusza potrzebny będzie dokument potwierdzający podstawę nabycia spadku. Może to być stwierdzenie nabycia spadku przez sąd. Wtedy to on ustala spadkobierców i przypadające im części spadku. 

Alternatywą jest akt poświadczenie dziedziczenia wystawiony przez notariusza. W dokumencie tym wskazane są udziały poszczególnych spadkobierców – wyjaśnia agent Północ Nieruchomości w Chełmie Karina Szponar Aby sporządzić taki dokument, w kancelarii notarialnej muszą pojawić się jednak wszyscy spadkobiercy i muszą być zgodni co do sposobu dziedziczenia oraz wysokości przypadających udziałów w spadku.

Jako pełnoprawni właściciele nieruchomości mamy jednak pewne obowiązki. Przede wszystkim w ciągu 6 miesięcy od chwili przyjęcia spadku musimy zgłosić to do urzędu skarbowego. Wypełniamy deklarację i dzięki temu nie płacimy podatku. Pod warunkiem oczywiście, że jesteśmy najbliższą rodziną spadkodawcy. Jeśli się spóźnimy, podatek będziemy musieli odprowadzić. To ważne, bo przy późniejszej sprzedaży odziedziczonej nieruchomości potrzebne będzie zaświadczenie z urzędu skarbowego o wywiązaniu się z obowiązku podatkowego, zwolnieniu podatkowego lub przedawnieniu podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia udziałów w lokalu w drodze dziedziczenia.

 

Kiedy nie płacisz podatku od sprzedaży nieruchomości?

Dzięki temu, iż zmieniły się przepisy, sprzedający nie musi obecnie czekać, aż upłynie 5 lat od nabycia nieruchomości ze spadku, o ile nie chce zapłacić podatku z tytułu zbycia nieruchomości. Obecnie liczy się bowiem 5 lat, ale od nabycia nieruchomości przez spadkodawcę. Przypomnijmy, że stawka podatkowa przy sprzedaży mieszkania ze spadku wynosi 19 procent uzyskanego w ten sposób dochodu. Dotyczy to także udziału w nieruchomości. Dodatkowo w zakres ten wchodzi spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Nie zapłacimy też podatku, jeśli zadeklarujemy, że pieniądze pozyskane ze sprzedaży nieruchomości przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe. Mogą to być: nabycie budynku mieszkalnego, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, rozbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego. Środki należy wydać w ciągu 3 lat od odpłatnego zbycia nieruchomości spadkowej oraz udokumentować poniesione wydatki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama