Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Gm. Wierzbica: Wąż przypełzł i wystraszył domowników

Metrowy wąż zagnieździł się w budynku gospodarczym w Wierzbicy i sam nie chciał go opuścić. Mieszkańcy zadzwonili więc po miejscowych druhów z OSP, którzy gada pochwycili i uwolnili.
Gm. Wierzbica: Wąż przypełzł i wystraszył domowników

Autor: Fot. OSP Wierzbica

Takie akcje nie zdarzają się często. Ktoś z domowników zauważył pod paletą w budynku gospodarczym długiego węża. Nie było pewności, że nie jest niebezpieczny.

Jak poinformowali strażacy OSP w Wierzbicy, wąż nie był jadowity. Okazało się, że to zaskroniec. Został złapany, a następnie przetransportowany w swoje naturalne środowisko. 

- Zaskrońca można rozpoznać bez problemu, raczej nie były potrzebne konsultacje. Występuje zazwyczaj na terenach podmokłych. W naszych okolicach jest często spotykany - zapewniają strażacy.

- W województwie lubelskim najczęściej spotyka się trzy gatunki węży. Są to: zaskroniec zwyczajny, gniewosz plamisty i żmija zygzakowata. Spośród tych trzech tylko żmija jest jadowita. Jej jad stanowi zagrożenie dla ludzi chorych na serce bądź mających problem z układem krążenia. Ugryzienia żmii mogą być też niebezpieczne dla dzieci. Zdrowy człowiek zachoruje po ugryzieniu, ale nie umrze - mówi Paweł Łapiński, kierownik Ośrodka Zamiejscowego w Chełmie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Jadowite węże zazwyczaj nie atakują człowieka bez powodu. Mogą ugryźć, ale w sytuacji, gdy nie mają możliwości ucieczki. Także węże niejadowite, jak podkreśla Łapiński, mogą w takiej sytuacji zachowywać się agresywnie, pozorując ataki. Mogą syczeć i uderzać głową.

- Należy wspomnieć, że wszystkie trzy gatunki węży, występujące na naszym terenie, są pod ścisłą ochroną. Nie wolno ich zabijać, a nawet niepokoić. W sytuacji, gdy wąż sam nie opuści budynku, telefon do straży pożarnej jest jak najbardziej na miejscu - dodaje Łapiński.

Żmije zygzakowate żyją w lasach. Czasami wygrzewają się na słońcu. Wybierając się więc na spacer, lepiej włożyć wysokie buty. Zaskrońce są częściej spotykane, bo żyją bliżej ludzi - na polach i łąkach. Żywią się płazami. Zdarza się, że składają jaja w kompostownikach, bo panuje tam wyższa temperatura, idealna dla wylęgu młodych. Bez trudu można te gady odróżnić. Żmije mają charakterystyczne zygzaki na ciele i głowę o trójkątnym kształcie. Zwykle nie są długie -  mają do 20 cm. Zaskrońce mogą być dłuższe, a ich charakterystyczną cechą są żółte plamki zauszne. Czasem jednak nie warto ryzykować i lepiej poprosić o pomoc specjalistów, jeśli już węża koniecznie trzeba złapać. Najlepiej, gdy spotkamy gada, jeśli to możliwe, po prostu się wycofać i odejść.

Strażacy z OSP Wierzbica nie tylko z zaskrońcem mieli ostatnio do czynienia. Niedawno pisaliśmy o tym, że ratowali młodego bociana, który wypadł z gniazda. Kilkukrotnie też wyjeżdżali do akcji związanych z usuwaniem gniazd szerszeni. Ostatnio te niebezpieczne dla ludzi owady zagnieździły się w budynku gospodarczym w miejscowości Ochoża. Założyły też gniazdo wysoko pod dachem domu w miejscowości Werejce. Na szczęście do przeprowadzania takich akcji strażacy są przeszkoleni.

Czytaj także: Strażacy uratowali młodego boćka


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Gdzie mamy rozkład jazdy ????Data dodania komentarza: 08.05.2024, 17:41Źródło komentarza: Gm. Chełm. Autobusy wyjechały na trasy. Działa już Gminna Komunikacja SamochodowaAutor komentarza: JanTreść komentarza: A mi jak zrobiłem kat.A odebrali bezterminowe kat.B i zamiast "kreski" mam tą samą datę co przy kat.A. W tym kraju oszukują ludzi na każdym kroku!Data dodania komentarza: 08.05.2024, 16:52Źródło komentarza: Chełm. Niewiedza czy naciąganie kursanta? Zamieszanie z kategorią AAutor komentarza: marolnyTreść komentarza: Idź do szkoły i poczytaj o prawie.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 16:04Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: abcdTreść komentarza: Dość dobrze. Natomiast współpraca z lobby archeologiczno-konserwatorskim w tym kraju to trochę jak bycie rolnikiem i wychwalanie Von Der Leyen. Ale ockną się wtedy, gdy prawo zostanie zaostrzone do tego stopnia, że wykrywacze pójdą w odstawkę. Archeolog sam nie zje i innemu nie da, w końcu tu jest Polin, nie będzie żaden hobbysta dłubał na własnym polu bez łaski urzędu. A nawet jak znajdzie ćwierć boratynki, to ma zameldować łaskawcom, inaczej zostanie złodziejem zabytków. I taki właśnie ustrój popierają ci, którzy wręcz chwalą się, jak to wiernie noszą dokumenty z prośbą o łaskę wbicia szpadla w kawałek ziemi.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:44Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: mądry inaczejTreść komentarza: Źle spałęś?Data dodania komentarza: 08.05.2024, 05:51Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!
Reklama
Reklama
Reklama