Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nowe przepisy chroniące konsumentów

Zainwestowałeś pieniądze w nowe mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym, a deweloper cię okradł i uciekł? Nowe prawo ochroni cię w większym stopniu. Nowe przepisy zagwarantują bezpieczeństwo środków konsumenta i zwiększą zaufanie do deweloperów.
Nowe przepisy chroniące konsumentów

Szykuje się duża zmiana dla każdego, kto kupuje mieszkanie lub dom. W Dzienniku Ustaw zostały już opublikowane nowe przepisy, chroniące interesy klientów deweloperów. W ich myśl każdy, kto nabywa lokal mieszkalny w bloku lub gotowy dom, zyska nowe prawa.

– Dzięki nowej ustawie deweloperskiej, której inicjatorem był Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, polscy konsumenci decydujący się na zakup nowego mieszkania nie będą obawiać się utraty zainwestowanych środków. Przepisy gwarantują pełne bezpieczeństwo powierzonych pieniędzy, zarówno gdy upadnie deweloper, jak i bank kredytujący zakup nieruchomości, bądź gdy deweloper nie przeniesie własności lokalu w terminie określonym w umowie czy nie usunie wad istotnych w ustalonych terminach – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Oszustwa się zdarzają

W mediach czasem słyszy się o nieuczciwych deweloperach, którzy obiecywały "złote gruszki", a zostawili klientów z utraconymi nadziejami i pustymi portfelami. Nowe mieszkania na osiedlach w Chełmie, domy jednorodzinne, szeregowce lub lokale usługowe to element rozwoju miasta i regionu. Z drugiej strony konsumenci szukają atrakcyjnych nieruchomości i ogłoszeń spełniających ich oczekiwania.

– Na szczęście chełmski rynek nieruchomości jest mały i łatwo jest zasięgnąć informacji o deweloperze, z którym zamierzamy współpracować. Większy problem mają osoby w dużych aglomeracjach. Tam łatwiej o nieuczciwego dewelopera. Stąd nowe przepisy, które mają zabezpieczyć interesy konsumenta – zaznacza agent Północ Nieruchomości w Chełmie Karina Szponar

Pieniądze do zwrotu

Nowe rozwiązania, w tym powstanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, zwiększą bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami na rynku pierwotnym oraz zaufanie konsumentów do deweloperów i oferowanych przez nich usług.

– Chodzi dokładnie o fakt, że przepisy regulują takie kwestie, jak usuwanie wad na koszt dewelopera i dają klientom prawo odstąpienia od umowy przy jednoczesnym zwrocie wpłaconych pieniędzy. Ustawa przewiduje także ustanowienie wspomnianego DFG, z którego zwracane będą środki wpłacone przez osoby kupujące mieszkanie lub dom w przypadku upadłości dewelopera albo banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy – wyjaśnia agent Północ Nieruchomości w Chełmie.

Kiedy zmiany wejdą w życie, deweloperzy będą wpłacali pieniądze na DFG, a właśnie z tych środków klienci mogą odzyskać środki, gdy np. firma budująca blok upadnie.

– Informacja o tym, czy nabywany dom lub mieszkanie podlega ochronie DFG, będzie musiała się znaleźć w prospekcie informacyjnym, stanowiącym integralną część umowy deweloperskiej lub rezerwacyjnej. Deweloper będzie także musiał poinformować, czy sprzedawany lokal spełnia wszystkie prawem przewidziane przesłanki do nazwania go mieszkaniem – zaznacza UOKiK.

Jaka wada

Co ważne, pieniądze zostaną wypłacone niemal natychmiastowo i będzie to możliwe także w przypadku, gdy firma stawiająca budynek zaprzestanie budowy. Pieniądze będzie można także odzyskać w sytuacji, gdy w lokalu wykryto „wadę istotną” i nie zostanie ona wyeliminowana. Jeden z zapisów ustawy wskazuje także, że jeżeli taka wada zostanie wykryta już po podpisaniu protokołu odbioru lokalu, to też będzie można zgłosić ten fakt deweloperowi do usunięcia. Trzeba jednak pamiętać, że „wadę istotną” musi określić rzeczoznawca. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2022 roku.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama