Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 18:33
Reklama

Czy mamy szansę na większy kredyt?

Ceny mieszkań, domów i działek rosną. Podobnie jak ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych. Coraz częściej więc zastanawiamy się, jak zwiększyć naszą zdolność kredytową, aby wziąć większy kredyt hipoteczny. Podpowiadamy, co jesteśmy w stanie zrobić sami.
Czy mamy szansę na większy kredyt?

Zakup nieruchomości to poważna sprawa. Zdarza się, że wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego na wiele lat. Coraz większa liczba osób zadaje sobie jednak pytanie, czy kwota, jaką pierwotnie zakładała wziąć, wystarczy na kupno mieszkania, domu lub budowę domu wraz z jego wykończeniem. Warto przyjrzeć się swoim możliwościom finansowym jeszcze raz. 

Mierz siły na zamiary

Rynek nieruchomości w Chełmie i regionie jest spory. Nie brakuje w nim ciekawych ofert działek, mieszkań i domów. - Nie zapominajmy jednak, że mimo iż ceny nieruchomości idą w górę, a kredyty hipoteczne są najtańsze w historii, to kiedyś ta sytuacja się zmieni. Oprocentowanie wzrośnie, a to przełoży się na koszt kredytu. Dlatego mierzmy siły na zamiary – radzi agentka Północ Nieruchomości w Chełmie Marta Kowalczuk. Dodaje, że sytuacja na rynku jest dynamiczna i sporo osób wstrzymuje się z zakupem nieruchomości z nadzieją, że część kosztów transakcji pokryje państwo w ramach Nowego Ładu. 

Niektóre osoby udają się tylko do jednego banku, aby poznać swoją zdolność kredytową. Przeważnie jest to instytucja finansowa, w której mają konto oszczędnościowo-rozliczeniowe. Niestety to błąd. Każdy bank ma swoje wewnętrzne wytyczne, którymi kieruje się przy ocenie zdolności kredytowej. Może się więc okazać, że w jednej instytucji mamy o wiele mniejszą zdolność niż w drugiej. Dlatego warto odwiedzić kilka banków i przekonać się, w którym dostaniemy taką kwotę, na jakiej nam zależy. 

Zrezygnuj z części zobowiązań i zwiększ dochody

Oczywiście, spłacając regularnie zobowiązania finansowe, budujemy swoją zdolność kredytową. Ale też pomniejszają one zdolność w momencie, kiedy staramy się o kredyt hipoteczny. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest więc wcześniejsza spłata części zobowiązań, np. rezygnacja z karty kredytowej lub spłata niedużego kredytu konsumpcyjnego. Wtedy nasza zdolność kredytowa rośnie.

Przykładowo, zamknięcie karty kredytowej z limitem 10 tys. zł podwyższy dostępną kwotę kredytu hipotecznego o ok. 30 tys. zł. Spłata przed terminem starego kredytu z ratą wynoszącą 300 zł podwyższy możliwą do uzyskania kwotę kredytu hipotecznego o ok. 40 tys. zł. Kolejnym krokiem jest zwiększenie dochodów. W teorii to bardzo proste, w praktyce trudniejsze. Możemy poprosić pracodawcę o podwyżkę, zmienić pracę na lepiej płatną lub poszukać dodatkowego zajęcia. Jeśli mamy działalność gospodarczą, możemy na jakiś czas zmniejszyć koszty. Tu dużo zależy od nas samych i sytuacji na rynku pracy. 

Dodatkowy kredytobiorca? 

Czy dobrym rozwiązaniem jest branie dodatkowego kredytobiorcy? To zależy. Jeżeli kredyt hipoteczny chce zaciągnąć singiel, a dodatkowym kredytobiorcą będzie osoba posiadająca stały dochód, ale nie posiadająca małżonka i dzieci, to kwota przyznanego kredytu z pewnością wzrośnie. Ale jeśli ta sama osoba weźmie na dodatkowego kredytobiorce, np. narzeczoną, która ma dziecko, kwota się zmniejszy. Z finansowego punktu widzenia, lepiej więc będzie, jeśli kredyt weźmie sam. 

Warto też wspomnieć o dłuższym okresie kredytowania. Wielu naszych klientów, którzy decydują się kupić nieruchomość za środki z kredytu hipotecznego, świadomie wybierają dłuższy okres kredytowania. Po pierwsze, banki udzielają im wtedy często większego kredytu. Po drugie, mają balans bezpieczeństwa na wypadek np. utraty pracy. Łatwiej im spłacać mniejszą ratę. Jeśli zależy im na szybszej spłacie kredytu, mają taką możliwość - zazwyczaj kilka lat od zaciągnięcia zobowiązania – tłumaczy Marta Kowalczuk. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskotece
Reklama
Reklama