Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama

Czym jest dom plus energetyczny?

Chełm, Zawadówka, Strupin, Okszów, Srebrzyszcze, Pokrówka - domy plus energetyczne rosną jak grzyby po deszczu, niezależnie od lokalizacji. To budynki "samowystarczalne", które wytwarzają nadwyżkę energii. W efekcie całkowicie pokrywają zapotrzebowanie domu na energię, a właściciele budynków mogą sprzedać nadwyżkę prądu do sieci dystrybucyjnej lub wykorzystać na inne cele.
Czym jest dom plus energetyczny?

Karina Szponar z Północ Nieruchomości w Chełmie podkreśla, że dom plus energetyczny to trend, który jeszcze długo się utrzyma. Sprawnie wykorzystuje nowe technologie, które opierają się na odnawialnych źródłach energii. I to jest ich największa zaleta. – Domy plus energooszczędne to budynki, w których zamontowane są hybrydowe systemy, pozwalające na optymalne wyprodukowanie energii na potrzeby danego domostwa – mówi agentka. 

Dom bez rachunków

Domy plus energetyczne nazywane są domami bez rachunków. Nie bez przyczyny. Po pierwsze, spełniają najwyższe standardy energetyczne Warunków Technicznych 2021, tak samo jak domy pasywne. Różnica polega jednak na tym, że domy bez rachunków produkują nadwyżkę energii, a więc nie są zeroenergetyczne. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że takie gospodarstwa domowe płacą rachunki, gdyż niektórych opłat nie da się ominąć, np. opłaty przesyłowe, które wynoszą kilkanaście zł miesięcznie. Domy takie jednak zarabiają na siebie, sprzedając nadwyżkę energii do sieci dystrybucyjnej. 

Hybrydowe układy

Aby dom mógł stać się domem bez rachunków, muszą się w nim znaleźć instalacje bazujące na odnawialnych źródłach energii. Chodzi o panele fototwoltaiczne, pompę ciepła i wentylację mechaniczną z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła. Panele fotowoltaiczne pozwalają na wyprodukowanie energii, która pokrywa całe zapotrzebowanie domu na prąd. Tym samym bilansuje wydatki związane z ogrzaniem domu, ciepłej wody użytkowej, pracą urządzeń zasilanych prądem i oraz chłodzeniem domu. 

Gruntowa lub powietrzna pompa ciepła zapewnia pracę instalacji grzewczej, ciepłej wody czy chłodzenia. Roczny udział energii zużywanej przez pompę ciepła pochodzącej bezpośrednio z instalacji fotowoltaicznej wynosi 20-30 procent. Wentylacja z odzyskiem ciepła umożliwia odzyskiwanie cennego ciepła, budowanie zdrowego mikroklimatu w budynku i zachowanie go od syndromu "chorego domu". Roczna sprawność odzysku może wówczas wynosić ponad 85 proc., a oszczędności na kosztach ogrzewania nawet 20 proc. w skali roku

W domu bez rachunków doskonale sprawdzi się ogrzewanie płaszczyznowe wodne. Dzięki współpracy z czujnikami pogody i opracowaniu krzywej pogodowej w budynku można utrzymać niższą temperaturę, przy czym utrzymuje się komfort cieplny podobnie jak przy wyższej temperaturze grzejników. A koszty zostają zredukowane. 

Nasza przyszłość

Domy bez rachunków to nasza przyszłość. Kiedyś były luksusem, ale rynek nieruchomości w Chełmie i regionie zmienia się z roku na rok. Innowacyjne technologie oparte na OZE stały się powszechnie dostępne. Łączenie systemów OZE i budowanie z materiałów o wysokiej jakości pozwalają na wznoszenie domów plus energetycznych – komentuje agentka Karina Szponar z Północ Nieruchomości w Chełmie. – Nie bez znaczenia jest też prosta i zwarta bryła, w której dłuższa ściana znajduje się po stronie południowej. Do tego dochodzi energooszczędna stolarka i unikanie występowania mostków cieplnych. Takie budynki już za kilkanaście będą stanowić większość w kraju.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama