Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Stachniuk Optyk

Przygotowania do rekordu idą pełną parą!

Już około setki strojów dla chełmskich duchów uszyły uczestniczki kursu krawieckiego organizowanego przez Centrum Kształcenia Ustawicznego. Chełmianie deklarują, że 17 czerwca tłumnie przybędą na plac Łuczkowskiego, aby ustanowić nasz wspólny rekord. Białe prześcieradła wciąż pilnie poszukiwane!
Przygotowania do rekordu idą pełną parą!

To ma być wielka feta połączona z promocją Ducha Bielucha - mieszkańca Chełmskich Podziemi Kredowych. Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych "Razem na Kresach" powróciło do pomysłu ustanowienia rekordu w liczbie osób przebranych za duchy i, jak widać po reakcjach mieszkańców, pomysł bardzo się spodobał.

- Aby lepiej wypromować imprezę od czasu do czasu pokazujemy się na mieście w strojach duchów, rozdajemy ulotki na temat wydarzenia, dajemy się fotografować, zachęcamy do udziału w imprezie przechodniów. Odzew jest bardzo pozytywny, mieszkańcy deklarują, że o pomyśle słyszeli i już przygotowują się do rekordu - mówi Wanda Jaroszczuk, prezes Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych "Razem na Kresach". - Cieszymy się, że chełmianie podzielają nasz entuzjazm i czerwcowy długi weekend chcą spędzić w naszym "uduchowionym" towarzystwie.

Zapomniałeś stroju ducha? To nie problem!

Do akcji ustanawiania rekordu włączyło się m.in. Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chełmie. Szkoła od tego roku prowadzi kurs krawiectwa, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Panie już całkiem nieźle radzą sobie z maszynami do szycia, więc chętnie pomagają w przygotowaniach do rekordu. Uczestniczki kursu w ramach zajęć, pod fachowym okiem swoich nauczycielek: Barbary Brzezińskiej i Krystyny Frąc, uszyły już prawie setkę strojów duchów.

- Uszyjemy tyle szat, ile będzie potrzeba. Byle było z czego. Panie opracowały sobie system pracy. Część robi wykroje, część z nich szyje, więc idzie to szybko i sprawnie - mówi Bartek Kaliszczuk z CKU. - Mamy 15 stanowisk krawieckich i dwie grupy uczestniczek zajęć, czyli ok. 30 osób.

Krawcowe przygotowują stroje w różnych rozmiarach, tak aby zadowolić wszystkich. - Mamy przebrania dla duchów wyższych i niższych, ale też i kilkanaście sztuk w rozmiarze dziecięcym - tłumaczą.

Zobaczcie też duchy w Panoramie Lubelskiej i na chełmskich ulicach.

TUTAJ znajdziecie program imprezy! Do zobaczenia!

Czas uszycia stroju ducha zależy od zaawansowania w sztuce krawieckiej. - W ciągu czterech godzin zajęć, niektórym paniom udało się uszyć ok. 20 strojów - relacjonuje pani Barbara Brzezińska. - Ustanawiamy też swoje rekordy, kto uszyje więcej. Przoduje pani Kasia, która ma na swoim koncie już ponad 20 strojów.

Ostatnie zajęcia w tym semestrze krawcowe mają 17 czerwca, czyli w dniu ustanawiania rekordu. Większość z nich już planuje wagary, aby także wziąć udział w naszej imprezie.

- Kilkadziesiąt prześcieradeł dostaliśmy z Zespołu Szkół Technicznych, prawie taką samą ilość przynieśli na redakcyjną zbiórkę Czytelnicy Super Tygodnia Chełmskiego. Ale największe materiałowe wsparcie dała nam firma Vive Profit Center. Co tydzień dostarcza nam kolejną partię prześcieradeł, żeby krawcowe nie przerywały pracy. Czasu zostało już niewiele... - wyjaśnia Wanda Jaroszczuk.

Warto przebrać się za ducha

17 czerwca, czyli w dniu imprezy, osoby przebrane za duchy będą w naszym mieście uprzywilejowane. W stroju ducha będzie można za darmo jeździć komunikacją miejską, a wszystkie prawidłowo ubrane duchy staną się częścią historii naszego miasta.

- Wydarzeniem zainteresowały się media regionalne, a także ogólnopolskie. O Chełmie i rekordzie już jest głośno, a będzie jeszcze głośniej w dniu imprezy - zapewnia Wanda Jaroszczuk. - Ten rekord z pewnością przejdzie do historii Chełma, dzięki nam wszystkim. Jesteśmy przekonani, jako organizatorzy, że uda się ustanowić ten rekord i po cichu liczymy, że może któreś z miast podejmie wyzwanie i będzie z nami rywalizować.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Natalia 31.05.2017 15:35
Moje dzieci bardzo chciały by uczestniczyć w biciu tego rekordu czy dwa stroje mogli by pożyczyć jedo rozmiar 140 a drugie 120.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JoAnnaTreść komentarza: A co twój rebe Kaczyński i rebe Banaszak zrobili dla Chełma poza chęcia postawienia tu kolejnej spalarni śmieci tym razem NIEMIECKICH odpadów medycznych? Jakbyś nie zauważył to tam gdzie najwięcej takich jak ty tam też i największa bieda w tym kraju. W Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu nie płaczą, że bieda ale tam głosują na PO.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 23:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płoty
Reklama
Reklama
Reklama