Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Czy opłaca się oszczędzać na zakup nieruchomości?

Na to pytanie wiele osób odpowie, że tak. Szczególnie jeśli zbieramy środki na ważny cel, którym z pewnością jest pierwsze własne mieszkanie, działka lub dom. Dużo zależy jednak od tego, jak chcemy oszczędzać. Najnowsze dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że oprocentowanie lokat jest ujemne. Czy to oznacza, że nie opłaca nam się już oszczędzać w bankach?
Czy opłaca się oszczędzać na zakup nieruchomości?

Z najnowszych danych NBP wynika, że odsetki jakie wypłacają banki od kończących się lokat i oszczędności zgromadzonych na kontach są rekordowo niskie. W ciągu roku spadły z 2 mld zł do 0,9 mld zł. Co więcej, średnie oprocentowanie lokat założonych w marcu spadło do najniższego poziomu w historii – wyniosło 0,2 proc., a rzeczywiste oprocentowanie lokat jest ujemne i według wyliczeń Expandera wynosi rekordowe minus 3,4 proc. Mimo iż do banków wpłacamy coraz więcej pieniędzy. W lutym i marcu, po raz pierwszy w historii, nasze bankowe oszczędności były wyższe niż 1 bilion złotych.

Najniższe w historii oprocentowanie nowych lokat

Wiele wskazuje na to, że odsetki wypłacane nam przez banki w kolejnych miesiącach będą jeszcze niższe. Stanie się tak z dwóch powodów. Po pierwsze coraz mniej pieniędzy trzymamy na lokatach. Rekordowe oszczędności w bankach wynikają głównie w wpłat na nieoprocentowane konta. Łączna wartość lokat w złotych w marcu wyniosła 148 mld zł, podczas gdy przed rokiem było to 241 mld zł. Dodatkowo oprocentowanie lokat spada. Według najnowszych danych NBP średnie oprocentowanie lokat założonych w marcu wyniosło zaledwie 0,2 proc., a więc było najniższe w historii. Gdy te lokaty będą się kończyły, to wypłacane od nich odsetki będą bardzo niskie.

Rekordowo niskie oprocentowanie realne

Według GUS od kwietnia 2020 r. do kwietnia 2021 r. ceny w Polsce wzrosły aż o 4,3 proc. Tymczasem oprocentowanie lokat zakładanych przed rokiem wynosiło średnio 0,93 proc. Jeśli uwzględnimy wzrost cen oraz podatek od odsetek, to okaże się, że realne oprocentowanie takich lokat było mocno ujemne i wyniosło minus 3,4 proc. Odkąd są dostępne dane NBP na temat oprocentowanie lokat, czyli od 2004 r., jeszcze nigdy trzymanie pieniędzy na lokacie nie przyniosło tak głębokiej straty. Dotychczasowy rekord ( minus 3,17 proc.) odnotowaliśmy w przypadku lokat zakończonych w marcu 2020 r. Wtedy to inflacja wynosiła aż 4,6 proc, a oprocentowanie nominalne 1,59 proc.

Czy warto oszczędzać na nieruchomość na lokacie? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują alternatywne opcje, tzw. ubezpieczenia posagowe. Wpłacając regularnie środki, nie tylko oszczędzamy, ale również zabezpieczamy dziecko na wypadek śmierci rodzica, gdyż ubezpieczyciel opłaca składki do końca trwania umowy. Do wyboru mamy też konta oszczędnościowe i różne programy budowania kapitału. Przed dokonaniem wyboru warto jednak przeanalizować dokładnie oferty i zastanowić się, czy wybrana forma oszczędzania nam się opłaci.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę https://polnoc.pl/oddzialy/biala-podlaska/


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama