Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Dom jednorodzinny w zabudowie szeregowej

Dom jednorodzinny z dużym ogrodem czy mieszkanie w centrum miasta? Wielu z nas nie wie, którą opcję wybrać, bo każda ma swoje plusy i minusy. Alternatywą dla niezdecydowanych jest dom w zabudowie szeregowej, który łączy zalety mieszkania w mieście z przestrzenią, jaką daje własne podwórko.
Dom jednorodzinny w zabudowie szeregowej
Autor: Fot. Pixabay

Domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej są dziś bardzo popularne. Zazwyczaj podkreśla się ich atrakcyjną cenę, porównywalną do ceny mieszkania w bloku. To kompromis między lokum w bloku a domem wolnostojącym. W miastach powstają całe osiedla domów szeregowych, których standard jest tak samo wysoki jak nowoczesnych i komfortowych mieszkań.

 

Niższe koszty

Za główną zaletę domu w zabudowie szeregowej uznaje się jego niższą cenę zakupu od domu jednorodzinnego. Podobnie jest z kosztami utrzymania, na które składa się wiele czynników. Jednym z nich jest wielkość działki oraz metraż lokum. Warto podkreślić, że także koszt budowy nieruchomości jest zazwyczaj niższy od kosztu budowy domu. A to przekłada się na cenę. Aby skusić inwestorów deweloperzy proponują niekiedy atrakcyjne rabaty i dodatkowe udogodnienia. Takie „perełki” sprawiają, że szeregowiec można kupić w okazyjnej cenie. Na niższą cenę utrzymania wpływają też konstrukcja budynków. Szeregowce mają jedną lub więcej wspólnych ścian, co wpływa na wyższy poziom utrzymania ciepła, a to z kolei przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Ponadto zastosowanie nowoczesnych instalacji, np. pozyskujących energię z odnawialnych źródeł, pozwala na zminimalizowanie kosztów. Popularnymi rozwiązaniami są pompy ciepła, panele fotowoltaiczne lub solarne. Niektóre domy w zabudowie szeregowej są podłączone do miejskiej sieci ogrzewania, co również wpływa na mniejsze rachunki. Inwestycja w taką nieruchomość jest atrakcyjna jeszcze z jednego powodu – domy w szeregowcach mają mniejszy, ale bardziej przemyślany metraż. Zazwyczaj na dole znajduje się strefa dzienna, a na górze strefa nocna. Takie lokum łatwiej jest wykończyć, co wiąże się z mniejszymi kosztami materiałów wykończeniowych i robót.

Prywatna przestrzeń relaksu

Zaletą domu jednorodzinnego, ale i domu w szeregowcu jest własna działka. Różnica jednak polega na tym, że w przypadku tego drugiego podwórko jest sporo mniejsze. Z jednej strony inwestorzy mają własną przestrzeń, a z drugiej – jej zaaranżowanie i utrzymanie na niej porządku nie są tak kosztowne i czasochłonne. Jeśli dom położony jest na osiedlu na przedmieściach, to dodatkowo mieszkańcy mają spokój i bezpieczeństwo, gdyż są z dala od ruchliwych ulic oraz hałasu.

Na koniec warto wspomnieć, że właściciel lokalu w zabudowie szeregowej płaci dużo mniejszy podatek od nieruchomości niż właściciel domu jednorodzinnego usytuowanego na większej działce. Wysokość podatku nalicza się bowiem adekwatnie do zajmowanej powierzchni.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama