Kredyt 15 tys. zł. Jakie czynniki wpływają na zdolność?

  • 11.12.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Kredyt 15 tys. zł. Jakie czynniki wpływają na zdolność?
Kredyt 15 tys. zł i inne formy finansowania na duże kwoty są coraz popularniejsze. Od czego zależy jednak, czy bank przyzna ci finansowanie? Jakie wymagania należy spełnić, by z powodzeniem ubiegać się o kredyt 25 tys. zł i większe?
  1. Kredyt 15 tys. zł a wysokość zarobków

  2. Historia spłaty poprzednich zobowiązań

  3. Wydatki ubiegających się o kredyt 25 tys. zł

 

Jeszcze kilka lat temu wnioskując o kredyt na kwotę wyższą niż kilka tysięcy złotych, musieliśmy przygotować się na długie i skomplikowane procedury, często kończące się otrzymaniem decyzji odmownej. Dziś kredyty 15 tys. zł i większe są dużo łatwiej dostępne, a przy ich przyznawaniu banki nie są już tak rygorystyczne jak dawniej. Oczywiście nie oznacza to, że finansowanie otrzyma każdy, kto złoży wniosek. Twoja zdolność kredytowa zależy od wielu czynników, z których najważniejsze to:

 

Kredyt 15 tys. zł a wysokość zarobków

W przypadku kredytów na kwotę kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych największy wpływ na to, czy bank zdecyduje się przyznać ci finansowanie ma wysokość zarobków oraz to, z jakiego źródła pochodzą. Jeśli twoje dochody oscylują wokół płacy minimalnej, prawdopodobnie będziesz musiał zrezygnować z planów o tak dużym finansowaniu. To samo dotyczy osób zatrudnionych na umowy cywilno-prawne i utrzymujących się z prac dorywczych. Największe szanse na rozpatrzenie wniosków o kredyt 15 tys. zł wzwyż mają klienci z umową o pracę na czas nieokreślony i zarobkami na poziomie 5 tys. zł.

 

Historia spłaty poprzednich zobowiązań

Nawet stabilna sytuacja zawodowa i wysokie wynagrodzenie nie dają gwarancji pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Duży wpływ na decyzję analityków ma też twoja historia kredytowa. Najważniejszym źródłem informacji na jej temat jest Biuro Informacji Kredytowej zbierające dane dotyczące terminowości w spłacie zobowiązań zaciągniętych w bankach, SKOK-ach i firmach pożyczkowych. Specjaliści najpewniej sprawdzą też twój profil w biurach informacji gospodarczej takich jak KRD, InfoMonitor czy ERIF. W ten sposób dowiedzą się, czy sumiennie spłacałeś faktury, rachunki za media, czynsz lub mandaty karne.

 

Wydatki ubiegających się o kredyt 25 tys. zł

Trzeci z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy analizie wniosku kredytowego to wydatki będące stałym obciążeniem dla twojego budżetu. Bank sprawdzi, jaka jest łączna wysokość wszystkich spłacanych przez ciebie każdego miesiąca rat i rachunków. Nie może ona przekroczyć limitu ustalonego przez bank, wyrażonego jako stosunek do wielkości dochodów. Ta wartość jest różna dla poszczególnych instytucji. Przed złożeniem wniosku warto więc skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy, który podpowie ci, w których bankach twoje szanse na kredyt 25 tys zł będą największe.

Grupa Tipmedia
Podziel się: