Jak sprawdzić, że jesteśmy szpiegowani?

  • 22.11.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Jak sprawdzić, że jesteśmy szpiegowani?

Ilość urządzeń, które nas otaczają, wzrasta z roku na rok. Wszyscy mamy telefony, komputery osobiste, inteligentne rozwiązania w naszych domach i mieszkaniach, asystentów głosowych, którzy pomagają nam w codziennych czynnościach. Dużo mówi się w tym kontekście o społeczeństwach inwigilowanych za pomocą technologii i algorytmów. Czy ktokolwiek z nas nie zastanawia się czasami, czy nie jest obserwowany? Jeszcze kilkanaście lat temu takie refleksje byłyby uznane za maniakalne. Dziś wcale nie są nieuzasadnione. Dla spokoju ducha, niejeden z nas z chęcią by zainwestował w  wykrywacze kamer i podsłuchów.

Zaakceptować myśl, że możemy być podsłuchiwani czy nieświadomie obserwowani jest znacznie trudniej, niż wykryć sam podsłuch czy monitoring. Jeśli mamy powody przypuszczać, że możemy być ofiarą szpiegostwa, warto zapoznać się z dostępnymi metodami wykrywania tego typu działań.

Sprawdź komputer i telefon

Warto zacząć od sprzętów, z których korzystamy na co dzień. Telefon komórkowy czy laptop są bardzo łatwym celem dla szpiegów – wystarczy chwila nieuwagi i złośliwe oprogramowanie otrzyma dostęp do listy naszych kontaktów, wykonywanych połączeń, smsów oraz lokalizacji. Wykrywanie podsłuchu w telefonie i komputerze polega na użyciu specjalnego oprogramowania antyszpiegowskiego i prawidłowej interpretacji danych wysyłanych przez nasz telefon i komputer. Później specjalista instaluje na naszych sprzętach programy antyspyware oraz antywirusowe.

Przeszukaj swój dom

W kolejnym etapie zastanówmy się, czy możliwe że ktoś zainstalował kamery czy podsłuchy w miejscu naszego mieszkania lub pobytu. Trend dążący do miniaturyzacji urządzeń sprawił, że zaawansowane technologiczne kamery, podsłuchy czy geolokalizatory można ukryć w wielu pozornie niewidocznych miejscach w naszym mieszkaniu. W  tej sytuacji nie ma sensu na własną rękę przeszukiwać naszego domu w celu zlokalizowania ewentualnych podsłuchów czy kamer. Nawet jeśli dobrze zlokalizujemy miejsce ich instalacji, będziemy mieć duży problem z ich odnalezieniem ze względu na niewielkie rozmiary i dobry kamuflaż. Co w tej sytuacji? Niezbędne będą wykrywacze podsłuchów i kamer.

Jak działają wykrywacze kamer i podsłuchów?

Wykrywacze to urządzenia wielozadaniowe, które „skanują” wybrane pomieszczenia pod kątem wykrycia sygnałów radiowych (cyfrowych i analogowych) emitowanych przez podsłuchy, telefony,  nadajniki czy kamery. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nie jesteśmy szpiegowani w domu czy miejscu naszego pobytu. Wykrywanie niepożądanych urządzeń wymaga nie tylko profesjonalnego sprzętu, ale także doświadczenia w jego użyciu, stąd najczęściej jest przeprowadzane przez specjalistów.

Jak uchronić się przed szpiegostwem?

O ile w przypadku telefonów i komputerów przenośnych ważne jest zachowanie podstawowych środków bezpieczeństwa, o tyle podsłuchy czy kamery zainstalowane w mieszkaniu czy aucie świadczą o zaawansowanej inwigilacji. Najlepszym sposobem jest systematyczne sprawdzanie przestrzeni, w której żyjemy pod kątem wykrycia niepożądanych urządzeń.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: