Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Kupno domu od dewelopera

Interesuje Cię kupno domu od dewelopera? Koniecznie sprawdź, na co zwrócić uwagę, by zakupie nieruchomości w stanie surowym zamkniętym. Kupno domu od dewelopera - czym jest stan deweloperski? Sprawdzanie umowy deweloperskiej Kupno domu – kiedy odbiera się mieszkanie? Planujesz zakup domu lub mieszkania w stanie surowym zamkniętym? Zanim rozpoczniesz poszukiwania swojego wymarzonego lokum, sprawdź, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystkie sprawy prawnicze i techniczne będą odpowiednio dopilnowane.
  • 02.12.2021 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kupno domu od dewelopera

Kupno domu od dewelopera - czym jest stan deweloperski?

Interesuje Cię kupno domu w stanie surowym, ale nie jesteś pewny, jak wybrać odpowiedniego wykonawcę? Zanim jednak odpowiemy, przypomnijmy, jak właściwie wygląda nieruchomość w stanie deweloperskim.

Domy i mieszkania od dewelopera to rozwiązania w stanie surowym zamkniętym. Oznacza to, że otrzymujemy nieruchomość, w której wykonawca zakończył już swoje prace, a my możemy wejść i rozpocząć wykańczanie pomieszczeń. Nie mamy możliwości jednak, by od razu w nim zamieszkać. Dlaczego? Ponieważ otrzymujemy dom lub mieszkanie z otynkowanymi ścianami, instalacją ogrzewania, instalacją elektryczną, posadzką oraz przyłączem instalacji wodno-kanalizacyjnej. Zatem położeniem podłogi, ościeżnic i drzwi czy parapetów musimy zająć się sami. W przypadku instalacji elektrycznej należy wspomnieć, że nie ma ona zakończenia. Samodzielnie musimy zamontować włączniki, gniazdka i oprawki na żarówki. Podobnie rzecz wygląda z piecem czy grzejnikiem. W stanie deweloperskim brakuje także płytek czy tak zwanego białego montażu w łazienkach.

Droższą opcją niż kupno domu od dewelopera jest kupno domu pod klucz. W takiej sytuacji otrzymujesz nieruchomość prawie w pełni gotową do zamieszkania. Na cenę w tym przypadku składa się koszt robocizny, koszt materiałów oraz marża.

Sprawdzanie umowy deweloperskiej

Rynek pierwotny oferuje dziś ogromną ilość różnorodnych domów i mieszkań. Zatem kupno mieszkania od dewelopera nie powinno stanowić problemu. Kiedy już znajdziesz swoje wymarzone lokum, koniecznie sprawdź wykonawcę. Przede wszystkim zaleca się zapoznać się z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie inne inwestycje powstaną w okolicy wybranej przez Ciebie działki. Nawet jeśli takie informacje otrzymasz od dewelopera, warto je zweryfikować z danymi, które podawane są na stronie urzędu gminy.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie umowy deweloperskiej – najlepiej z prawnikiem, który wyeliminuje niekorzystne dla Ciebie zapisy lub wskaże te, które warto z wykonawcą poruszyć i – jeśli jest taka potrzeba – wyjaśnić.

Jeśli już zdecydujemy się na zakup danej nieruchomości, następnym krokiem będzie oczywiście odbiór techniczny domu i podpisanie umowy przyrzeczonej.

Kupno domu – kiedy odbiera się mieszkanie?

Kiedy odbiera się mieszkanie lub dom? Według prawa w momencie, gdy deweloper otrzyma pozwolenie na jego użytkowanie. Po tym następuje kolejny krok, czyli odbiór, a następnie dochodzi do podpisania umowy przenoszącej własność na nowego właściciela.

Jednakże odbiór mieszkania przed pozwoleniem na użytkowanie jest w pewien sposób możliwy, ale nie będziesz mieć pełnej swobody, dopóki nie zostaną zakończone wszystkie prace budowlane. Możesz jednak zacząć prace remontowo-wykończeniowe.
Jeśli jednak deweloper zaprosi Cię na odbiór przez uzyskaniem pozwolenia, nierzadko warto z tej możliwości skorzystać. Pamiętaj jednak, by poinformować wykonawcę, że w rozumieniu deweloperskiej ustawy, sytuacji tej nie można zaliczyć do prawdziwego odbioru. Stawiając się na miejscu wcześniej, będziemy mogli dokładnie sprawdzić zgodność mieszkania ze standardem oraz budowlanymi normami, które zwykle dołącza się do umowy deweloperskiej. Pamiętaj również o tym, by spisać protokół w takiej sytuacji! Kiedy już wykonawca otrzyma pozwolenie na użytkowanie, wspomniane w pierwszym protokole wady oraz usterki należy przenieść do nowego – tego prawdziwego – protokołu. Na obu protokołach koniecznie musi znaleźć się podpis dewelopera.

Chociaż wiele osób bagatelizuje konieczność przeczytania dokumentów, to warto to zrobić. Znając umowę deweloperską łatwiej jest upewnić się, że standard wykończenia jest odpowiedni. Dotyczy to również nabywców nieruchomości, którzy korzystają z kredytu hipotecznego. Zarówno warunki kredytu, jak i umowa deweloperska powinny być dokładnie przeczytane. Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do tego, czy wynoszą wymiary pomieszczeń odpowiadają projektowi lub czy wykończenie mieszkania jest prawidłowo wykonane, specjalista z pewnością w tym pomoże. Przy zakupie domu lub mieszkania z rynku pierwotnego zawsze opłaca się korzystać z pomocy przy odbieraniu lokalu mieszkalnego. Czasami w umowie deweloperskiej są nieprawidłowości związane z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub innymi rzeczami, więc umowa przedwstępna powinna zostać skonsultowana, zanim zaciągnięty zostanie kredyt hipoteczny.

--- Artykuł sponsorowany ---