Rodzaje i zastosowanie zaworów pneumatycznych

  • 10.08.2018, 08:30
  • Grupa Tipmedia
Rodzaje i zastosowanie zaworów pneumatycznych
Rozmawiając o pneumatyce, jako jednej z wiodących w polskim przemyśle dziedzin inżynierii, nie sposób nie wspomnieć o jednym z kluczowych elementów układów napędzanych powietrzem - zaworach pneumatycznych.

Te niepozorne urządzenia stanowią kluczowy element układanki o nazwie układ pneumatyczny. Dlatego też, poniższy tekst stanowić będzie po pierwsze próbę scharakteryzowania pracy tych zaworów, potem zaś sklasyfikowania ich w zależności od kilku kluczowych dla tych elementów czynników.

 

Zawory pneumatyczne - czym się różnią?

 

Przede wszystkim, zawory tego typu mają to do siebie, że czynnikiem, który przez nie przepływa jest gaz - najczęściej zaś wspomniane wyżej powietrze. W zależności od rodzaju, zawór taki będzie odpowiadał za sterowanie kierunkiem przepływu powietrza w układzie, ciśnieniem tego przepływu, bądź też jego natężeniem.

 

Ponadto, zawory różnią się od siebie liczbą dróg, które są przyłączone do zaworu. W rozdzielaczach często spotkać można oznaczenia typu 3/2, 2/2, itp. Co one oznaczają? Pierwsza cyfra to określenie wspomnianej liczby dróg, zaś druga - liczby pozycji, jakie może przyjąć zawór.

 

Nie są to jednak jedyne podziały. Warto zauważyć, że samych rodzajów zaworów pneumatycznych ze względu na ich funkcję jest kilka – można podzielić je na wspomniane wyżej rozdzielacze, zawory zwrotne, logiczne, odcinające oraz szybkiego spustu. Każdy z nich pełni inną funkcję w układzie - nie jest to miejsce, w którym moglibyśmy się pochylać nad nimi dłużej, warto natomiast podkreślić, że mnogość rozwiązań pozwala na zastosowanie ich w wielu elementach układu, a także wielu różnych układach, co czyni zawory tego typu szczególnie popularnymi. Więcej na ten temat dowiesz się na: http://www.zawory.com.pl/zawory-pneumatyczne,z,30.html

 

Zastosowanie zaworów pneumatycznych

 

Jeśli już o popularności mowa - warto zastanowić się, gdzie w takim razie można odnaleźć zawory, o których dzisiaj mowa. Ze względu na wspomniane wyżej cechy, w tym dużą uniwersalność, a także kompaktowość (zawory pneumatyczne są stosunkowo niewielkie, co uzasadnione jest przez maksymalne wykorzystanie przestrzeni) układy sterowane zaworami pneumatycznymi są bardzo powszechne. Spotkać je można przede wszystkim na różnego rodzaju liniach produkcyjnych, w tym w przemyśle spożywczym, chemicznym, energetycznym czy papierniczym.

 

Zawory pneumatyczne świetnie sprawdzają się również w systemach kontroli procesów, a sama pneumatyka wykorzystywana jest bardzo często w systemach pakujących. Ciężko jest w zasadzie wymienić wszystkie możliwe zastosowania zaworów wykorzystujących sprężone powietrze. Bez względu na to, czym się jednak zajmuje zakład produkcyjny, można mieć pewność, że przynajmniej część elementów będzie w ten czy inny sposób wykorzystywała jego pracę.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: