Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Małymi krokami do wielkiej integracji

Sytuacja Romów w dobie przemian ustrojowych i gospodarczych początku lat 90-tych uświadomiła liderom i działaczom romskim, że edukacja jest warunkiem koniecznym do pełnoprawnego uczestnictwa Romów w nowoczesnym świecie. Liderzy romscy zdali sobie sprawę, że brak wykształcenia, czy wręcz analfabetyzm, jest jednym z najważniejszych powodów niskiego statusu społecznego i upośledzenia ekonomicznego dużej części Romów. To ich działania m. in. spowodowały dalsze pozytywne konsekwencje.
Małymi krokami do wielkiej integracji

Uchwałą Rady Ministrów z dn. 19 sierpnia 2003 r. został ustanowiony program wieloletni pod nazwą „Program na rzecz społeczności romskiej w Polsce”. Program obejmował wówczas lata 2004-2013 i jego celem były m. in.: edukacja, przeciwdziałanie bezrobociu, zdrowie i sytuacja bytowa.

Każdego roku okres realizacji obejmował i nadal obejmuje czas od maja do grudnia. Adresatami działań były dzieci uczęszczające do trzech chełmskich szkół: SP nr 7, SP nr 12, SP nr 2, dzieci z powiatu chełmskiego oraz ich rodzice. Łącznie działaniami w 2004 r. objęto 21 osób - dzieci i dorosłych. Celem programu było przede wszystkim wyrównywanie szans edukacyjnych i umożliwienie lepszego startu dzieciom pochodzenia romskiego, przełamywanie barier zwyczajowych i kulturowych, włączanie społeczności romskiej do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Po kilkuletniej przerwie, w 2012 r. powróciliśmy do realizacji „Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce”. Od tego czasu bezpośrednim realizatorem wszystkich zadań jest SP nr 7, natomiast partnerem ze strony społeczności romskiej jest Stowarzyszenie „Chełmska Roma”, na czele z panią Grażyną Winiarską.

W 2013 roku, podobnie jak rok wcześniej, uczniom pochodzenia romskiego w ramach programu zakupiono podręczniki i przybory szkolne, a w ramach zadania „Organizacja integracyjnych wycieczek dla dzieci romskich i polskich” dzieciaki wyjechały do Bałtowa oraz Krasnobrodu i Zwierzyńca.

Od roku 2014 realizujemy na terenie naszej „siódemki” „Program integracji społeczności romskiej w Polsce”. Program ustanowiony jest na lata 2014-2020 z możliwością kontynuacji.

Głównym celem programu jest zwiększenie poziomu integracji społecznej Romów w Polsce przez działania w dziedzinie edukacji z naciskiem na sferę kulturową, historyczną, obywatelską oraz aktywizację zawodową.

Ważnym wydarzeniem zorganizowanym przez „Świetlicę integracyjną dla dzieci romskich i polskich” i Stowarzyszenie Chełmska ROMA były: szkolny konkurs plastyczny „Zaczarowany świat Romów”, recytatorski „Śladami Papuszy” oraz międzyszkolny konkurs plastyczny „Czego uczą nas baśnie i bajki cygańskie” zorganizowany w tym roku w ramach zadania „Dni kultury romskiej”. Zadaniem, które jest nieprzerwalnie realizowane od 2016 r. są Letnie warsztaty wokalno – teatralne, które w tym roku z powodu pandemii nie mogły się odbyć. W bieżącym roku w ramach programu jest realizowanych 7 zadań, w tym m.in. te, które przyczynią się do podniesienia kwalifikacji zawodowych: Kursy zawodowe i specjalistyczne dla dorosłych i młodzieży pochodzenia romskiego i Warsztaty aktywizacji zawodowej dla młodzieży i dorosłych pochodzenia romskiego i polskiego. W ramach zadań można ukończyć kursy: prawa jazdy, spawacza, kosmetyczne, komputerowe, doskonalić język polski w mowie i piśmie oraz nauczyć się podstaw krawiectwa. Wsparcie w ramach programu otrzymuje ok. 60 osób (dzieci i dorośli Romowie), a zatrudniona w ramach programu asystent społeczności romskiej dla dzieci romskich i polskich, to uczestniczka Programu integracji społeczności romskiej sprzed lat, pani Sylwia Kamińska.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama