Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Chore i bez testów

Matka straciła smak i węch, a jej 18-letnia córka miała gorączkę przekraczającą 40 stopni Celsjusza. Nie wiedzą, czy mają Covid-19, bo nikt nie dał im skierowania na testy.
Chore i bez testów

Czytelniczka zadzwoniła do naszej redakcji z pytaniem, gdzie może wykonać testy na koronawirusa. Od kilku dni jej córka miała objawy przypominające zakażenie wirusem SARS-CoV-2, a lekarz jedynie wypisał leki i nie skierował na badania.

- W piątek wieczorem pojechałyśmy do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Córka miała 40,7 stopni Celsjusza. Nie wiedziałyśmy, że tam też się tylko dzwoni. Powiedział nam o tym pod drzwiami ochroniarz. Przez telefon przekazano nam, że lekarze tam przyjmujący nie mają prawa kierować na testy. Miałam podawać córce leki od gorączki - opowiada matka.

Ponieważ nie wiedziała, gdzie szukać pomocy w weekend, zadzwoniła na rządową infolinię. Rozmówca ustalił, że może z dzieckiem pojechać na pediatrię i zostanie tam przyjęta.

- Wyjaśniłam, że moja córka ma 18 lat i tam jej nie przyjmą - opowiada kobieta.  Ja też zachorowałam. W niedzielę straciłam smak i węch. Jem i nie wiem, co jem. Nikt nie ma w planach wykonania nam testów. Gdy będzie trzeba wzywać karetkę, może do nas nie zdążyć, bo mieszkamy na wsi i nasz dom trudno jest znaleźć - dodaje.

Uprawnienia do kierowania na testy mają lekarze rodzinni. Można je zrobić w punkcie "drive thru", który znajduje się przy chełmskim szpitalu. Najlepiej wcześniej się umówić na badanie. Można je zrobić, nie wysiadając z samochodu. Gdy stan pacjenta się pogarsza, lekarze zalecają, by dzwonić po karetkę i uczciwie informować o objawach.

- Lekarze przyjmujący w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej nie mają prawa do kierowania na testy. Wysłaliśmy w tej sprawie pismo do dyrektora Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia o uruchomienie takiej możliwości - mówił w ubiegłym tygodni wojewoda Lech Sprawka podczas konferencji dla dziennikarzy. Jednocześnie służby wojewody podjęły działania, by zwiększyć liczbę laboratoriów wykonujących testy, bo zdarzało się, że transporty z próbkami były zawracane, gdyż dane laboratorium już nie mogło ich przebadać. W związku ze zwiększająca się liczbą chorych na Covid-19, władze województwa przygotowują szpital tymczasowy, który będzie otwarty na terenie Targów Lublin. Także chełmski szpital zwiększył liczbę dostępnych łóżek zakaźnych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama