Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Tajemnicze próbki w odpadach komunalnych

W ubiegłą środę w śmieciach, które trafiły do Zakładu Przetwarzania Odpadów Komunalnych, pracownicy znaleźli próbki laboratoryjne niewiadomego pochodzenia. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej niezwłocznie powiadomiło o tym Komendę Miejską Policji. Natychmiast uruchomiono też obowiązujące procedury sanitarne.
Tajemnicze próbki w odpadach komunalnych

- W trakcie wykonywania pracy przy linii sortowniczej jeden z pracowników zauważył worek wypełniony próbkami laboratoryjnymi niewiadomego pochodzenia. Były to szklane pojemniki z podłożem prawdopodobnie mikrobiologicznym. Dostarczone odpady zostały skierowane do Zakładu w sposób niezgodny z przepisami prawa, jednym transportem razem z komunalnym odpadem zmieszanym, przez co trafiły na instalację przetwarzania odpadów i ciąg linii sortowniczej - informuje Katarzyna Langiewicz z MPGK.

Jak tłumaczy Langiewicz, spółce nie udało się ustalić, skąd mogły pochodzić próbki. Może wyjaśni to policja.

- Tego dnia mieliśmy transporty z zabudowy wielorodzinnej w mieście - tłumaczy. - Być może policji uda się coś ustalić na podstawie numerów, które widnieją na fiolkach. Na szczęście próbki trafiły na linię sortowniczą w workach i szybko zostały z niej usunięte. Incydent ten nie wstrzymał pracy zakładu.

ZPOK w Srebrzyszczu przyjmuje odpady komunalne z terenu miasta Chełm oraz okolicznych gmin. Nierzadko w trafiających do instalacji odpadach komunalnych pojawiają się takie, które nie powinny się tam znaleźć, zagrażające w szczególności bezpieczeństwu osób ręcznie segregujących odpady na linii.

- Zaledwie trzy tygodniu temu na linię sortowniczą trafiły bezprawnie worki z odpadem medycznym, opisanym jako zakaźne Covid-19. Odpady niebezpieczne wyrzucane do zmieszanych odpadów komunalnych stwarzają realne zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników zakładu - przypomina Langiewicz.

Zgodnie z prawem zakłady i punkty świadczące usługi w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, gabinety weterynaryjne, kosmetyczne, itp. muszą mieć stosowną umowę na odbiór odpadów medycznych lub weterynaryjnych. Mieszkańcy wykonujący zabiegi domowe mogą oddać bezpłatnie materiały z iniekcji domowych - odpowiednio zabezpieczone do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Nieczystości, które powinny trafiać jako odpad medyczny zawierający materiał biologiczny i potencjalnie zakaźny, nie mogą być więc wrzucane do worka na odpady zmieszane.

- Niefrasobliwość i lekceważenie zasad prawidłowej gospodarki odpadami może kosztować zdrowie, a nawet życie pracowników zakładów przetwarzających nieczystości - wyjaśnia Langiewicz. -  Niestety, w dalszym ciągu nie wszyscy mieszkańcy naszego miasta rozumieją potrzebę segregacji odpadów oraz pozbywania się ich w sposób właściwy. Należy pamiętać, że stosując się do zasad segregacji wnosimy nie tylko swój wkład w poprawę środowiska, ograniczając liczbę odpadów w swoim otoczeniu, ale również dbamy o bezpieczeństwo i zdrowie innych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama