Szkolenie w warunkach polowych

  • 15.10.2020, 08:42
  • AN
Szkolenie w warunkach polowych fot. LBOT
Przez blisko tydzień kompania logistyczna 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkoliła się na pasie taktycznym w Srebrzyszczu. Żołnierze ćwiczyli swoje umiejętności w warunkach polowych.

- Kompania logistyczna 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej to sprawnie działający mechanizm. Każdego dnia dbają o zabezpieczenie innych pododdziałów, aby mogły sprawnie działać, szkolić się, czy w razie potrzeby nieść pomoc podczas różnych akcji kryzysowych. Logistycy, aby cały czas być w gotowości, przechodzą intensywne szkolenia -wyjaśnia kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. LBOT.

W utworzonym na potrzeby szkolenia obozowisku, logistycy zgromadzili swój podstawowy sprzęt, m.in. samochody wysokiej mobilności, średniej ładowności i mikrobusy, kuchnie polowe, cysterny wodne i paliwowe, ruchome warsztaty, w tym elektromechaniczny, naprawy pojazdów, warsztat inżynieryjny oraz pojazd sanitarny.

 Zadaniem kompanii było zabezpieczenie logistyczne własnego pododdziału oraz pododdziałów szkolących się aktualnie w Srebrzyszczu.

- W tym celu kompania rozwinęła polowy punkt żywnościowy, punkt tankowania, skład środków bojowych oraz magazyn mundurowy. Żołnierze plutonu remontowego rozwinęli polowe punkty naprawy i obsługi sprzętu samochodowego oraz broni strzeleckiej - dodaje kpt. Stanula.

 Jak zdradził dowódca kompanii logistycznej 2 LBOT kpt. Hubert Ilczuk, żołnierze ćwiczyli różne scenariusze zdarzeń, które przygotowują do działania w realnych sytuacjach kryzysowych.

- Jeden z pojazdów plutonu zaopatrzenia, który realizował dostawy środków materiałowych, uległ awarii. W rejon wysłano patrol rozpoznania i pomocy technicznej, który ocenił uszkodzenia oraz odholował pojazd w rejon pododdziału. Z kolei mechanicy udzielili niezbędnej pomocy technicznej, aby pojazd mógł kontynuować swoje zadania. Inny epizod to wypadek konwoju. Zadania realizował zespół ewakuacji medycznej, który zajął się rannymi, a kompanijny punkt opatrunkowy, gdzie przetransportowano poszkodowanych, udzielił pomocy medycznej – mówi dowódca.

Kompania logistyczna 2 LBOT nie tylko wspiera inne pododdziały, ale również sama aktywnie działa i miała już okazje wielokrotnie sprawdzić się w akcjach przeciwkryzysowych. Sprzęt, głównie cysterny i agregaty prądotwórcze z powodzeniem były wykorzystywane, np. podczas akcji likwidacji skutków trąby powietrznej w Wojciechowie w 2019 r. Ponadto kompania logistyczna cały czas aktywnie wspiera władze samorządowe, instytucje pomocowe oraz placówki medyczne w naszym regionie w ramach działań ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa.

AN

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe