Wycinka bolesna, ale konieczna

  • 11.10.2020, 11:30
  • GD
Wycinka bolesna, ale konieczna Fot. Pracownia Przyrodnicza "Sosenka" Z lewej 150-letnia lipa przy ul. Cichej, z prawej klon do wycięcia w rynku miejskim
Konieczna jest wycinka jednego klona zwyczajnego. Taki sam los spotka również jesiona wyniosłego na terenie wokół dworku starościńskiego.

Kilka tygodni temu Pracownia Przyrodnicza SOSENKA w Szczecinie otrzymała zlecenie na wykonanie ekspertyzy dendrologicznej 33 drzew w rynku miejskim. Autorzy badań zwrócili uwagę, że administrator terenu wykonał wszystkie zalecenia z 2017 roku. Znacznie poprawiło to stan drzewostanu pod względem sanitarnym.

- Drzewostan na dzień sporządzania ekspertyzy jest bardzo dobrze wypielęgnowany, z widoczną dbałością o jego stan i bezpieczeństwo otoczenia. Część drzew jest w trakcie przebudowywania koron. Trwający proces należy traktować jednoznacznie pozytywnie - czytamy w najnowszej ekspertyzie.

Do wycinki wytypowano drzewo nr 5 (obok zarysów dawnego ratusza), które z uwagi na pogłębiające się zakłócenia procesów fizjologicznych jest w najgorszym stanie zdrowotnym spośród wszystkich rosnących w rynku okazów. Brakuje bowiem możliwości przeprowadzenia racjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwoliłyby zachować tego klona zwyczajnego.

Pozostałe drzewa nie stwarzają zagrożenia. Konieczne są jednak dalsze zabiegi pielęgnacyjne i przycinka suchych gałęzi. Zalecony jest również montaż tabliczek ostrzegawczych o zakazie przebywania na rynku podczas silnych wiatrów.

Zbadane zostało również tzw. klęczące drzewo. Jest charakterystycznie podparte w jednej trzeciej długości, co wzmacnia jego statykę i nie wymaga dodatkowej podpory. Oceniono, że drewno tego klona jesionolistnego jest zdrowe. Badanie tomografem akustycznym nie wykazało zmian strukturalnych. W koronie praktycznie nie stwierdzono obecności posuszu.

- Z uwagi na formę klonu jesionolistnego (drzewo nr 37), która stanowi ewenement dendrologiczny na skalę kraju, zasadny byłby montaż tablicy informacyjnej o niespotykanej formie, zdobytym tytule Drzewo Roku 2018, itp. Warto byłoby nadać imię drzewu, aby podkreślić jego rangę w mieście i kraju, np. poprzez organizację lokalnego konkursu - uważają dendrolodzy.

Dokonali również oględzin 150-letniej lipy drobnolistnej rosnącej na ul. Cichej. Badanie tomografem akustycznym wykazało rozległą deprecjację wewnątrz pnia. Ze względu na postępujący rozkład tkanek obwodowych zalecono zredukować powierzchnię korony o 20 proc. oraz zamontować co najmniej 5 wiązań elastycznych pomiędzy głównymi konarami.

Przy okazji pobytu w mieście przedstawiciele tej samej pracowni przyrodniczej zbadali stan 4 jesionów wyniosłych na terenie wokół dworku starościńskiego przy ul. Sobieskiego. Trzy z nich rosną przy siłowni zewnętrznej i placu zabaw, które w ubiegłym miesiącu był  przez kilkanaście dni niedostępne z powodu oberwanych gałęzi.

Czwarty jesion znajduje się bliżej siedziby Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Krasnymstawie. I właśnie to drzewo zostało zakwalifikowane do wycinki, choć na pierwszy rzut oka jego korona prezentuje bardzo okazale.

- Drzewo nr 4 należy wytypować do wycinki z uwagi na rozległe uszkodzenia zewnętrzne i wewnętrzne pnia. System korzeniowy od strony martwicy również wykazuje uszkodzenia. Drzewo jest znacznych rozmiarów, przez co stwarza duże zagrożenie dla otoczenia. Jesiony źle znoszą cięcia, dlatego redukcja korony spowoduje znaczne osłabienie kondycji fizjologicznej i w konsekwencji znacznie przyspieszy kres życia biologicznego - czytamy w uzasadnieniu.

Marek Piwko, kierownik Centrum Integracji Społecznej w Krasnymstawie informuje, że zalecone zabiegi pielęgnacyjne zostały już wykonane. Jesion wkrótce zostanie usunięty.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe