Zróbcie nam lepszą drogę!

  • 09.10.2020, 10:15 (aktualizacja 09.10.2020, 18:47)
  • GD
Zróbcie nam lepszą drogę!
Osoby mieszkające przy jednej z dróg w Łopienniku Dolnym Kolonii mają już dość wyboistej drogi. Naprawa nawierzchni równiarką i grubym kamieniem nie spełnia ich oczekiwań. - Ciężko jest chodzić lub jechać rowerem, a bez oświetlenia w nocy można tutaj połamać nogi - zżymają się mieszkańcy.

W ubiegły wtorek zaprosili nas na spotkanie z wójtem w sprawie możliwości i perspektywy przebudowy drogi łączącej Łopiennik Nadrzeczny i Łopiennik Podleśny. Chodzi o odcinek 2,5 km o nawierzchni tłuczniowo-kamiennej. Mieszka przy nim około 30 rodzin. Choć miejscami jest ciasno i wąsko, jeździ tamtędy również autobus szkolny.

- Poruszanie się tą drogą sprawia nam wiele trudności. Gdy jest sucho, wzbijają się tumany kurzu, które wiatr niesie aż do oddalonego o 300 metrów lasu. Z kolei po deszczach tworzy się gliniaste błoto i szybko wybijają się nowe doły. Czasami koła roweru są tak oblepione, że nie można jechać - skarżyli się mieszkańcy.

Dziwili się, dlaczego wykonywane są drogi w pola, przy których nikt nie mieszka. Uważają, że inwestycje należy realizować tam, gdzie żyją ludzie, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Mieli również uwagi do dotychczasowych remontów. Ich zdaniem powinny być wykonywane tak, aby woda odpływała na pobocza, a z tym w wielu miejscach jest problem. Nie chcą, aby dziury były łatane grubymi kamieniami, bo szybko wybijają się spod kół i ląduje na przydrożnych polach.

Wójt Artur Sawa odpowiadał, że jego poprzednik starał się o dofinansowanie na przebudowę tej drogi. Składany był nawet wniosek do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, ale do otrzymania wsparcia zabrakło dosłownie jednego punktu podczas oceny.

- Mamy na tę drogę plan funkcjonalno-użytkowy. Na bazie tego dokumentu zamierzamy w przyszłym roku zlecić opracowanie dokumentacji technicznej, aby później starać się o środki z zewnętrznych źródeł, np. z Funduszu Dróg Samorządowych. Nie stać nas na przebudowę tak dużego odcinka we własnym zakresie. Zresztą wszystkie inwestycje staramy się realizować z udziałem dotacji - mówił wójt Łopiennika.

Dodał, że problemem dotyczącym drogi przebiegającej przez Łopiennik Dolny Kolonię jest szerokość pasa drogowego. Poza tym trasa nie wszędzie przebiega w granicach, które są na mapach geodezyjnych. Trzeba liczyć się z podziałem i wykupem działek, co może wydłużyć całą procedurę i wpłynąć na wzrost kosztów inwestycji. Taniej będzie, jeśli zadanie uda się w większości zaplanować po tzw. obecnym śladzie.

Mieszkańcy usłyszeli, że - przy sprzyjających warunkach - przebudowa ich drogi może nastąpić w ciągu trzech najbliższych lat. Z kolei priorytetowymi zadaniami na przyszły rok są odcinki w Krzywem i Olszance (Nowa Wieś).

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe