Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Koronawirus w ściekach nikogo nie zdziwił

Badania laboratoryjne wykazały w chełmskich ściekach koronawirusa. Jednak nie oznacza to jeszcze obecności ognisk choroby na terenie miasta. Wirus nie zniknie z kanalizacji, dopóki chełmski szpital będzie leczył chorych na SARS-Covid.
Koronawirus w ściekach nikogo nie zdziwił

- Uzyskane wyniki potwierdziły możliwość tworzenia ram badawczych pod wykrywalność genów w analizowanej jednostce ściekowej - wyjaśnia Jakub Oleszczuk, dyrektor operacyjny MPGK. - Przeprowadzone analizy nie dają mieszkańcom podstaw do niepokoju oraz nie mogą być traktowane jako wyznacznik obecności ognisk na terenie naszego miasta. Objęcie programem badawczym chełmskiej oczyszczalni ma na celu wspomóc prowadzone analizy przez europejskich ekspertów, które dostarczą cennej wiedzy dla rozwoju metod walki z wirusami  - tłumaczy Oleszczuk. - Jednym z nadrzędnych filarów podjętych działań jest kreowanie innowacyjnych rozwiązań dla rozwoju miasta i wymiernych korzyści dla mieszkańców.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w czerwcu przystąpiło do udziału w ogólnoeuropejskim projekcie badawczym mającym na celu ocenę monitoringu ścieków w kontekście epidemii spowodowanej SARS-Covid. Projekt zainicjowany został przez Centrum Badawcze Komisji Europejskiej, Dyrekcję Generalną ds. Środowiska przy udziale Holenderskiego Instytutu Badań Wody KWR, Centrum Technologicznego Katalonii - Eurecat, Uniwersytetu w Tesalii i Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Atenach, w ścisłej współpracy z Water Europe i federacją EurEau. Zadaniem międzynarodowego zespołu było przygotowanie systemu wczesnego ostrzegania przed SARS-Covid poprzez badanie składu ścieków dopływających do oczyszczalni. W pierwszym etapie programu wzięły udział aż 52 europejskie oczyszczalnie. W wyniku badań potwierdzono możliwość wykrywania genów w 28 oczyszczalniach, także w chełmskiej oczyszczalni ścieków komunalnych. Z pobranych próbek aż 24 dały wynik negatywny.

- W związku z tym, że w chełmskich ściekach udało się odseparować oczekiwane geny, oczyszczalnia ścieków „Bieławin” została zakwalifikowana do kolejnych etapów poboru prób oraz badania ścieków pod kątem stworzenia nowych metod i praktyk badawczych na obecność genów - informuje dyrektor MPGK.

Opracowany dzięki projektowi system analiz pozwoli wykryć nie tylko obecność koronawirusa w ściekach, ale również wskazać na ogniska innych chorób zakaźnych.

- Prowadzone badania dowodzą, że nadzorowanie wirusa w ściekach może okazać się cennym i skutecznym narzędziem do monitorowania migracji wirusów w miastach oraz może służyć jako wczesne ostrzeżenie przed ponownym pojawieniem się pandemii. Epidemiologia ścieków stwarza szansę na łatwiejsze lokalizowanie ognisk choroby i bezobjawowych nosicieli - tłumaczy Oleszczuk.

Swoje próbki MPGK przekazało na przełomie czerwca i lipca do wskazanego specjalistycznego laboratorium badawczego. Co ważne, wszystkie analizowane próby ściekowe wykazały brak możliwości przenoszenia się wirusa poprzez ścieki. Wyniki badań wskazują jedynie na możliwości tworzenia nowych systemów monitoringu substancji szkodliwych w nieoczyszczonych ściekach.

Jest to początek badań opartych na statystyce pojedynczej próby. Prowadzone działania w ramach europejskiego programu, ze względu na zasięg terytorialny, wymagają dłuższej analizy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama